Domů
Plynárenství
Ruský Novatek by mohl v budoucnu realizovat svůj třetí LNG projekt
Zdroj: lngworldnews.com

Ruský Novatek by mohl v budoucnu realizovat svůj třetí LNG projekt

Ruský gigant Novatek očekává, že díky nově získaným licencím na těžbu zemního plynu bude mít dostatek zemního plynu na realizaci dalšího LNG projektu obdobné velikosti jako projekt Arctic LNG 2.

Novatek bude mít do dvou let nezbytnou zdrojovou základnu pro další LNG projekt o velikosti Actic LNG 2, a to díky třem licencím na těžbu zemního plynu na poloostrově Gydan. Informaci uvedl pro agenturu Reuters výkonný ředitel Novateku Leonid Mikhleson.

Na konci srpna Novatek uvedl, že vyhrál aukci na geologický průzkum a těžbu v oblasti Gydského poloostrova, která zahrnuje pole Soletsko-Khanaveyskoye, v autonomním regionu Yamal-Nenets. Podle ruského odhadu je v oblasti, na kterou se licence vztahuje, 16 miliard barelů ropného ekvivalentu. Odhadované zdroje by tak, dle Mikhelsona, byly dostačující pro realizaci třetího LNG projektu na severu Ruska.

Mikhelson informaci poskytl při návštěvě Tokia, kde podepisoval dohodu o spolupráci s Mitsui a Japonskou bankou pro mezinárodní spolupráci (JBIC), čímž potvrdil záměr vybudovat námořní překladiště LNG na území Kamčatky a Murmansku.

Výstavba překladatelských komplexů na území Kamčatky a Murmansku pomůže optimalizovat logistiku a maximalizovat efektivitu dodávek LNG z Yamalu a Gydanu na klíčové trhy s LNG v Asii a Tichomoří, včetně Japonska, největšího globálního spotřebitele LNG,“ řekl v prohlášení Mikhelson.

Novatek již exportuje LNG ze svého zařízení Yamal LNG a právě zahajuje svůj druhý velký LNG projekt – LNG Arctic 2.

Začátkem září se partneři v projektu Arctic LNG 2 (akcionáři – Novatek 60 %, Total 10 %, CNPC 10 %, CNOOC Limited 10 % a japonské konsorcium Arctic LNG 10 %) totiž shodli na konečném investičním rozhodnutí, které dalo realizaci projektu zelenou.

Celkové kapitálové výdaje se odhadují na 21,3 miliardy dolarů. První zkapalňovací zařízení by mělo jít do provozu v roce 2023, druhé v roce 2024 a třetí v roce 2026. Odhadovaná produkční kapacita je 19,8 milionu tun ročně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se