Lukoil na podzim vydá novou strategii pro zemní plyn

DomůPlynárenstvíLukoil na podzim vydá novou strategii pro zemní plyn

Na konferenci CERAWeek, pravidelné konferenci organizované společností IHS Markit Ltd v Houstonu (Texas), oznámil výkonný ředitel Lukoilu, Vagit Alekperov, plán ruského gigantu na aktualizaci strategie týkající se zemního plynu. Plán má být představen během podzimu letošního roku.

Výkonný ředitel Alekperov na konferenci pronesl, že Lukoil, druhý největší producent ropy v Rusku, má aktuálně velmi unikátní zdrojovou základnu se zásobami zemního plynu v Kaspickém moři, centrálním Rusku a na západní Sibiři.

Lukoil není exportérem zemního plynu z Ruska, jelikož veškerý zemní plyn prodává Gazpromu, který jej dále exportuje. Tato spolupráce mezi Lukoilem a Gazpromem je zajištěná dlouhodobými kontrakty, pronesl Alekperov.

Nová strategie Lukoilu by zahrnovala rozvoj petrochemických zařízení ve spolupráci právě s Gazpromem a také vyšší ceny za dodávaný zemní plyn, uvedl výkonný ředitel bez uvedení podrobnějších informací.

Alekperov dále pronesl, že nové daňové zákony by měly “vdechnout nový život“ zdrojům Lukoilu nacházejících se na západní Sibiři, která má v současnosti nejvyšší míru zdanění ropy v zemi. Rovněž doufá ve stabilizaci produkce v této oblasti mezi lety 2020-2021.

„Lukoil zde vidí obrovské rezervy, na kterých se aktuálně nepracuje,“ komentoval Alekperov situaci na západní Sibiři.