Domů
Plynárenství
Shell hodlá ukončit spolupráci s Gazpromem a opustit projekt Nord Stream 2
Shell, autor: Lee Jordan
Zdroj: Shell, Autor: Lee Jordan

Shell hodlá ukončit spolupráci s Gazpromem a opustit projekt Nord Stream 2

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell se rozhodla odejít ze všech svých společných podniků s ruským plynárenským gigantem Gazprom. Chce rovněž ukončit svou účast v projektu Nord Stream 2, který pomáhala financovat. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Reaguje tak na ruský útok na Ukrajinu.

„Jsme šokováni ztrátami na životech na Ukrajině, které odsuzujeme a které jsou důsledkem nesmyslné vojenské agrese, jež ohrožuje bezpečnost Evropy,“ uvedl šéf podniku Ben van Beurden.

Shell se stáhne mimo jiné ze společného závodu Sachalin 2 na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG), ve kterém vlastní 27,5 procenta. Závod produkuje zhruba 11,5 milionu tun LNG ročně a svou produkci vyváží mimo jiné do Číny a Japonska.

Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Ilustrační foto

Společnost Shell je rovněž součástí skupiny evropských podniků podílejících se na financování kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, jehož hlavním investorem je Gazprom.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat povolení v Německu. To minulý týden uvedlo, že udělení souhlasu k provozu plynovodu není kvůli nynějšímu postupu Ruska vůči Ukrajině možné.

Rozhodnutí Shellu ukončit spolupráci s Gazpromem přichází poté, co britský energetický gigant BP v neděli oznámil, že se zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Plány na odchod z Ruska dnes oznámila také norská energetická firma Equinor.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se