Domů
Plynárenství
Rusko odmítá zprávy, že turbína pro Nord Stream 1 uvázla při tranzitu

Rusko odmítá zprávy, že turbína pro Nord Stream 1 uvázla při tranzitu

Plynárenství
1 komentář
22. červenec 2022, 14:52
ČTK

Rusko odmítá zprávy, že kompresorová turbína nutná k obnovení plného provozu plynovodu Nord Stream 1 uvázla při tranzitu. Informaci ve čtvrtek zveřejnila agentura Reuters, která s odvoláním na dva zdroje uvedla, že Moskva zatím nedala souhlas k přepravě turbíny zpět do Ruska. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov při hovoru s novináři označil tuto zprávu za nesmysl. Plynovodem Nord Stream 1 proudí plyn z Ruska do Německa.

„Ta obvinění jsou nepodložená. Zdroje se mýlí,“ řekl Peskov.

Rusko v červnu snížilo průtok plynovodem Nord Stream 1 na 40 procent kapacity zařízení. Zdůvodnilo to opožděným návratem turbíny z běžné údržby v Kanadě. Západní sankce znemožnily návrat turbíny do ruské kompresorové stanice Portovaja, Kanada pak musela udělit zvláštní výjimku, aby umožnila dodání turbíny do Německa.

Vláda v Berlíně odmítá, že by turbína byla důvodem ke snížení dodávek plynovodem Nord Stream 1. Tvrdí, že se tato turbína měla používat až od září, a viní Moskvu z využívání dodávek plynu jako politické zbraně. Rusko uvádí, že turbína je důležitá pro bezpečný provoz plynovodu.

Trasa plynovodu Nord Stream
Ilustrační foto

Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že Rusko stále čeká na dokumenty od výrobce turbíny, firmy Siemens Energy, a neví, v jakém stavu turbína bude, až dorazí. Uvedl také, že ruská plynárenská společnost Gazprom bude brzy posílat na údržbu další turbíny z plynovodu.

Plynovod Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro vývoz ruského zemního plynu do Evropské unie. Z Německa jsou na Nord Stream 1 navázány plynovody do dalších zemí Evropské unie, včetně České republiky.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu se dnes v reakci na zprávu o dění kolem turbíny zvyšuje. Před 13:00 SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala pod 164 eur (přes 4000 Kč) za megawatthodinu (MWh), a vykazovala tak růst o více než pět procent. Před rokem plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Čestmír Berka
23. červenec 2022, 11:10

Podivuhodný incident plynové turbíny Nord Stream

Prudký pokles toků plynu na Nord Stream do Evropy začal 14. června po zprávě, že plynová turbína byla „zaseknutá“ v Kanadě kvůli údržbě v důsledku západních sankcí vůči Rusku a protože byly další kompresory na kompresorové stanici Portovaya také v režimu offline. Objevilo se mnoho komentářů, že to vše je součástí ruského plánu na další stlačení evropského trhu s plynem. Technické a právní otázky jsou však velmi složité a je třeba je vzít v úvahu. Vzhledem k tomu, že pravidelné roční období údržby Nord Streamu končí 21. července, jsou toky na Nord Stream klíčovou otázkou. Tento komentář se zabývá řadou těchto technických a právních aspektů: Na jakou úroveň, pokud vůbec nějaká, se toky vrátí? Kdy se roamingová plynová turbína vrátí do Ruska? Zamíří další plynové turbíny do Kanady na generální opravu a kdy by se mohly vrátit? Kolik provozních turbín je potřeba pro maximální průtoky? Gazprom poněkud opožděně označil toky Nord Stream za vyšší moc. Jaký to bude mít dopad a kdy to může skončit? Je to zde: https://a9w7k6q9.stackpathcdn.com/wpcms/wp-content/uploads/2022/07/The-Curious-Incident-of-the-Nord-Stream-Gas-Turbine.pdf

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se