Domů
Evropská Unie
Polsko bude blokovat Nord Stream 2, podle země ohrožuje energetickou bezpečnost EU
Nord Stream

Polsko bude blokovat Nord Stream 2, podle země ohrožuje energetickou bezpečnost EU

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje princip diverzifikace energetických zdrojů. Agentuře PAP to dnes řekl premiér Mateusz Morawiecki, podle něhož Polsko přesvědčuje orgány EU, aby stavbu podpořského plynovovu mířícího z Ruska do Německa znemožnily. Morawiecki zároveň ocenil výzvu skupiny německých poslanců, podle nichž by měl Berlín od stavby upustit.

„Nord Stream 2 porušuje princip diverzifikace, který tvoří jádro energetické bezpečnosti EU… Unijní instituce i němečtí poslanci tvrdí, že nejde jen o politický projekt, ale o politicky škodlivý projekt,“ řekl Morawiecki.

Druhá větev plynovodu Nord Stream má vést po dně Baltu z Ruska do Německa. Vyhýbá se Ukrajině i dalším státům, přes které se přepravuje ruský zemní plyn na západ kontinentu. Kancléřka Angela Merkelová minulý týden při schůzce s Morawieckým stavbu plynovodu hájila s tím, že snahy o diverzifikaci dodávek energie do Evropy neohrožuje.

Ilustrační foto

Sedm poslanců německého a Evropského parlamentu naproti tomu v úterý adresovalo německé vládě otevřený dopis s výzvou k zastavení projektu, jehož prostřednictvím bude ruský plyn proudit přímo do západní Evropy, a obejde tak postkomunistické státy východního křídla unie.

Proti plynovodu se staví nejen Polsko, ale i pobaltské státy či Ukrajina. Berlín by měl podle poslanců být s těmito zeměmi solidární.

Již fungující první větev plynovodu nebyla předmětem regulace ze strany unijních orgánů, do té druhé však hodlá Evropská komise kvůli zmíněným principům energetické různorodosti a bezpečnosti zasahovat.

Komentáře

(4)

Jan Veselý

21. únor 2018, 21:41

Kecy v kleci. Poláky akorát štve, že jim to ohrozí jejich zisky z přepravních poplatků. Mezitím je polské diverzifikace zaseknutá mezi černým a hnědým uhlím.

A co jiného je stavba alternativní přenosové trasy než diverzifikace?

Josef

21. únor 2018, 23:27

Poláci prostě nemají rádi Němce ani Rusy a tak jim Vadí že tyto 2 země chtějí spolu přímo obchodovat. A co se týče energetické bezpečnosti , pak tu Němci zničili odstavováním svých JE plynovod do Ruska jí naopak zvyšuje celému regionu. Dnes je jasné že Němci už nemají žádnou jinou alternativu než budovat mix OZE +plyn a nebo rezignovat na závazky o snížení emisí CO2.

Vinkler

22. únor 2018, 06:16

To je přece evidentní snaha o dokopání Němců k CNG např. z USA :-).

Martin Pácalt

22. únor 2018, 12:11

Pěkný příklad je teď s těmi Rumuny a Maďary. Škoda, že je na Ukrajině rozvrat, možná i tam by šlo leccos vytěžit a poslat do "Rzeczpospolite Polskie " ;-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.