Domů
Plynárenství
V Evropě nyní funguje 30 terminálů LNG, nejvíce ve Španělsku; kapacita nestačí
LNG tanker
Zdroj: Ken Hodge / Creative Commons / CC BY 2.0

V Evropě nyní funguje 30 terminálů LNG, nejvíce ve Španělsku; kapacita nestačí

Plynárenství
30 komentářů
18. říjen 2022, 12:09
ČTK

Vybrané údaje o terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Evropě (u evropských břehů stojí desítky lodí s LNG a nemohou vyložit náklad):

– LNG se využíval hlavně v silniční dopravě. Využívat se začal v 50. letech minulého století v bývalém Sovětském svazu jako palivo pro traktory. Později se LNG začal v dopravě používat hlavně pro dálkovou autobusovou a nákladní dopravu a také v lodní a železniční dopravě.

– Situaci změnila ruská invaze na Ukrajinu, která začala 24. února, a s ní spojené přerušení dodávek ruského plynu do Evropy. Česká republika stejně jako ostatní evropské státy chce být energeticky nezávislá na Rusku, řada zemí se tak začala urychleně obracet k LNG jako k náhradě za ruský plyn a začala budovat terminály na LNG.

– V Evropě se nachází podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) 30 fungujících terminálů na LNG. Mají je například ve Španělsku, které je podle údajů Evropské komise (EK) se sedmi funkčními terminály na prvním místě v Evropě, a dále ve Francii, Itálii, Nizozemsku, Belgii, Velké Británii, Polsku, Švédsku nebo v Řecku.

– Pro Českou republiku byl dosud nejzajímavější a nejdostupnější terminál na chorvatském ostrově Krk, ze kterého první malou dodávku začátkem května uskutečnila česká dceřiná společnost slovenské energetické skupiny SPP. Polsko vybudovalo terminál na LNG ve Svinoústí. Propojení zásobníků na LNG ve Svinoústí a na ostrově Krk měl vyřešit plynovodu Stork II, jehož projekt nyní ožívá. Od září Česká republika získává plyn z LNG terminálu v nizozemském přístavu Eemshaven, ve kterém má pronajaté tři miliardy metrů krychlových plynu. Využívat se začal počátkem října pro potřeby zákazníků společnosti ČEZ, část se uložila do zásobníků v Česku. Plyn ČEZ nabízí také dalším českým obchodníkům. Plyn pro Českou republiku dodaly Spojené státy.

– Německo se do dokončení výstavby stálých přístavních terminálů rozhodlo pronajmout pět plovoucích terminálů. První dva plovoucí terminály ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu chce Berlín uvést do provozu ještě na přelomu roku, další dva budou spuštěny v nadcházejícím roce v Lubminu a ve Stade. Pátý, nově ohlášený terminál, bude zakotven rovněž ve Wilhelmshavenu. Vedle pěti plovoucích terminálů, na jejichž pronájmu se podílí stát, vznikají ještě dva soukromé projekty, a to v Lubminu a ve Wilhelmshavenu. V německém tisku se také objevily zprávy, že Německo zvažuje přeměnu části rusko-německého plynovodu Nord Stream 2, který dosud nebyl spuštěn, na přípojku na LNG na pobřeží Baltského moře. Klasické obří terminály Německo hodlá vybudovat ve Wilhelmshavenu, Brunsbüttelu a Stade u Hamburku. S jejich dostavbou se počítá v optimistických prognózách v příštím roce.

– V pondělí ministr průmyslu Jozef Síkela po jednání s německým ministrem hospodářství a klimatu Robertem Habeckem řekl, že Česká republika je blízko dohodě s Německem o sdílení plynu v případě nouze. Česko má podle Síkely eminentní zájem o podíl ve vznikajících německých terminálech na LNG. Ministři hovořili o terminálech ve Wilhelmshavenu a v Brunsbüttelu.

– Největšími dovozci LNG v Evropské unii jsou Španělsko, Francie a Itálie. Největšími dodavateli LNG do Evropy jsou pak Spojené státy a Katar.

– Evropa se ale nyní potýká s problémem přetíženosti terminálů. U pobřeží Španělska a dalších evropských zemí teď stojí desítky lodí naložené LNG a nedokážou si zajistit místo pro vykládku. Zařízení, která toto palivo přeměňují zpět na plyn, jsou už totiž plná. To vyvolává obavy o schopnost Evropy zpracovávat dodávky LNG nutné k vyrovnání výpadku dodávek z ruských plynovodů. Agentura Bloomberg také uvádí, že vláda v Pekingu nařídila státním dovozcům plynu, aby přestali prodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) dál do Asie a do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Ivan
18. říjen 2022, 12:42

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

modlím se za tuhou zimu...
.

hlpb
18. říjen 2022, 12:58

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ivane, tak se odstěhuj do ruska na sibiř tam jí určitě dočkáš, v ČR to nehrozí ani náhodou.

Jinak pro informaci za období od 1-9/2022 Česko snížilo spotřebu plynu proti normálu o 800 mil. m3, tak pá..

Ivan
18. říjen 2022, 13:43

třeba v zimě 1928 v čr naměřili -42,2 °C dle wiki, nevidím důvod, proč by se to nemohlo opakovat (výkyvy počasí jsou čím dál častější), bohatě by stačilo, aby dva týdny bylo -15 a už se to tady sesype jak domek z karet.

hlpb
18. říjen 2022, 14:23

zopakovat se to klidně může, ale vzhledem ke globálnímu oteplování je ta pravděpodobnost velice malá. A i kdyby bylo - 15 tak se alespoň trochu otužíme a uděláme něco pro své zdraví.

Ivan
18. říjen 2022, 15:35

jsem zvědavý, co by Vám na to řekli rodiny s malými dětmi, kdyby jim v zimě byla v doma zima a Vaše odpověď by byla, však se otužíte ne, děláte to pro svoje zdraví.....nebo třeba takový důchodci, určitě taky ocení, když bude venku -15 a oni doma budou mít krásných 10, to jim určitě taky prospěje.... na druhou stanu by to ulevilo sociálnímu systému, o to co se snažil kovid, bude mít šanci dotáhnou populistické vedení EU v kombinaci s chladnou zimou.

hlpb
18. říjen 2022, 20:11

Ivane, na západě mají zcela běžně teplotu v domech a bytech 18-19 °C. Jedině v ČR si myslí, že kdo neběhá v trenkách je out. To samé je u zdražení potravin, drtivé většině obyvatel Česka neuškodí, když zhubne (70% dospělé populace má nadváhu nebo obezitu). Jak otužování, tak zhubnutí ve finále díky zlepšení zdraví celé populace bude znamenat desítky miliard úspor na zdravotní péči. A navíc se všichni naučíme konečně v ČR šetřit s energiemi (jen za prvních devět měsíců tohoto roku jsme uspořili 800 milionů m3 zemního plynu = cca 50 miliard Kč) za tuto úsporu si můžeme všichni zatleskat, snad nám to vydrží, i když ceny energií klesnou

Josef Štancl
18. říjen 2022, 20:44

Hlpb , máte dlouhodobě zajímavé příspěvky vždy mě pobaví a velmi se na směji. Ale oceňuji tu práci s čísly, musí to být náročné takto je vytrhávat z kontextu. Počkáme tři měsíce a pravda se ukáže.

hlpb
18. říjen 2022, 21:04

Pepiků, všechny čísla jsou oficiální reálné údaje, to že narušují tvoje mylné představy a názory je mi fakt "líto". Ty čísla uvádím z jednoho jediného důvodu, jedině skutečná čísla a statistiky jsou zde realita, vše ostatní jsou jen pocity, představy a přání diskutujících. Jen by mě zajímalo, Pepčo, co si myslíš, že se převratného za 2,5 měsíce, které nám do konce roku zbývá stane. Zoufale čekáš na něco, co nenastane, akorát se zvýší úspora zemního plynu v ČR v tomto roce na více jak 1 miliardu m3.

Ivica Bojič
18. říjen 2022, 16:15

Ivane, jde vidět, za který stát kopeš a taky to, že přeješ nepřátelskému státu tuhou zimu. Neboj Ivane, příští rok už nikdo po vašem plynu ani neštěkne.

Láďa
18. říjen 2022, 17:37

Ivane a co by ty rodiny řekly na to že jsi se modlil aby jim mrzly děti?

Ivan
19. říjen 2022, 08:34

kopu za to, aby evropa narazila tvrdě do zdi a aby si evropané uvědomili, koho do vedení Eu dosadili... rusko, stejně tak ukrajina je mi ukradená.. a příští rok po plynu štěkne celý stavební a chemický průmysl, plyn není jen na to, aby jsme mohli doma vařit a měli teplo...

Rejpal
18. říjen 2022, 14:25

No jo jenže proč , protože ceny stouply 5x. Lidé snížili teploty domech , nemají na topení a pálí co se dá. Některé firmy ukončily výrobu. Teď se cena plynu snížila , protože je zatím teplo, není odběr a zásobníky jsou plné. Systémově se neudělalo nic pro snížení naší závislosti na plynu ať toho levného z Ruska nebo toho drahého z USA , Kataru a dalších zemí. Reálné snížení závislosti ČR na plynu je v přechodu na uhlí , jádro a tepelná čerpadla. Vláda naopak uhlí ruší , jádro nestaví. Tepelná čerpadla pojednou v zimě na elektřinu z plynových elektráren sice to bude to účinnější než přímé spalování plynu, ale z principu je to z bláta do louže. Stejně jako výměna závislosti z Ruska na USA nebo Arabech. a Ivan půjde do Asie ani Rusko nebude mít dost Ropy a plynu aby saturovalo tamní poptávku. Po jejich odchodu nám tady zůstanou vysoké ceny energií.

Jimi
18. říjen 2022, 13:12

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ivane, čeká tě Nataša... ;)
.

Medvedzig
18. říjen 2022, 13:42

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Jimi ,len aby si nezmrzol ...
.

Pavel
18. říjen 2022, 13:42

A nejlepší na tom je, že i výhled počasí za dva týdny to je 27.10. bude převládat atlantické proudění a nadprůměrné teploty. Je víc než pravděpodobné že bude plyn pod ? eur!! A rusak bez peněz .

Medvedzig
18. říjen 2022, 14:22

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Po deindustrializacii EU,zostanu bez penez tuna zijuci ludia!!! Na rozoj potrebujes energi a tu evidentne EU nacisticke zoskupenie nema, nehovoriac o znalostiach!Taka Cina sa poucila a investovala, do ludi, do priemyslu a hlavne do skolstva cize do znalosti!
.

hlpb
18. říjen 2022, 14:41

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

přesně tak, Čína náš vzor, jen nevím jak do tvých psychomyšlenek zapadá informace o vnitřním dluhu Číny který dosáhl krásných a neopakovatelných 8 bilonů dolarů = 200 bilionů Kč, NICE.
.

Petr Poruban
18. říjen 2022, 15:35

Také by jste měl investovat do vzdělání. Možná začít s pochopením pojmu nacizmus.

Miloslav Černý
18. říjen 2022, 13:43

Tento současný velký zájem o nezávislost na Ruských zdrojích jako nespolehlivého vyděračského dodavatelé je dobrou cestou. A jestli se v tom nepoleví, můžeme očekávat i odklon od technologie velkého jádra jako je dostavba plánované JEDU, kde bude potřebný dlouhodobý provozu. pro vůbec aspoň návratnost vložených velkých počátečních investic. S tím dokáže souhlasit zatím jenom ten, kdo se dokáže zajímat o dramatický vývoj OZ včetně souvisejících nových technologií v akumulaci.

Ivan Novák
18. říjen 2022, 14:31

Konečně, proč ne. Piš barde, střádej, a až budeš mít na zimu naakumulováno pro ČR v elektřině 20 TWh, přijď, zúčtujem spolu.

richie
18. říjen 2022, 16:22

no jasne .. S tím dokáže souhlasit zatím jenom ten, kdo se dokáže zajímat o dramatický vývoj OZ včetně souvisejících nových technologií v akumulaci.

ano dramaticky vyvoj OZ, ktory dostal nemecko a eu do tejto dramaticje situacie .. a niekto este suhlasi s nutenim do masivneho rozsirenia tohto dramatickeho vyvoja ..

a poprosim blizsie popisat dramaticky vyvoj suvisiacich novych technologii v akumulacii .. pretoze vo svetle pokroku v studenej fuzii sa nejak stracaju .. su totiz asi rovnako hromadne/komercne nasaditelne

hlpb
18. říjen 2022, 19:56

Richie, tvoje sny jsou opravdu zábava na nudný večer, jsi klaun.

Pro informaci něco reality. Dnes zveřejněná zpráva dokazuje jak moc jsi mimo viz níže.

Evropská unie v době války na Ukrajině vyrobila rekordní množství elektřiny ze solárních a větrných zdrojů. Vyplývá to ze studie organizací Ember a E3G. Nárůst produkce takto vyrobené elektřiny ušetřil Evropské unii zhruba 11 miliard eur (270 miliard korun), které by jinak musela vynaložit na nákupy plynu, informovala agentura Bloomberg.

Studie uvádí, že produkce elektřiny ze solárních a větrných zdrojů v EU se v období od března do září meziročně zvýšila o 39 terawatthodin na 345 terawatthodin. Ze solární a větrné energie tak pocházelo 24 procent elektřiny v EU, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 21 procent, uvádí agentura DPA.

Emil
18. říjen 2022, 20:29

To je skvělý úspěch - 39 TWh, úžasná úspora v nákupech plynu, akorát to trochu kalí fakt, že kvůli suchu vyrobily vodní elektrány o 61 TWh méně, takže se ve skutečnosti úspora plynu díky OZE nekoná.

hlpb
18. říjen 2022, 20:55

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Emilku, tak určitě, hlavně si běž přepočítat svojí výrobu své milované vysoce nestabilní JE (jaderná komedie ve Francii a nebo například "nečekané" problémy přestárlých Dukovan), z letošního výkonu si pobřečíš tak půl hodinku, chudáčku. Aby jsi při hledání kapesníku neztrácel čas, našel jsem výsledky za tebe.Meziroční rozdíl za období 1-9/2022růst výroby z VTE + FVE = + 75 TWh = VÍTĚZpokles výroby z JE = - 90 TWh = JEDNOZNAČNÝ PORAŽENÝJinak ještě dvě super informace:FVE + VTE za 3/4 roku vyrobily poprvé více energie než jaderky = 440 TWh, JE pouze 430 TWh.A další rekord stále posouvá letos super rostoucí FVE, původní rekord z roku 2021 = 129 TWh už výroba ze Slunce posunula na 147 TWh a dál posouvá. Tak pá jaderný uplakánku.
.

richie
18. říjen 2022, 21:36

ano, pekne vidime kto je tu naozaj klaun - davat tu nezmyselne porovnavania nesuvisiacich cisel a vyvadzat z nich nejake zavery moze skutocne len blaha

porovnavat objem vyrobenej EE zo zdroja s prednostnym vykupom so zdrojom, ktory je zamerne potlacany .. ano to su provnavania s velkou vypovedacou hodnotou .. staci aby sme skusili porovnat kolko stabilne EE dodali oba zdroje a hned je pomer zasadne iny - VTE+FVE= 0TWh stabilnej EE

taktiez reagovat prispevkom (so standardnou uvodnou osobnou invektivou) ktory absolutne nevyvracia napisane .. ano to je styl blahu

este raz a pomaly, aby si pochopil co som pisal:

prva cast - "dramaticky" vyvoj OZE a hlavne jeho nezmyselne masove nasadzovanie sposobilo v nemecku dramaticke zmeny v stabilite energetiky ako takej (s vedlajsimi miliardovymi nakladmi) a nasledne v podstate v celej EU - potreba obrovskeho mnozstva kapacit fosilnych zdrojov EE ako zalohy pre nahodne zdroje, naviac s orientaciou len na jedneho rizikoveho dodavatela sposobilo aktualny dramaticky stav

druha cast - bola otazka na vysvetlenie tych suvisiacich novych technologii v akumulacii, ktore na ten dramaticky vyvoj priniesol

tvoj prispevok neragoval/nezodpovedal/nevyvratil ani jedno z vyssie popisaneho

richie
20. říjen 2022, 00:20

A este nieco k tvojim blahovym snom o OZE .. tak aby sme tu trochu kompenzovali tvoje dojmy, tak ti tu dam aj par faktov

- nemecko ma v OZE instalovanych nieco malo cez 140GW vykonu vyroby EE

- denna potreba vykonu vyroby EE sa pohybuje v intervale cca 45~75GW

- teda v OZE ma nemecko instalovany vykon na urovni cca 180~310% (teda cca 2~3 nasobok potrebneho vykonu vyroby EE)

- ale vdaka nahodnosti vyroby OZE vyrobilo len cca 40% celkovej vyrobenej EE

- a vdaka nahodnosti vyroby OZE vynalozilo nemecko za minule obdobie (21/22) ~2,3mld EUR len na stabilizaciu siete (tu nepocitame este dalsie miliardy, ktore vynalozilo na potrebny import EE)

- odhad nakladov na stabilizaciu siete na aktualne obdobie (22/23) je ~11mld EUR

- odhad nakladov na stabilizaciu siete na dalsie obdobie (23/24) je ~12mld EUR

mimochodom, BNetZ priznava, ze nema dostatok potrebneho vykonu v rezervach domacich zdrojov - odhaduje potrebu ~8GW (a to pred rokom odhadovali potrebu ~10GW) ale maju k dispozicii len necelych 6GW a zvysok si musia dohodnut v zahranici

udaje su z materialov BNetzA

richie
19. říjen 2022, 16:25

a este komentar k napisanemu:

..A jestli se v tom nepoleví, můžeme očekávat i odklon od technologie velkého jádra jako je dostavba plánované JEDU, kde bude potřebný dlouhodobý provoz pro vůbec aspoň návratnost vložených velkých počátečních investic...

ak by ste chapali o com je energetika, tak by ste rozmumeli, ze to nie je ako v politike - naslubovat nieco na par rokov volebneho obdobia a potom "po mne potopa" .. v energetike ide prave o dohodobe strategie a tam velmi dobre zapaduju aj velke JE

mimochodom uvedomili ste si, ked ste spomenul dlhodobu navratnost vlozenych investicii, ze OZE v nemecku sa dotuje na obdobie ~20rokov, aby tam bola aspon nejaka navratnost? (aj to len z pohladu investora, pretoze z pohladu celkovych nakladov prevadzkovatela siete a z pohladu statu co sa tyka celkovych nakladov na energie, je to vlastne strata - naviac ak to porovname s JE)

Josef Štancl
18. říjen 2022, 20:38

Akorát ze Španělska k nám nevedou trubky.

jiri sekerac
19. říjen 2022, 01:34

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pocasi bude v pohode jako kazdy rok. Ostatne cim vic minus, tim mensi vlhkost, a tim mensi pocitova zima. Akorat budeme asi muset plynem a elektrinou prizivovat Ukacka, kterym rozesira infrastrukturu zrudny bolsevik. Vi pripadni protiteroriste, ze v Moskve je v lednu v prumeru o 4 stupne chladneji nez v Kyjeve?

.

Martin P
19. říjen 2022, 06:52

"Ostatne cim vic minus, tim mensi vlhkost, a tim mensi pocitova zima." - Tak to rozhodně ne. S rostoucí vlhkostí klesá pocit chladu. Proto je např. u bezdomovců větší úmrtnost při -5°C než při -15°C (ve větším mrazu s nízkou vlhkostí si vezme "svetr navíc", protože má větší pocit zimy). V létě je to podobné, v +30°C s vlhkostí 90% je hůř snesitelných než 35°C se suchým vzduchem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se