Domů
Plynárenství
Spotové ceny zkapalněného zemního plynu v Asii klesly na sezónní minima
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu v Asii klesly na sezónní minima

Spotové ceny zkapalněného zemního plynu (LNG) v Asii klesly začátkem tohoto týdne na sezónní minima. Vzhledem k předpovědím, které predikují mírnou zimu, a tedy i slabší poptávku po zemním plynu za účelem vytápění, by mohly na této úrovni dle obchodníku a analytiků zůstat. Dění na asijském trhu velmi ovlivňuje také evropský trh s plynem.

Kromě vlivu počasí zpomaluje poptávku po zemním plynu čínský přechod z uhlí na plyn, což je důsledkem obchodní války mezi USA a Čínou, která nutně vede ke zpomalování tamní ekonomiky. Zpomalení čínské ekonomiky pak omezuje nákupy zemního plynu s vysokým důrazem na cenu, uvedli obchodníci.

Spotové ceny LNG jsou aktuálně v tomto období na nejnižší úrovni od doby, kdy agentura Reuters začala cenu před 10 lety zveřejňovat.

„Předpověď ukazuje mírnější počasí napříč severovýchodní Asií. Přestože dlouhodobé předpovědi počasí jsou velmi nejisté, vyhlídka na mírnější počasí a slabší poptávku se odráží v náladě na trhu,“ uvedl James Taverner, ředitel konzultační společnosti IHS Markit.

V Japonsku nadprůměrné teploty v kombinaci s vyšší než očekávanou výrobou solární energie způsobily, že ceny elektrické energie klesly na šestiměsíční minimum. Nadprůměrné teploty by měly v Japonsku dle předpovědi zůstat až do ledna 2020.

„V Japonsku moc tendrů na dovoz LNG nebylo, což je známka toho, že jejich poptávka není tak vysoká,“ uvedl singapurský trader s odkazem na nadprůměrné teploty.

Dění na trhu s LNG by kromě počasí mohla výrazně ovlivnit Jižní Korea, která plánuje dočasně zastavit výrobu až jedné čtvrtiny svých uhelných elektráren v období od prosince do února až poloviny března, což by dle Tavernera mohlo zvýšit spotřebu LNG.

„Fundamenty ukazují na to, že spotové ceny by během léta 2020 mohly klesnou dokonce pod úroveň z roku 2019,“ uvedl Taverner při zmínce, že řada LNG projektů půjde již do provozu.

Nižší ceny LNG v Asii v důsledku „teplé“ zimy vedly mnohé obchodníky v letošním roce k tomu, že řadu svých LNG nákladů přesměrovaly z Asie do Evropy. I vzhledem k hojné nabídce těchto nákladů vedoucích k poklesu spotových cen zemního plynu na evropském trhu byly evropské zásobníky před zahájením topné sezóny rekordně naplněny.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Luboš
15. listopad 2019, 12:48

Ví někdo, jaká je spotová cena zkapalněného zemního plynu v Asii a v Evropě?

Ledy
15. listopad 2019, 13:23

@Luboš: Pokud člověk nemá placené přístupy na burzu, tak se konkrétně LNG spot hledá celkem blbě.

Jediné co se dá rozumně dohledat je plyn na Henry Hubu, který je kolem 2,7 USD/mmbtu a pak klasické burzovní ceny "evropského" plynu (dneska kolem 15 EUR/MWh na NCG spotu)

Jestli někdo víte kde by to bylo vidět, rád si nechám poradit.

Kolemjdouci
15. listopad 2019, 14:59
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se