Domů
Plynárenství
Výroba elektřiny z plynu ve většině částí USA za poslední 3 roky značně vzrostla
Zdroj: Oohlongjohnson / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Výroba elektřiny z plynu ve většině částí USA za poslední 3 roky značně vzrostla

S nárůstem domácí těžby a poklesem cen plynu na americkém trhu se v posledních letech výrazně zvýšilo zastoupení plynu v tamních elektroenergetickém mixu. Od roku 2015 na severovýchodě USA stoupla výroba elektřiny z plynu o téměř třetinu, přičemž největší růst přišel v posledních 3 letech.

Výroba elektřiny z plynu v USA v posledních letech stabilně roste, kdy levný plyn postupně vytlačuje z energetického mixu především uhelné zdroje. Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vzrostla roční výroba elektřiny z plynu na severovýchodě USA od roku 2015 o 31 %, ve střední části země o 20 % a na jihovýchodě o 16 %. Většina z tohoto nárůstu nastala přitom v období posledních 3 let. Naopak v západní části výroba z plynu s výjimkou letošního roku stagnovala.

Rostoucí podíl plynu na výrobě elektřiny je dán obměnou zdrojové základny, přičemž instalovaný výkon plynových elektráren podle EIA vzrostl od roku 2015 o 35 GW, tedy o 11 %. Náhrada uhlí plynem je patrná i z výroby za první polovinu letošního roku, během které plynové elektrárny v USA vykompenzovaly propad výroby elektřiny z uhlí, na kterém se však rovněž podepsala menší spotřeba elektřiny z důvodu opatření proti šíření koronaviru.

Měsíční výroba elektřiny z plynu v USA mezi lety 2015 a 2020 (srpen). Zdroj: EIA

Zatímco ve většině regionů USA výroba elektřiny z plynu vzrostla, na západě se za posledních 5 let nijak výrazně nezměnila. Nárůst je patrný pouze v letošním roce s ohledem na nízké ceny zemního plynu spojené s koronavirovou pandemií. V jednotlivých regionech západní části nicméně došlo k jistým změnám, přičemž pokles v Kalifornii vykompenzoval růst na jihozápadě a severozápadě USA.

Roční výroba elektřiny z plynu v jednotlivých regionech USA mezi lety 2015 a 2019. Zdroj: EIA

Úvodní fotografie: Paroplynová elektrárna Inland Empire Energy Center společnosti GE, autor: Oohlongjohnson, Wikimedia Commons

Komentáře

(2)

Josef

9. prosinec 2020, 14:10

Dokud bude levný plyn bude jeho využití v USA dále růst, už těží téměř o polovinu více plynu než Rusko a těžba stále roste přitom jejich zásoby jsou proti Rusům méně než třetinové. Takže bude záležet na tom, jestli nové objevy stačí s těžbou držet krok a nebo ne.

PetrV

9. prosinec 2020, 19:26

Ušaci mají zkapalneny zemní plyn jsko odpadní produkt z destilace helia, kde ovládají 80 procent výroby. Tak ho udávají kde můžou. Helium 4 je potreba po celém světě na hromady aplikací a helium 3 na zvlafnutou fúzi pomocí FRC a dnes zkouší plazmové dělo. Bohužel helia 3 vyrobí jen 5 kg ročně...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.