Domů
Plynárenství
Ukrajina plánuje masivní navýšení domácí produkce zemního plynu
Zdroj: Naftogaz

Ukrajina plánuje masivní navýšení domácí produkce zemního plynu

Producenti plynu na Ukrajině uvítali schválení nové hospodářské strategie Ukrajiny do roku 2030, která zahrnuje zlepšení podmínek pro těžbu plynu s cílem zajištění soběstačnosti v této oblasti. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Ukrajina, jejíž produkce zemního plynu se dlouhodobě pohybuje kolem 20 mld. m³/rok, má velký nevyužitý potenciál v oblasti konvenčních i nekonvenčních ložisek zemního plynu stejně jako ložisek v Černém moři.

Práce na rozvoji nových těžebních polí však v posledních letech postupovaly velmi pomalu a těžební společnosti proto vládu urgovaly, aby učinila investiční klima více atraktivním.

Určitý posun by měl znamenat jeden ze strategických cílů ukrajinské vlády cílící na navýšení domácí produkce zemního plynu a dosažení energetické nezávislosti.

„Je nesmírně důležité, aby jednotlivé kroky uvedené ve strategii byly rychle implementovány,“ uvedl výkonný ředitel Asociace ukrajinských producentů plynu (WGPU) Artem Petrenko.

Vývoj spotřeby a importu zemního plynu na Ukrajině od roku 1991. Zdroj: Naftogaz

Nové investice a dohody o sdílení těžby

Zahraniční server Platts informoval, že ukrajinský premiér Denys Šmygal minulý týden uvedl, že vláda již začala s reformou plynárenského sektoru včetně podpisu několika nových dohod o sdílení těžby na přelomu roku.

„Pouze investice do průzkumu dosáhnou v následujících 2-3 letech 10 miliard hřiven (zhruba 8 miliard korun – pozn. redakce). Očekáváme, že objev nových polí umožní plné pokrytí domácí poptávky jak ze strany obyvatelstva, tak u průmyslových zákazníků,“ uvedl Šmygal.

Mezi podepsané dohody o sdílení těžby patří dohody s dceřinou společností ukrajinské státní společnosti Naftogaz, UGV, či lokálními hráči DTEK Oil & Gas.

Naftogaz by měl dále urychlit práce na zahájení těžby plynu na východě země v Yuzivské. Zde by se dle vládních odhadů mohly nacházet 4 biliony m³ plynu a těžba by zde během následujících 15 let mohla dosáhnout 20 mld. m³/rok.

Tento projekt měla původně realizovat britsko-nizozemská společnost Shell, která podepsala v lednu 2013 s ukrajinskou vládou dohodu o sdílení těžby. Shell však z projektu v roce 2014 vycouval krátce po vypuknutí konfliktu mezi vládními silami a Ruskem podporovanými separatisty.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.