Domů
Plynárenství
Lídr v distribuci GasNet loni distribuoval meziročně o 12 procent více plynu
Regulační stanice společnosti GasNet, s.r.o.
Zdroj: GasNet, s.r.o.

Lídr v distribuci GasNet loni distribuoval meziročně o 12 procent více plynu

Společnost GasNet, tuzemský lídr v distribuci zemního plynu, loni dodal odběratelům svými plynovody 7,56 miliardy metrů krychlových plynu. Meziroční nárůst činil 12 procent. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Růst spotřeby plynaři zaznamenali už třetím rokem po sobě. Hlavním důvodem bylo chladnější počasí. Vedle toho se projevil i pokračující zájem domácností o zemní plyn.

Loňský objem je největší množství distribuovaného plynu za posledních deset let. GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje. V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. EG.D (dříve E.ON Distribuce) pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město.

Hlavním faktorem, který působí na výši spotřeby plynu, je průměrná atmosférická teplota. Průměrná atmosférická teplota na distribučním území GasNet byla loni 8,6 stupňů Celsia, to je hodnota o jeden stupeň Celsia nižší, než je dlouhodobý průměr. Zároveň se podle firmy jednalo o nejnižší hodnotu za posledních osm let.

"V loňském roce k růstu spotřeby plynu přispěly nízké teploty, ale růst spotřeby zemního plynu je trvalý a domníváme se, že tento trend bude pokračovat," řekl ředitel distribučního dispečinku GasNet Jiří Zdvořáček.

"Díky kotlíkovým dotacím stále stoupá zájem českých domácností o vytápění plynem. Určitě se na vyšší spotřebě podepisují i celoevropské trendy jako postupná náhrada uhlí zemním plynem při výrobě tepla a elektřiny," uvedl Zdvořáček.

Od spuštění kotlíkových dotací začalo plynem podle GasNet nově vytápět více než 60.000 domácností, které přestaly topit tuhými palivy a přešly právě na zemní plyn. Poptávce po plynovém připojení dopomáhá také nová výstavba v okolí velkých měst jako Praha, Brno nebo Ostrava.

Skupina GasNet je provozovatel největší plynárenské distribuční soustavy v České republice. Zajišťuje dodávky zemního plynu pro více než 2,3 milionu zákazníků. Podíl GasNetu na distribuci zemního plynu v Česku je podle firmy asi 80 procent, společnost spravuje 65.000 kilometrů plynovodů.

Stoprocentním vlastníkem skupiny GasNet je konsorcium investorů vedené společností Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA), do nějž patří British Columbia Investment Management Corporation (BCI) a Allianz Capital Partners zastupující pojišťovací společnosti skupiny Allianz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Nefi
2. únor 2022, 10:00

Včera došlo k výraznému nárůstu toku plynu přes Ukrajinu. Je to téměř návrat na prosincové úrovně. Tj. před pokles od začátku ledna. Trhy reagovaly poklesem cen.

V minulém týdnu dosáhly externí dodávky do EU+UK dalšího růstu na 8,97 mld. m3 (loni 7,7). Z toho LNG 3,48 mld. m3, Norsko 2,79, Rusko 1,81 (loni 3,1), Alžírsko 0,66. Celkové dodávky do EU+UK jsou blízko rekordů.

Dále pořád platí, že Gazprom musí letos dodat Polsku na základě dlouhodobé smlouvy 10 mld. m3. Ukrajina nově odebírá skrze Maďarsko také plyn původem z Turkstreamu. Kromě toho má dohodu s Gazpromem do 2024 o tranzitu 40 mld. m3 ročně. Samotná Ukrajina ročně spotřebuje asi 35 mld. m3 plynu z čeho 70% je vlastní těžba. V zásobnících má Ukrajina aktuálně asi 6,5 mld. m3, což do konce zimy bohatě stačí. Rozvoj nalezišť může učinit během několika let Ukrajinu soběstačnou.

Pro Evropu je poučení, diverzifikovat dodavatele, posílit propojení trubek, rozšířit možnosti skladování plynu a stavět OZE, abychom zemního plynu potřebovali méně.

nikdo
3. únor 2022, 00:03

Hm to je divné proč tedy v Německu vloni vzrostla spotřeba plynu oenergetice.cz/plyn/spotreba-zemniho-plynu-eu-prvnim-kvartalu-2021-vzrostla-76

nejvíc ze všech zemí v EU když mají tolik OZE zdrojů, není to tím že OZE zvyšují spotřebu plynu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

Odebírejte náš newsletter

Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516