Domů
Plynárenství
Síkela: Tuzemské zásobníky plynu jsou plné z 92 %, daří se tvořit zásoby
Regulační stanice, plynový zásobník. Zdroj: RWE Gas Storage
Zdroj: RWE Gas Storage

Síkela: Tuzemské zásobníky plynu jsou plné z 92 %, daří se tvořit zásoby

Plynárenství
9 komentářů
18. říjen 2022, 09:52
ČTK

Tuzemské zásobníky plynu jsou naplněny z 92 procent a daří se tvořit zásoby. Na twitteru to dnes ráno uvedl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Například spotřeba plynu i díky teplému počasí minulý týden proti loňskému roku klesla více než o třetinu. Ve srovnání s průměrem posledních tří let Češi spotřebovali o více než čtvrtinu plynu méně.

„Počasí stálo minulý týden na naší straně, bylo nejtepleji minimálně od roku 2019. Také díky tomu se nadále daří pokrývat dovozem plynu denní spotřebu a ještě vytvářet zásoby,“ napsal Síkela.

„Stoupající jistota, že Evropa následující zimu zvládne, tlačí dolů také cenu plynu. Ta je nejnižší od června tohoto roku,“ doplnil ministr.

Spotřeba plynu v České republice loni přesáhla devět miliard metrů krychlových. V současnosti je podle ministra v zásobnících 3,2 miliardy metrů krychlových plynu, vloni ve stejnou dobu to bylo 2,8 miliardy. Česká republika od září získává plyn z LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, ve kterém má pronajaté tři miliardy metrů krychlových plynu. Síkela v pondělí jednal s německým ministrem hospodářství a klimatu Robertem Habeckem o sdílení plynu v případě nouze. Síkela v pondělí uvedl, že Česko má eminentní zájem o podíl ve vznikajících německých LNG terminálech. Podle ministra jsou obě země blízko dohodě.

Evropská unie se snaží vyřešit problém vysokých cen energií za celou sedmadvacítku, jednotlivé země EU však mají vlastní nástroje na pomoc domácnostem a firmám. Česká vláda začátkem října stanovila maximální ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby a náklady na toto opatření odhadla na zhruba 130 miliard korun. Na pomoc velkým firmám pak má být od 1. listopadu vyčleněno 30 miliard korun. S dalšími opatřeními se tak tuzemská pomoc odhaduje na více než 200 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zdeves Pavel
18. říjen 2022, 12:12

Tuzemské zásobníky jsou především německé zásobníky. Tam vedou ty hlavní roury. Sikela by se měl probrat ze spánku.

hlpb
18. říjen 2022, 12:38

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tak hlavně klídek ať ti zbytečně nepraskne žilka, zásadní je, že ten plyn z těchto zásobníků fyzicky spalují firmy a domácnosti v ČR.
.

Zdeves Pavel
18. říjen 2022, 21:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ono si stačí přečíst jiné výlevy této osoby, aby se dalo pochopit o koho jde. Tak či je ten plyn v těch německých zásobnících? Jo a tykej příště své kočce.
.

Martin
19. říjen 2022, 09:01

To jako ze zásobníků RWE-Gas Storage vedou speciální trubky do Německa jo? jJe vidět, že pán je znalec .... :D

Po ránu na zasmání docela vtipné ....

Majitel RWE-Gas Storage sice je německý, ale to je tak vše. Veškerá skladovací kapacita je pronajmuta spoustě a spoustě firem včetně i těch českých kupodivu :-) navíc všechny tyhle největší zásobníky jsou napojeny jen na českou přepravní soustavu. Samozřejmě je možné ten plyn dotáhnout do Německa, ale pořád to musí jít přes českou přepravní soustavu.

Karel Salaj
18. říjen 2022, 19:46

Plynu je dost, dokonce to vypadá, že o něho za tuto cenu neni zájem.

Martin P
18. říjen 2022, 20:20

Dnes jsem četl článek, kde uváděli cenu 69EUR/MWh. Ve Španělsku čekají lodě s LNG na volný terminál, na moři je fronta. Pro nás to znamená postavit co nejrychleji terminály v Baltském moři (v Německu navazující na Eugal, v Polsku navazující na potrubí směrem Stork II, případně terminál na Jadranu pro dovoz z Leviathanu, resp. Egypta).

Snížení spotřeby letos docílí Češi hnědým uhlím, palivy pofiderní kvality a nebo drancováním lesů, ale na tu jednu dvě sezóny to vydržet můžeme). Dlouhodobě na tom můžeme vydělat.

Josef Štancl
18. říjen 2022, 20:34

Jo a to uhlí vezmeme kde, ono také nějak moc není.

Honza
19. říjen 2022, 07:17

Pán psal, že toho docílíme letos. Na letošní zimu už má snad každý uhlí nakoupeno, ne?

Martin
19. říjen 2022, 08:55

Opak je pravdou. Aktuálně je o zásobníky extrémní zájem a vzhledem k již tak velké naplněnosti a tím i nižšímu tlaku se nominace na vtláčení krátí a obchodníci tak nemůžou vtláčet to co by chtěli ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se