Ukrajina plánuje masivní navýšení domácí produkce zemního plynu
Producenti plynu na Ukrajině uvítali schválení nové hospodářské strategie Ukrajiny do roku 2030, která zahrnuje zlepšení podmínek pro těžbu plynu s cílem zajištění soběstačnosti v této oblasti. Informaci přinesl zahraniční server Platts.
Ukrajina, jejíž produkce zemního plynu se dlouhodobě pohybuje kolem 20 mld. m³/rok, má velký nevyužitý potenciál v oblasti konvenčních i nekonvenčních ložisek zemního plynu stejně jako ložisek v Černém moři.
Práce na rozvoji nových těžebních polí však v posledních letech postupovaly velmi pomalu a těžební společnosti proto vládu urgovaly, aby učinila investiční klima více atraktivním.
Určitý posun by měl znamenat jeden ze strategických cílů ukrajinské vlády cílící na navýšení domácí produkce zemního plynu a dosažení energetické nezávislosti.
„Je nesmírně důležité, aby jednotlivé kroky uvedené ve strategii byly rychle implementovány,“ uvedl výkonný ředitel Asociace ukrajinských producentů plynu (WGPU) Artem Petrenko.
Nové investice a dohody o sdílení těžby
Zahraniční server Platts informoval, že ukrajinský premiér Denys Šmygal minulý týden uvedl, že vláda již začala s reformou plynárenského sektoru včetně podpisu několika nových dohod o sdílení těžby na přelomu roku.
„Pouze investice do průzkumu dosáhnou v následujících 2-3 letech 10 miliard hřiven (zhruba 8 miliard korun – pozn. redakce). Očekáváme, že objev nových polí umožní plné pokrytí domácí poptávky jak ze strany obyvatelstva, tak u průmyslových zákazníků,“ uvedl Šmygal.
Mezi podepsané dohody o sdílení těžby patří dohody s dceřinou společností ukrajinské státní společnosti Naftogaz, UGV, či lokálními hráči DTEK Oil & Gas.
Naftogaz by měl dále urychlit práce na zahájení těžby plynu na východě země v Yuzivské. Zde by se dle vládních odhadů mohly nacházet 4 biliony m³ plynu a těžba by zde během následujících 15 let mohla dosáhnout 20 mld. m³/rok.
Tento projekt měla původně realizovat britsko-nizozemská společnost Shell, která podepsala v lednu 2013 s ukrajinskou vládou dohodu o sdílení těžby. Shell však z projektu v roce 2014 vycouval krátce po vypuknutí konfliktu mezi vládními silami a Ruskem podporovanými separatisty.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se