Domů
Plynárenství
IEA: Poptávka v Asii bude v příštích pěti letech pohánět růst spotřeby zemního plynu

IEA: Poptávka v Asii bude v příštích pěti letech pohánět růst spotřeby zemního plynu

Po dalším rekordním roce bude podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) celosvětová poptávka po zemním plynu v příštích pěti letech dále růst. To bude dáno silnou spotřebou v rychle rostoucích asijských ekonomikách a podpořeno pokračujícím rozvojem mezinárodního obchodu s plynem.

Poptávka po zemním plynu v roce 2018 vzrostla o 4,6 %. To je podle nejnovější zprávy IEA o trhu s plynem v roce 2019, Gas 2019, nejrychlejší roční tempo růstu od roku 2010. Zemní plyn představoval téměř polovinu růstu celosvětové spotřeby primární energie. Očekává se, že poptávka v příštích letech vzroste o více než 10 %. V roce 2024 by měla spotřeba dosáhnout více než 4,3 bilionů metrů krychlových.

„Zemní plyn pomohl snížit znečištění ovzduší a omezit růst emisí oxidu uhličitého v energetice vytěsněním uhlí a ropy při výrobě elektrické energie, tepla a v průmyslovém využití. Zemní plyn může přispět k čistšímu globálnímu energetickému systému. Čelí však svým vlastním výzvám včetně konkurenceschopnosti na rozvíjejících se trzích a snižování emisí metanu v rámci dodavatelského řetězce zemního plynu,“ řekl Dr. Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

Očekává se, že čínská spotřeba bude představovat více než 40 % celosvětového růstu poptávky po zemním plynu do roku 2024. Rostoucí spotřeba bude poháněna cílem vlády zlepšit kvalitu ovzduší odklonem od uhlí. Čínská spotřeba zemního plynu vzrostla v roce 2018 o 18 %. IEA předpokládá, že v důsledku pomalejšího ekonomického růstu zpomalí na průměrný meziroční růst o 8 % do roku 2024.

Očekávaný růst spotřeby zemního plynu do roku 2024. Zdroj: IEA

IEA také očekává silný růst spotřeby zemního plynu v dalších asijských zemích, zejména v jižní Asii. V Bangladéši, Indii a Pákistánu je průmyslový sektor hlavním přispěvatelem k růstu, zejména v případě hnojiv, aby vyhovoval potřebám rostoucí populace.

Průmyslové využití zemního plynu má meziročně růst průměrně o 3 %. To představuje téměř polovinu růstu celosvětové spotřeby plynu do roku 2024. Největším „spotřebitelem“ zemního plynu zůstává výroba elektrické energie, navzdory pomalejšímu růstu v důsledku silné konkurence obnovitelných zdrojů a uhlí.

Dodávky pro uspokojení rostoucí celosvětové poptávky po zemním plynu budou pocházet jak z domací produkce v rychle rostoucích ekonomikách, tak také stále více z velkých exportních zemí. Mezi největší exportéry budou patřit USA a to díky rozvoji bohatých zdrojů břidlicového plynu.

Spojené státy, Austrálie a Katar jako hlavní exportéři LNG

Zpráva Gas 2019 se také zaměřuje na úlohu zkapalněného zemního plynu (LNG), který by se měl stát rychle rostoucím alternativním palivem pro námořní dopravu, a to z důvodu přísnějších pravidel pro obsah síry, která vstoupí v platnost v lednu 2020.

Silný růst exportní kapacity LNG umožní, aby mezinárodní obchod sehrával stále větší roli v rozvoji trhů se zemním plynem. Tyto trhy směřují k větší globalizaci.

Předpokládaný vývoj mezinárodního trhu s LNG. Zdroj: IEA

Investice do projektů LNG se po několika letech poklesu odrazily v roce 2018 a velký počet projektů v důsledku přijetí konečného investičního rozhodnutí v roce 2019 pravděpodobně dále podpoří rozvoj obchodu a trhu. IEA však dodává, že v budoucnu bude zapotřebí více investic v této oblasti.

Zdroj úvodní fotografie: IEA

Komentáře

(2)

Loudil

9. červen 2019, 13:05

Pokud Čína v příštích 5 letech bude mít 40 % podíl na globální růstu spotřeby plynu, pak jen doufám, že USA z tohoto obřího nového koláče spotřeby plynu neuvidí jediný metr krychlový dovezený do Číny. A to díky clům a sankcím uvalených Trumpem na Čínu. Čína by měla plyn vozit jen od svých přátel, tedy z Ruska, Iránu, Barmy, Turkmenistánu ... a nepřátelům v USA ukázat jen dlouhý nos.

Ing. Bizon

11. červen 2019, 18:15

Přesně to jsem si říkal. USA nám vyhrožujou sankcema když stavíme plynovod z Ruska nebo bychom kupovali plyn od Íránu. Ale Rusko s Íránem s radostí prodají svůj plyn Číně!

Zbytečně tak jen přicházíme o levný plyn a dobré vztahy s obchodním partnerem. Nejsu Rusofil, ale Evropa potřebuje energetické suroviny a má prachy a technologie, Rusové mají energetické suroviny a potřebujou prachy a technologie, jsme prostě přirození obchodní partněři. A obchod je krev národů, ne? Ne nějaké blbé sankce, které nakonec Rusku v něčem i pomohly=)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.