Domů
Plynárenství
Pražské plynárenské loni meziročně stoupl zisk, výnosy klesly

Pražské plynárenské loni meziročně stoupl zisk, výnosy klesly

Společnosti Pražská plynárenská loni meziročně stoupl zisk po zdanění o 78,5 procenta na 1,16 miliardy korun. Výnosy naopak klesly o 23,5 procenta na 12,2 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na svém webu . Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou.

„Dobré výsledky Pražské plynárenské, a.s., jasně dokládají, že mnohdy diskutovaný koncept takzvaných ´městských společností´, mezi něž patříme, má smysl, je životaschopný a může fungovat velmi dobře a efektivně. Dlužno také zdůraznit, že námi vyprodukované prostředky jsou v konečném efektu reinvestovány zpět ku prospěchu obyvatel, a nemizí tedy v soukromém sektoru nebo v zahraničí,“ uvedl ve zprávě předseda představenstva společnosti Pavel Janeček.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Odběratelům loni dodala 12,6 terawatthodiny (TWh) zemního plynu, proti roku 2015 o 30 procent méně. Klesl i počet odběrných míst plynu, a to o 2,4 procenta na 384.000. V odůvodnění objemu obchodů se zemním plynem firma mimo jiné uvedla, že rok 2016 byl ve znamení pokračující tržní soutěže, která se ve srovnání s předchozími roky dále zintenzivnila.

„Souběžně s tím v prvním pololetí dozníval významný pokles burzovních cen,“ dodala.

Ilustrační foto

Společnosti naopak meziročně o 26,1 procenta na necelých 29.000 vzrostl počet odběratelů elektřiny. Dodávky elektrické energie zákazníkům se pak zvýšily více než třikrát na 371,5 gigawatthodiny (GWh).

Kromě dodávek energií zákazníkům Pražská plynárenská ke konci loňského roku provozovala sedm plnících stanic na stlačený zemní plyn (CNG), meziročně o dvě více. Meziroční nárůst prodejů o 13 procent na 1,78 milionu kilogramů podle firmy souvisí s rostoucím zájmem zákazníků o CNG a alternativní paliva obecně a nově vybudovanými stanicemi v blízkosti hlavních silničních tahů.

V loňském roce byla také postavena rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v areálu společnosti v pražské Michli.

„Jedná se o druhý projekt v České republice, kde mohou uživatelé ´čistých´ vozidel na jednom místě plnit CNG do vozidel i dobíjet elektromobily,“ dodala firma.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.