Očekává se, že v příštím desetiletí Čína předstihne v importech zkapalněného zemního plynu (LNG) Japonsko, které je aktuálně největším dovozcem LNG na světě.

Na této prognóze jsou mnohdy závislé projekty související s výstavbou LNG terminálů, jelikož investoři chtějí snížit své riziko a žádají po developerech uzavírání dlouhodobých kontraktů pro odběr LNG. Právě proto je Čína se svou rostoucí ekonomikou, se kterou souvisí i vetší poptávka po energii, jedním z hlavních bodů jejich zájmu a místem, kde se snaží dlouhodobé kontrakty uzavřít. Mezi zmíněná rizika ovlivňující rozhodnutí o výstavbě patří například volatilita cen, která je spojená i s konkurencí na trhu, dále geopolitickou situací, stavem světové ekonomiky a další.

„Vliv Číny je velmi znatelný a musíme jej velmi pozorně sledovat“, pronesl na konferenci CERAWeek Hedrik Gordenker, výkonný předseda společnosti Jera (společný podnik Tokyo Electric Power a Chubu Electric Power), která je významným kupcem LNG. Dále upozornil, že čínský růst poptávky po LNG nemusí být lineární, pokud bychom vycházeli pouze z událostí či růstu z posledních dvou let.

Téma globální energetiky přilákalo na konferenci CERAWeek, konkrétně diskuzi o Číně, rekordní počet návštěvníků a to 5300 účastníků. Mezi nejčastěji se vyskytující otázky a následné spekulace patřily následující otázky: Jak klimatické cíle ovlivní poptávku po energii? Jak dlouho vydrží importy LNG z USA? Mohou se případně importy LNG z USA zvednout?

Cheniere Energy, která vlastní dva ze tří hlavních exportních LNG terminálů v USA v provozu, údajně vyjednává se státem vlastněnou čínskou společností Sinopec o dlouhodobých dodávkách LNG a očekává instrukce od státních orgánu ohledně dalšího postupu.

„Myslím, že Čína bude nadále pokračovat v růstu, ale Čína má také mnoho možností, co se týče energie“, dodal Gordenker.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *