Na konci října Evropská komise rozhodla o vyjmutí plynovodu Opal z pravidel vnitřního energetického trhu EU. Z toho plyne, že ruský koncern Gazprom bude moci využít až 80 % kapacity plynovodu. Proti tomuto rozhodnutí nyní podala stížnost polská vláda.

Plynovod Opal dodává plyn z plynovodu Nord Stream hlavně do Německa a ČR. Toto nyní napadla polská vláda u soudního dvora ve Štrasburku. Podle polské strany to totiž povede k posilování Gazpromu na trhu s plynem, což je v rozporu s politikou Energetické unie. Její snahou by měla být předevěím větší diverzifikaci na trhu s energií a snižování rizik ohledně bezpečnosti dodávky energie do EU. Mluvčí polského ministerstva zahraničí uvedla, že Polsko navrhlo pozastavení platnosti rozhodnutí.

Polsko výjimku Komise vnímá jako dohodu Ruska a Německa a cítí se ohroženo rozhodnutím, které umožňuje přemostit dodávku plynu přes Ukrajinu a Polsko. Obě země se již na začátku prosince dohodly, že budou společně postupovat proti tomuto rozhodnutí. Také polská plynárenská skupina PGNiG již podala stížnost na Evropskou komisi.

„Vzhledem k možnému riziku vážného poškození v důsledku uplatnění tohoto rozhodnutí ministerstvo zahraničí podalo návrh na jeho zastavení.“
mluvčí polského ministerstva zahraničí Joanna Wajdová

Wajdová poukázala na fakt, že rozhodnutí evropské komise doposud nebylo oficiálně zveřejněno, ačkoli má zásadní význam pro bezpečnost dodávky plynu, a že německý regulátor již podle rozhodnutí postupuje. Podle Polska takováto situace vyvolá zvýšení rizika ohrožení bezpečnosti dodávek zemního plynu v EU, zejména ve střední Evropě, a to kvůli faktickému zvyšování závislosti na jediném zdroji dodávek z Ruska.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *