Nizozemský regulátor navrhuje po dalším zemětřesení rychlejší útlum těžby plynu v Groningenu

DomůPlynárenstvíNizozemský regulátor navrhuje po dalším zemětřesení rychlejší útlum těžby plynu v Groningenu

Nizozemský regulátor (The Dutch State Supervision of Mines – SodM) doporučil po dalším zemětřesení v nejsevernější nizozemské provincii Groningen výraznější omezení těžby plynu v plynárenském roce 2019/2020. Bývalé největší evropské naleziště zemního plynu se nizozemská vláda kvůli zemětřesením rozhodla postupně uzavřít do roku 2030.

Proti představenému plánu se však odvolala řada subjektů požadujících urychlení konce těžby. Definitivní slovo by měl mít nizozemský nejvyšší správní soud, který má rozhodnout do poloviny července.

Podle současného plánu útlumu těžby v ložisku Groningen by mělo v příštím plynárenském roce, v případě teplotně průměrné zimy, být z ložiska vytěženo 15,9 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Nizozemský regulátor SodM však po dalším zemětřesení z minulého týdne navrhuje, aby v příštím plynárenském roce, který začne v říjnu 2019 a potrvá do září 2020, byla těžba omezena na 12 miliard metrů krychlových v případě teplotně průměrné zimy.

SoDM podle zahraničního serveru Platts uvedl, že doporučuje výraznější omezení těžby, než které navrhl provozovatel nizozemské přepravní soustavy Gasunie Transport Services, s odůvodněním, že při zabezpečení dodávek plynu musí být zohledněna rizika a dopady těžby plynu v Groningenu na tamní obyvatele.

Ještě v roce 2013 bylo v Groningenu vytěženo 54 mld. m3 plynu

V bývalém největším evropském nalezišti zemního plynu v Groningenu bylo ještě v roce 2013 vytěženo 54 miliard metrů krychlových plynu. Nizozemsko však v posledních letech z důvodu častých zemětřesení těžbu plynu utlumuje.

Těžební strop pro aktuální plynárenský rok je 19,4 miliard metrů krychlových, pro příští plynárenský rok potom prozatím 15,9 miliard metrů krychlových.

Ministerstvo hospodářství v rámci plánovaného útlumu navíc přislíbilo, že těžba plynu klesne do roku 2022 na 4 miliardy metrů krychlových. Kromě samotného útlumu v Groningenu také Nizozemsko tlumí těžbu v okolních menších ložiscích.