Ruská společnost Novatek, která provozuje terminál pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) na poloostrově Jamal, zřejmě zvýší své cíle pro následující roky. Podle finančního ředitele společnost očekává, že svůj cíl exportní kapacity pro rok 2030 zvýší oproti současné hodnotě až o pětinu.

Mark Gyetvay, finanční ředitel ruské společnosti Novatek, na plynárenské konferenci Flame pořádané v Amsterdamu podle serveru Platts uvedl, že společnost chce zvýšit svůj současný cíl exportní kapacity pro rok 2030 na 70 milionů tun LNG za rok. Oproti současnému cíli 57 milionů tun ročně se tak jedná o 20 % navýšení.

„Našim cílem je v průběhu následujícího roku přijít s revizí na 70 milionů tun za rok do roku 2030,“ řekl Gyetvay.

Novatek v Rusku provozuje terminál na zkapalňování a vývoz zemního plynu na severozápadu Sibiře na poloostrově Jamal. Dokončení první části projektu na konci roku 2017 zajistilo Rusku přístup na světový trh s LNG, na kterém chce země získat 15 až 20% podíl. CEO Novateku tehdy uvedl, že tohoto cíle je možné dosáhnout do roku 2020. Od té doby společnost v terminálu zprovoznila další dvě linky.

Exportní kapacita poroste, Rusko chce svůj podíl na trhu s LNG

K navýšení exportní kapacity by Novateku měl pomoci i projekt Arctic LNG 2, jehož exportní kapacita by měla dosáhnout necelých 20 milionů tun LNG ročně. Finální rozhodnutí o projektu by mělo padnout v druhé polovině letošního roku, přeprava plynu z tohoto terminálu by mohla být zahájena v roce 2023.

Rusko je podle Stuarta Bredforda, ředitele Shell pro rozvoj nových projektů, v dobré pozici konkurovat na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) projektům v Severní Americe. Stejně jako například Spojené státy, i Rusko plánuje v následujících letech zprovoznit nové terminály pro vývoz zkapalněného plynu.

Podle Bredforda bude Rusko zanedlouho disponovat terminály pro vývoz zkapalněného plynu ve třech lokalitách. V současné době země disponuje dvěma terminály, Sachalin a Jamal. Shell se v Rusku podílí na projektech Sachalin II a Baltic LNG.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *