Domů
Plynárenství
Norsko plánuje vysokou těžbu plynu až do roku 2030
Norská vlajka
Zdroj: Raul Herbster / Creative Commons / CC BY 2.0

Norsko plánuje vysokou těžbu plynu až do roku 2030

Plynárenství
3 komentáře
23. srpen 2022, 22:50
ČTK

Norsko plánuje udržet těžbu plynu na současné vysoké úrovni až do konce desetiletí kvůli vysoké poptávce z Evropy. Ta se snaží zastavit dovoz plynu z Ruska kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu. Agentuře Reuters to řekl norský ministr energetiky Terje Aasland. Podle údajů společnosti Refinitiv Eikon je nyní Norsko největším dodavatelem plynu do Evropy a předstihlo Rusko, které své dodávky omezilo.

„Očekávám, že můžeme udržet úroveň těžby, na které jsme nyní, až do roku 2030,“ řekl Aasland.

Podle oficiálních květnových prognóz se očekává, že Norsko letos vytěží přibližně 122 miliard metrů krychlových plynu. To je o osm procent více než v roce 2021. Země by tak mohla překonat rekord zaznamenaný před pěti lety.

Ministr uvedl, že si je nyní jistější v případě dlouhodobé poptávky po norském plynu v Evropě, protože EU i nečlenské země EU podepsaly v červnu dohodu o zvýšení dovozu plynu z norského kontinentálního šelfu. „To je důležitá zpráva, kterou jsem od EU dostali,“ řekl Aasland.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Cena evropského plynu se letos téměř ztrojnásobila a opakovaně překonala nová rekordní maxima. Přesto Norsko neplánuje prodávat plyn za nižší než tržní cenu, jak navrhovali někteří analytici a média. „Narušovat trh a vytvářet pravidla, která vypadají nyní dobře, by mohlo přispět k tomu, že se zničí část základů pro budování stability a důvěry v čase,“ uvedl ministr a dodal, že Norsko ani neplánuje zavést mimořádnou daň pro norské ropné firmy, přestože jejích peněžní toky jsou nyní rekordní.

Největší norský producent ropy a plynu Equinor, ve kterém vlastní většinu stát, hodlá zvýšit investice do obnovitelné energie a nízkouhlíkových technologií, aby se stal energetickou společností s širokým rozsahem. Nicméně společnost také uvedla, že posílila průzkum nových zdrojů, aby uspokojila poptávku po norských uhlovodících v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Martin
24. srpen 2022, 07:22

Výborně, takže 25% spotřeby EU a UK bychom měli zajištěnou. Konečně první vlaštovka. Teď ještě ten zbytek .......

Martin P
24. srpen 2022, 10:46

Docela bych byl zvědavý, jaké ceny by dali Norové do kontraktu na dodávky zemního plynu od nynějška do r. 2030. Jedno je jisté, v Evropě jejich tržní podíl posílí na úkor Ruska a dlouhodobě se do r. 2050 bude potřeba fosilního plynu snižovat. Proto např. Západní Sahara narychlo plánuje otevřít těžební kapacity ve svých pobřežních vodách, návratnost investic je v téhle době zrychlená.

Martin
24. srpen 2022, 12:18

Aktuální tržní .....

2023 - 250 EUR/MWh

2024 - 180 EUR/MWh

2025 - 110 EUR/MWh

2026 - 75 EUR/MWh

:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se