Domů
Plynárenství
Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO
Nord Stream
Nord Stream

Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v ČR, uvedl náměstek MPO

Plynovod Nord Stream 2 stabilizuje ceny energie v České republice. V případě, že by plynovod nevznikl, tuzemská energie by výrazně zdražila. Na dnešní diskusi Institutu pro politiku a společnost o budoucnosti energetické politiky Česka to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla. Prostřednictvím plynovodu bude ruský plynárenský koncern Gazprom dodávat plyn po dně Baltského moře do sousedního Německa.

Plynovod Nord Stream 2, který je již téměř hotov a zprovozněn by měl být koncem letošního roku, se vyhne území Ukrajiny. Náměstek Neděla však odmítl, že by Česko využíváním plynu z Nord Stream 2 negativně ovlivnilo pozici Ukrajiny.

„Nyní je již 97 procent plynu, které odebíráme z Ruska, vedeno mimo Ukrajinu,“ podotkl.

Ilustrační foto

Ačkoliv politicky se Česko staví k výstavbě plynovodu neutrálně, z energetického hlediska je podle Neděly projekt pro stát výhodný. Plynovod podle něj zajistí stabilitu tuzemské sítě posílením různorodosti jejich zdrojů. Zdůraznil i tranzitní charakter země, z Česka bude plyn proudit do dalších evropských států.

Zhruba 1200 kilometrů dlouhé potrubí plynovodu Nord Stream 2 bude z Ruska do Německa ročně dodávat až 55 miliard metrů krychlových zemního plynu. Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází stejně jako původní, od roku 2011 zprovozněný plynovod Nord Stream.

Ilustrační foto

Jde například o Polsko, Slovensko a další východoevropské země. Protestují proti němu i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn.

Česká republika dováží přibližně 75 procent své spotřeby plynu z Ruska. Ze stoprocentní závislosti na dodávkách plynu z Ruska se Česko vymanilo v roce 1997 díky smlouvě s Norskem. Ruský plyn proudí do Česka přes Ukrajinu a Slovensko i dalšími alternativními trasami.

Mezi ně patří jednak plynovod Gazela napojující republiku na zemní plyn z ruských zdrojů, dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře, jednak plynovod Jamal přes Bělorusko a Polsko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
petr
19. únor 2019, 20:21

Říci lze cokoliv, ale že to je výhodné pro nás je opravdu blbost.

Zisky z plynu si rozdělí Rusko a SRN a z nás si udělají energetické kolonie...

Petr
20. únor 2019, 13:30

Musíte patřit k těm, kteří se nechali napálit nejspíš novináři z ČTK, kteří jako jedni z nejaktivnějších u nás ke každé zprávě o Nordstreamu nepravdivě pokaždé připisovali, že proti němu protestují státy .... a Česko.

Ovšem větší počet nových tras je jasně pro Česko v krizích pokaždé výhodnější oproti minulosti, kdy mohla Ukrajina přepravu plynu k nám úplně zablokovat.

A hlavně na rozdíl od Slovenska a Polska bude mít Česko nadále docela dobré peníze z tranzitní přepravy ve všech variantách.

Loudil
19. únor 2019, 21:58

Rozhodně je mi naprosto jedno, jestli si ráno budu ohřívat čaj na plynu ze "zločineckého agresivního Ruska" a nebo na plynu od - "přátelských, spojeneckých a milých USA", které mají na svědomí "jenom" několik milionů mrtvol v různých částech světa po roce 1945. Plyn s politikou spojovat rozhodně nebudu. "Padouch a nebo hrdina ,vždyť jsme jedna rodina".

petr
19. únor 2019, 22:24

dovolím si jen konstatovat, že Rusko a SSSR zlikvidovalo jen asi 50 milionů vlastních lidí co nechtěli sdílet socialistické blaho, kdežto USA je na tom řádově lépe. V rámci válek poslalo do věčných lovišť asi "jen" 5 mil lidí včetně vlastních (sever-jih 1861 - 1865)

kolik lidí soudruzi z Kremlu zlikvidovali mimo SSSR asi nikdo přesně nezná, protože lhaní je základem jejich politiky...

Loudil
19. únor 2019, 22:52

TO : petr

Číslo 50 milionů ,které "zlikvidoval SSSR" je jen "nástřel" psychicky nemocného blba. Nemyslím tím vás, ale toho, kdo se k tomuto číslu dopracoval. Někde jsem četl dokonce 110 milionů mrtvých, což by 2 krát překonalo počet mrtvých ve Druhé válce na všech bojištích světa a znamenalo by to, že by v SSSR nikdo nezůstal , jelikož měl SSSR po První válce asi 130 milionů lidí. Pokud jde o lidi zlikvidované mimo území SSSR jde oproti USA o směšné číslo. SSSR zasáhl vojensky mimo území SSSR jen r.1956 v Madˇarsku a 1979 v Afganistánu. 1968 u nás nepočítám, české oběti v řádu stovek byli většinou oběti nezkušených ruských řidičů náklaďáků při dopravních nehodách. U USA je nutné počítat 7 milionů zavražděných Indiánů, oběti z války s Mexikem , 2 miliony Vietnamců, 300 000 Iráčanů, 100 000 Afghánců,...atd Takže slušné.

Carlos
19. únor 2019, 23:29

Ať počítám jak počítám tak i se ztrátami území mi pořád vychází že na vrub revoluci jde dobrých 10-20 milionů. Stalin, taky dobrý výtečník, minimálně 20 milionů, za válku, kterou pomohl rozpoutat, dalších 23 milionů, minimálně. Hitler by se do 2. světové jen tak nepouštěl, nemít na začátku pojištěn východ až do operace Barbarossa se dost kamarádil. 50 mega mrtvých jen to hvízdne.

Nehledě na to i těch 110 mega může být pravda, největší zvěrstva se děla v době kdy probíhala 2. fáze demografické revoluce s rapidním růstem počtu obyvatel. ČR má i při porodnosti pod 2.1 ročně k dispozici asi 100 000 narozených, SSSR by měl ve 20.-60. ročně k dispozici 1.3 milionu při současné porodnosti, je ale pravděpodobné že to při vyšší porodnosti bylo někde na dvoj troj násobku. Tam se ročně klidně půl milionu, nebo i milion, ztratí.

Nehledě na to s čísly čarovali tak až je v nich takový maglajz až z toho někteří Rusové dnes vybájili světovou katastrofu a spiknutí. A do jisté míry mohou mít pravdu. Sovětský svaz byl tak destruktivní že to může klidně připomínat zničení Atlantidy.

Carlos
19. únor 2019, 23:06

V konfliktu CSA-USA jsem se trochu hrabal, jednak se tomu moc nedá říkat občanská válka (protože podle událostí na konci a jistých vět to vypadá na válku dvou uskupení nezávislých států), takže je otázka na kolik to byli v ten moment vlastní.

Je ale nutné ještě myslím rozlišovat příčinu a časové období za které se to stalo. U USA bych navrhoval odečíst všechny oběti válek do kterých byly zataženy mezinárodní situací a dohodami, takže můžeme umazat 1., 2. světovou a asi i Vietnamskou, protože na začátku tam myslím byla nějaká dohoda. Tím se to pro soudruhy stává ještě horší. No u nás můžeme velmi snadno započítat všechny oběti komunismu, můžeme jim přičíst masakr v Katyni, oběti okupace Československa a Maďarska, mrtvé na hranicích. Oběti terorismu podporovaného SSSR, oběti režimů ustavených s pomocí SSSR... A vzhledem k tomu že SSSR pomáhal aktivně WWII rozpoutat, tak bychom mu možná ani neměli oběti z ní odečítat a možná ani protože si do toho Stalin pak zamíchal a schoval svá zvěrstva.

Pak tedy, z novějších dob snad prý existuje po pádu SSSR v Rusku pár nevysvětlených demografických anomálií nemalých rozměrů.

Loudil
20. únor 2019, 08:21

TO : carlos

Celému Západu jste jaksi zapoměl připočíst desítky milionů mrtvých v dobách kolonií a mnohdy nejde až o tak vzdálenou dobu ! Portugalci řádili v Angole Mosambiku ještě 1975 ! a Francouzi v Alžírsku ještě 1962. Když byly Filipíny 1900 kolonií USA, tak tam USA zavedly poprvé koncentrační tábory pro partyzány a všechny své odpůrce , předběhly tak Hitlera. Já bych tedy 2 miliony mrtvých ve Vietnamu USA počítal. Obama přiznal, že USA r. 1964 záměrně inscenovaly incident v Tonkinském zálivu s jejich torpédoborcem Maddox, aby měly záminku ke vstupu do války. To samé dělal i Hitler. Jinak, trochu si přečtěte o historii II sv.v. Tuto válku pomohl rozpoutat Západ, nikoli SSSR. Když Hitler vtrhnul do Prahy 15.3.1939, tak hned druhý den žádal ministr zahraničí SSSR Litvinov vybudování společné obrany Londýn,Paříž ,Varšava, Moskva , aby tak Hitlera dostali do války na dvou frontách. Západ nabídku Moskvy odmítl. Až poté, v zájmu posílení své obrany ,uzavřel Stalin smlouvu s Hitlerem. Připisovat Stalinovi 23 milionů občanů SSSR zavražděných Einzatzgruppen SS a vojáky Wehrmachtu po 22.červnu 1941 je opravdu směšné !! Stalin osobně žádal Hitlera , aby ho napadl ? pane carlosi ??

Ivan Novák
20. únor 2019, 09:34

Zpátky k plynové věci, drobná upozornění:

1. Pokud jsem pochopil (možná chybně) Gazela umožňuje přístup třetích stran, odlišných od provozovatele trubky a vlastníka komodity, jen výjimečně. Primárně je určena pro tranzit ze Saska do Bavorska přes české území.

2. V listopadu 2018 zažalovala Evropská komise Německo kvůli nesprávnému převodu směrnice o unbundlingu. Dohoda, že pro vstup plynu do EU zvenku budou platit zákony státu, kde ústí trubka, a proto prý třetí strany nepřijdou zkrátka, se může ukázat na dlouhou dobu jako marný kus papíru.

Loudil
20. únor 2019, 11:39

Jestliže budou posíleny dodávky plynu do prostoru střední Evropy o 55 mld. metrů ročně ,pak je to obecně pozitivní zpráva pro všechny, kteří tento plyn můžou odebírat. Snižuje se tak možnost výpadku dodávek, když opět na Ukrajině Porošenko či Tymošenková chytí "antiruský amok" a budou chtít trestat Rusko uzavřením trubky na svém území. Dále to nasytí všechny elektrárny , průmysl i drobné odběratele, takže při přebytu nabídky to může vést i k úpravám ceny směrem dolů. Když bude na tržnici s melouny už 10 stánků , které je nabízejí a vy si tam postavíte ještě jedenáctý, čím asi zaujmete lidi , aby kupovali právě ty vaše melouny ? Nejspíše nasadíte o 10 % nižší cenu, než mají ostatní, pak i něco prodáte. Po zprovoznění Nord Strem čekám od USA zlevnění jejich dodávaného LNG pro nás Evropany . A za toto zlevnění poděkujme Rusku a Německu.

Martin Prokš
21. únor 2019, 10:55

To přirovnání s tržnicí dost kulhá. Je to tržnice, kde cca 80% prodejců jsou jen přeprodavači totožných melounů od jediného primárního dodavatele, který to moc dobře ví a diktuje základ ceny.

Ad větší prosíťování a menší závislost na jedné konkrétní přívodní nebo přepravní trubce - to je jen dobře. Ať už pro ty politicko-bezpečnostní důvody co píšete, nebo pro prostou závadu či nutnost občasného odstavení kvůli revizi.

Co je podstatné jsou (případné) CNG/LNG terminály, které alespoň teoreticky umožnují přístup na trh i jiným primárním dodavatelům - opravdové zabezpečení. Praktický problém je ale v tom, že plyn z pevné roury bude vždy levnější a tak LNG terminály nebudou moc ekonomicky fungovat a tím se nebudou stavět a rozvíjet do potřebné přepravní kapacity. Typický trh nezohledňuje dlouhodobé politicko-bezpečnostní rizika, trh hledá krátkodobé, maximálně střednědobé (5 až 10 let max) nejlevnější řešení.

Martin Pácalt
21. únor 2019, 12:17

Právě proto je dobré mít k té "dobré prosíťovanosti" i dost zásobníků plynu, abychom v dobách klidu kupovali levný trubkový plyn a ve velkém jej ukládali a aby v době krize LNG terminály prodlužovaly vyjednávací období na délku " kapacita zásobníků+pár týdnů navíc" . Ty terminály nemusí mít ekonomickou návratnost 10 let, armáda se v době klidu také nejeví jako moudrá investice ;-) .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se