Domů
Plynárenství
Ukrajinský Naftogaz žádá EU o antimonopolní kroky proti ruskému Gazpromu
Gazprom může nyní plynovod Opal využívat pouze z 50 %.

Ukrajinský Naftogaz žádá EU o antimonopolní kroky proti ruskému Gazpromu

Plynárenství
32 komentářů
22. prosinec 2021, 20:12
ČTK

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz požádala Evropskou komisi, aby zabránila ruské plynárenské firmě Gazprom ve zneužívání dominantní pozice na evropském trhu s plynem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters společnost Naftogaz. Komise potvrdila, že stížnost obdržela a posoudí ji standardním způsobem.

Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko ve stížnosti mimo jiné uvedl, že Gazprom odmítá plnit zásobníky v EU a využívat kapacity ukrajinské plynovodní sítě ke zvýšení dodávek do EU, přestože Kyjev nabídl 50procentní snížení poplatků. Gazprom podle něj rovněž blokuje vývoz plynu soukromými ruskými podniky a tranzit plynu ze střední Asie do Evropy. „Kroky Gazpromu narušují hospodářskou soutěž a mají výrazně negativní vliv na všechny evropské spotřebitele,“ tvrdí Vitrenko.

Ceny zemního plynu v Evropě se tento týden vyšplhaly na nová rekordní maxima poté, co se zastavily dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Jamal. Moskva se letos v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému povolení provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však taková obvinění odmítá.

Nord Stream 2 čelí kritice ze strany Spojených států a některých evropských zemí, podle nichž chce Moskva tento plynovod využít jako geopolitickou zbraň ke zvýšení závislosti Evropské unie na Rusku. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí, včetně České republiky.

pmh jd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
mart
22. prosinec 2021, 20:33

Kartel OPEC bude dalsi na rade?

Dušan
23. prosinec 2021, 08:50

OPEC už dnes málokoho zaujíma. Ešte pred 30 rokmi bolo každé zasadnutie hlavným bodom večerných správ, lebo malo zásadný vplyv na ceny energií .... dnes už to mimo analytikov málokto vôbec sleduje, lebo ich vplyv je minimálny.

mart
22. prosinec 2021, 20:34

Kartel OPEC bude dalsi na rade?

Pavel
23. prosinec 2021, 04:31

UA zloději pláči. Kdo by je chtěl napadat? Nikdo nemusí UA škodit, protože nejvíc si škodí a ženě se do záhuby sama UA.

Lukas
22. prosinec 2021, 20:41

Co zas chce ukrajina? Chce to Ukrajina, alebo USA? Zda sa mi, ze ked si USA odpluje vyjde do ukrajinskymi ustami.

Ved sama europska komisia neraz potvrdila, ze Rusko plni vsetky dohodnute zmluvy a nijak nezneuziva svoje postavenie.

A ze Rusko neplni zasobniky v EU? Zabudli dodat ,,svoje,, zasobniky. To je snad ich vec, ved ani mne sused nekaze co mam vo svojej firme robit! Nebudu tie zasobniky plnit zadarmo ked si nikto nic neobjednal, ved preco by aj za take ceny a na cenotvorbu sa treba pozriet aj na burzu kde aktualnu situaciu zneuzivaju spekulanti z celeho sveta.

Dušan
22. prosinec 2021, 23:02

Plné zásobníky Gazpromu sú potrebné aby bol Gazprom koncom zimy bol schopný svoje záväzky nie preto, že by nemal dosť plynu, ale preto, že technicky ho nebude možné dotlačiť do siete v potrebnom množstve. Plyn v zásobníkoch nie je len surovina, ale i médium, ktoré pomáha regulovať sústavu.

To je pre firmy úplná samozrejmosť ... a nebude mať s tým problém len Gazprom, ktorý si nebude plniť svoje záväzky ... a tým ohrozí celú plynovú sústavu.

Takže to "nie je len ich vec" .... ruskí vydierači si to evidentne "užívajú" ... len akosi im nedochádza, že toto ich bude stáť veľmi draho v dlhodobom meradle.

Isto je nejaká vina i na nás ... že sme takí naivní a predali Gazpromu svoje zásobníky .... v naivnej viere, že Gazprom bude "len" podnikať.

Jiří Menšík
22. prosinec 2021, 23:14

Není úkol Gazpromu regulovat vaši soustavu, tu si musíte regulovat sami. Úkolem Gazpromu je vydělávat peníze nám akcionářům a to dělá docela hezky.

Vy levičáci pořád od někoho chcete něco zadarmo, ale na to bys měl zvážit emigraci do Severní Koreje.

Dušan
23. prosinec 2021, 08:32

To Gazprom nebude schopný bez plných zásobníkov plniť svoje záväzky !!!

Lebo si to evidentne pletiete s rozvozom uhlia .... bez potrebného množstva plynu v zásobníkoch skrátka nebude možné dopraviť plyn k zákazníkom, lebo je jedno, že na Sibíri sú miliardy kúbíkov plynu ... vy ho potrebujete regulovať v miestach spotreby a nie je možné v mraze pretlačiť potrebné množstvo cez hlavné plynovody. Na to slúžia firmám zásobníky v systéme dopravy pre zásobníky.

To nie je "zadarmo" ... to je súčasťou dodávok plynu, mať ho v požadovanom tlaku na mieste spotreby. No možno vy chodíte kupovať plyn do igelitových sáčkov, ale v plynárenstve sa na po používajú vysokotlaké potrubia ...

mart
23. prosinec 2021, 10:03

Můžete nám prosím napsat kolik toho plynu má Gazprom v zásobnících, kolik má nasmlouváno k dodávkám a kolik je schopen dopravit přes plynovody, aby bylo zřejmé, že mu to nebude stačit na dodávky?

Problémem Gazpromu opravdu je, aby měl dost plynu na místě a je na něm jak si to spočítal, pochybuji, že máte ta data, která by ukazovala, že mu to stačit nebude. Samotná stabilita soustavy pak není problém Gazpromu, ale jejího provozovatele.

Turby
23. prosinec 2021, 10:43

Pokud by si odberatele vcas zajistili smlouvy byl by pro ne i plyn v zasobnicich.

Siris tu vsude neustale dezinformace, ze dodavatel ma bez jakychkoli smluv povinost dodat kdykoli na short. Ale zadny dodavatel takovou povinnost nema pokud si to s nim predem nedohodnes. Drzeni zasob na short je jen a pouze dobra vule dodavatele. A pokud chce mit odberatel zajistene zasoby bez smlouvy, musi si postavit a naplnit sve vlastni zasobniky.

Medvedzig
22. prosinec 2021, 23:16

Ale Gazprom si svoje zavezky plni a sprosta EU nemajuc dostatocne zasoby si odGazpromu neobednala ziadny plyn navyse, takze je to cista jej zodpovednost a nie Gazpromu.Chces kupuj, nechces nekupuj! Takze co tak laskavo nemanipulovat a netrolit?Alebo PSYCHO operacia zeby,lebo nejaku odbornost nevidim len siru a zlc vo viacerych komentaroch cielavedome orientovanu proti Rusku!

Dušan
23. prosinec 2021, 08:17

No proruským nadšencom evidentne pravda nevonia ... ZSSR dostal pomoc za druhej svetovej vojny väčšinou ZADARMO, odpustením väčšiny dlhov v roku 1972 evidentne nezapadá do dnešnej primitívnej proruskej propagandy, kde boli všetci vinní, len ZSSR paktujúci so spojencom Hitlerom nie ... je to ľahko overiteľný fakt, ale Vy tu neustále opakujete lacné klamstvá ruskej propagandy.

Zaujímavé, že desiatky rokov nebol problém s dodávkami plynu do západnej Európy a zrazu nám asi všetci "osprosteli" .... a zrazu problém je. čo sa zmenilo ? .... Gazprom vlastní zásobníky, ktoré nenaplnil, keď mal. Ostatní všetci svoje zásobníky naplnili.

Turby
23. prosinec 2021, 10:47

Siris neustale dezinformace.

Meli bychom te nahlasit.

Jiří Menšík
23. prosinec 2021, 14:00

Už i tobě došlo, že nemáš pravdu, tak se snažíš odvést pozornost od plynu k druhé světové. Tohle je klasické trollení.

Do zásobníků Gazpromu ti nic není. Naplň si vlastní. Doby, kdy Rusové vyměňovali ropu a plyn za šmejdy z východní evropy, jsou pryč. Jestli nechceš platit, tak prostě netop.

miro novak
23. prosinec 2021, 01:31

Dusan, v svojej ideologickej zaslepenosti zabudas, ze na obchodny vztah treba obidvoch hracov, predavajuci Gasprom a kupujuceho …, kohoto vlastne hlupost obhajujes?

Dušan
23. prosinec 2021, 08:01

Práve sa snažím ... evidentne márne vysvetliť, že ak bude v marci tuhá zima tak Gazprom nebude schopný TECHNICKY plniť svoje záväzky .... lebo má prázdne zásobníky. A to bude problém pre všetkých ....

Áno je to hlúposť európskych vlád a firiem pustiť ruský Gazprom do svojej infraštúry ... a spoliehať sa na Rusko ako "spoľahlivého dovávateľa" .. ktorý nikdy spoľahlivý nebol.

Turby
23. prosinec 2021, 10:50

A co jako? Nemit zajistene zasoby fyzicky a nebo smluvne je problem odberatele a ne dodavatele.

Jsi obycejny trol a jen tu siris dezinformace.

Jiří Menšík
23. prosinec 2021, 14:02

Až Gazprom nebude technicky schopný plnit svoje závazku kvůli svým zásobníkům, budu muset uznat, že tu bohapustě nelžeš. Nemyslím, že se něco takového stane.

Marek
23. prosinec 2021, 15:56

Dušan neboj sa o Gazprom, keď mu bude chýbať v Nemecku plyn, tak si kúpi cez Jamal tú kapacitu 100mil/deň. Neboj sa, Gazprom bude schopný pokryť svoje objednávky. Rusko je spoľahlivý partner vyše 50 rokov, jediný problém bol, keď si Ukrajinci "zobrali" ruský plyn.

Luděk Novotný
26. prosinec 2021, 17:15

Gazprom, potažmo Rusko je velice spolehlivý obchodní partner, na rozdíl od EU a USA. Ale vy byste s tou fanatickou nenávistí měl něco dělat.

maly jarda
22. prosinec 2021, 23:24

Ono si málo lidí uvědomuje že USA používají Poláky a Ukrajince (největší patolízaly američanů v Evropě) nejen proti Rusku ale i proti Německu( a obecně proti Evropě ) protože Jamal i Družba vedou právě přes Polsko a Ukrajinu

.. Německo se snaží obejít tyto dva státy pomocí North Stream ,protože USA může kdykoliv ekonomicky zničit Německo (a Evropu) pomocí těchto dvou loutkových států prostě tím že tyto dva energovody zastaví (samozřejmě pod záminkou sankcí proti Rusku )

.. proto se USA nelíbí North Stream a v američany placených NGO vycvičené zelené loutky které se nyní ujaly moci v Německu udělají vše pro to aby North Stream zesabotovaly , vše ostatní jsou jenom detaily

Dušan
22. prosinec 2021, 23:31

No asi si to "málo ľudí uvedomuje" preto, že sú to hlúposti ...

Nie USA si platí v Nemecku priemyselnú loby, ale Rusko ... .viď. bývalý premiér.

A označiť Ukrajinu a Poľsko za "bábkové štáty" ... to je už čistý manuál ruských trolov ...

maly jarda
23. prosinec 2021, 08:32

aha takže německá průmyslová lobby lobbuje aby si Německo nezničilo energetiku a ekonomiku protože jsou to ruští agenti .. ještě že jste to vysvětlil , nikdo pořád nedokázal vysvětlit proč to dělají

Dušan
23. prosinec 2021, 08:45

Však za peniaze, ak je bývalý premiér v Gazprome asi to nebude z nadšenia z ruskej kultúry : ) .... Nemecku je jedno či plyn príde cez Ukrajinu, alebo cez Bielorusko, alebo cez NS .... jedno to však nie je Rusku a ich priemyselnej loby.

Mimochodom RUsko je z hľadiska nemeckého exportu zanedbateľná krajina ...2 % exportu ide RUska ...

Zaujímavé, že vplyvná proruská loby v Nemecku dnes je ticho, prečo asi ? : )

Jan Stehlik
23. prosinec 2021, 10:24

Nevím , ale pokuď je tranzit přes rusku nepřátelské země , tak bude určitě preferovat jejich obejití . Tak by se zachoval každý. A nejde jen o možnost blokace a vydírání těmito tranzitními zeměmi , ale novou infrastrukturou si zvedá svuj majetek a navíc odpadají problémy se zastaralou infrastrukturou a nutností jejích oprav netěsností.

Carlos
23. prosinec 2021, 10:38

Nepřátelských akcí a porušení smluv se tak nějak dopouští Rusko všude kolem sebe.

Jiří Menšík
23. prosinec 2021, 14:06

Ukrajinci a Poláci měli s ruským plynem svatou trpělivost. Mají velké štěstí, že je už Rusové do toho nevýhodného tranzitu nebudou nutit. Po všech těch porušených smlouvách se není co divit, že sem Poláci musí jezdit do montoven. Teď budou mít konečně možnost se trochu vzpamatovat.

Asd
23. prosinec 2021, 07:49

Já ty Ukrajince nechápu. Vždy toužili být nezávislý od Ruska a jeho zemního plynu. Nyní když se jim to konečně plní, tak se jim to nelíbí. Čert aby se v tom vyznal ??

Dušan
23. prosinec 2021, 08:22

Ukrajina už ekonomicky nezávislá od Ruska je.... už je ekonomicky naviazaná na západ. Čo sa týka plynu, tak Gazprom uzavrel zmluvu z Ukrajinou lebo prehral arbitráž a podpisom tranzitu nemusí platiť pokutu. Nepochybujem o tom, že po skončení kontraktu tranzit Gazprom zastaví ....

Mirek
23. prosinec 2021, 08:22

Opravdovým problémem pro Ukrajinu bude velmi tristní technický stav plynové přenosové soustavy. Na opravy a údržbu nejsou peníze, vše jde na válku.

Dušan
23. prosinec 2021, 08:36

A kde máte zdroj týchto informácií ?

Ukrajina plní svoje záväzky bez problémov (napriek neustálym nezmyslom na túto tému) a ponúka Gazpromu i väčšie prepravné kapacity.

Petr Prochaska
23. prosinec 2021, 09:15

Máte pravdu, plynovody jsou časovaná bomba. Zatím fungují, ale co bude za 10, 20 let? Obecně je ale úloha NS2 nahrazovat vypínané uhelné a jaderné elektrárny. Takže plyn přes Polsko a Ukrajinu bude proudit tak jako tak. Jenže za těch 10-20 let až bude dost OZE, tak už možná oba plynovody přes Ukrajinu a Polsko potřeba nebudou a bude stačit NS1, NS2 a Turkstream.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se