Propadnou se ceny zemního plynu ještě níže? Podle OIES se cena může dostat až pod 3 USD/MMBtu
Cena zemního plynu na velkoobchodních trzích v Evropě se může dle názoru Oxford Institute for Energy Studies (OIES) při kombinaci několika faktorů propadnout až na hodnoty výrazně pod 3 USD/MMBtu (cca 9 EUR/MWh). Rozhodující bude především přebytek LNG, který proudí do Evropy, a nízká spotřeba plynu.
Cena zemního plynu na velkoobchodních trzích se v letošním roce podstatně snížila, a to až k téměř 3 USD/MMBtu, od kterých se odrazila zpět výše. Analýza OIES ovšem uvádí, že existuje možnost, že ceny zemního plynu budou směrovat ještě níže.
Naposledy se přitom na britském spotovém trhu NBP (z angl. National Balancing Point) cena zemního plynu pohybovala pod 3 USD/MMBtu v září 2003. Od té doby se pohybovala podstatně výše, přičemž na přelomu let 2005 a 2006 se cena vyhoupla až na cca 18 USD/MMBtu.
Jedním z hlavních důvodů je především narůstající kapacita exportních terminálů zkapalněného zemního plynu (LNG). Aktuálně světová kapacita roste tempem až 50 mld. m³ ročně. I díky tomu se nárůst importu zkapalněného zemního plynu zvýšil o cca 26 mld. m³, přičemž 15 mld. m³ z tohoto nárůstu bylo uskladněno v evropských zásobnících plynu.
Teplá zima může být rozhodujícím faktorem
Analýza OIES předpokládá, že za normálních podmínek má být ze zásobníků v zimě vytěženo cca 52 mld. m³ zemního plynu. Tento objem může být opět do zásobníků uskladněn pouze díky evropskému importu LNG. Na konci září tak mohou být zásobníky opět zcela naplněny.
Při splnění několika předpokladů ovšem může dojít k odlišné situaci. Předpokladem k tomu má být například teplá zima a menší poptávka v Asii, Jižní Americe a na Středním východě. Všechny tyto faktory mohou způsobit, že těžba z evropských zásobníků v zimním období bude pouze 30 mld. m³plynu.
V důsledku toho by se v letním období mohly zásobníky zaplnit mnohem dříve, možná již na konci června. Další dodávky plynu v letním období, které by nebylo kam uskladnit, by pak vytvořily další tlak na cenu plynu v Evropě, která by mohla klesnout až pod zmiňovanou hranici 3 USD/MMBtu.
Studie OIES ovšem připomíná, že existuje i řada faktorů, která může nízké ceny plynu vyvažovat – tím je například snížený import pomocí plynovodů. Dalším faktorem může být zvýšená spotřeba zemního plynu v paroplynových elektrárnách, které budou nahrazovat uhelné elektrárny, díky své vyšší profitabilitě.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se