Nord Stream II: Evropské společnosti po tlaku Polska vycouvaly z konsorcia
Konsorcium založené za účelem výstavby plynovodu Nord Stream II se rozpadlo po tlaku polského antimonopolního úřadu. Gazprom tvrdí, že hodlá postavit plynovod za 11 miliard sám.
Konsorcium Nord Stream II AG se podle pátečních informací Gazpromu rozpadlo. Západoevropské společnosti ENGIE, OMV, Vattenfall, Shell a Uniper vystoupily z konsorcia na základě tlaku polského antimonopolního úřadu.
„Všichni bývalí členové konsorcia jsou přesvědčeni, že projekt má zásadní význam pro evropský energetický systém, a každý z nich bude individuálně uvažovat o alternativních způsobech, jak se do projektu zapojit,“ uvedl Gazprom v prohlášení.
Společnost Nord Stream AG momentálně 100% vlastněná Gazpromem bude pokračovat v pracích na plynovodu. Výstavba, která má být podle předpokladů dokončena v roce 2019, bude podle informací ze strany Gazpromu pokračovat podle původních plánů. Ocelové trubky pro první části plynovodu by měly být dodány v září.
Ačkoliv plynovod Nord Stream II nepovede přes polské území ani polskými vodami, Gazprom potřeboval svolení polského antimonopolního úřadu, aby mohl prodat podíly ve společném podniku svým partnerům, z nichž někteří mají aktiva v Polsku. Polský zákon o ochraně hospodářské soutěže dává antimonopolnímu úřadu široké pravomoci k pokutování společností pokud nepostupují s jeho svolením. Regulátor se postavil proti plynovodu z toho důvodu, že by jeho zprovoznění upevnilo dominantní postavení Gazpromu na evropském trhu s plynem.
Polsko stojí v čele odporu východních zemí, které plynovod vidí jako politické opatření ke zvýšení závislosti Evropy na ruském plynu. Nord Stream II má obejít z politického hlediska problematickou trasu současných dodávek plynu přes Ukrajinu. Gazprom plánuje po roce 2019, kdy mu vyprší smlouva s Ukrajinou, výrazně snížit dodávky plynu přes tuto zemi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se