Domů
Plynárenství
Výroba elektřiny z plynu ve většině částí USA za poslední 3 roky značně vzrostla
Zdroj: Oohlongjohnson / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Výroba elektřiny z plynu ve většině částí USA za poslední 3 roky značně vzrostla

S nárůstem domácí těžby a poklesem cen plynu na americkém trhu se v posledních letech výrazně zvýšilo zastoupení plynu v tamních elektroenergetickém mixu. Od roku 2015 na severovýchodě USA stoupla výroba elektřiny z plynu o téměř třetinu, přičemž největší růst přišel v posledních 3 letech.

Výroba elektřiny z plynu v USA v posledních letech stabilně roste, kdy levný plyn postupně vytlačuje z energetického mixu především uhelné zdroje. Podle dat vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) vzrostla roční výroba elektřiny z plynu na severovýchodě USA od roku 2015 o 31 %, ve střední části země o 20 % a na jihovýchodě o 16 %. Většina z tohoto nárůstu nastala přitom v období posledních 3 let. Naopak v západní části výroba z plynu s výjimkou letošního roku stagnovala.

Rostoucí podíl plynu na výrobě elektřiny je dán obměnou zdrojové základny, přičemž instalovaný výkon plynových elektráren podle EIA vzrostl od roku 2015 o 35 GW, tedy o 11 %. Náhrada uhlí plynem je patrná i z výroby za první polovinu letošního roku, během které plynové elektrárny v USA vykompenzovaly propad výroby elektřiny z uhlí, na kterém se však rovněž podepsala menší spotřeba elektřiny z důvodu opatření proti šíření koronaviru.

Měsíční výroba elektřiny z plynu v USA mezi lety 2015 a 2020 (srpen). Zdroj: EIA

Zatímco ve většině regionů USA výroba elektřiny z plynu vzrostla, na západě se za posledních 5 let nijak výrazně nezměnila. Nárůst je patrný pouze v letošním roce s ohledem na nízké ceny zemního plynu spojené s koronavirovou pandemií. V jednotlivých regionech západní části nicméně došlo k jistým změnám, přičemž pokles v Kalifornii vykompenzoval růst na jihozápadě a severozápadě USA.

Roční výroba elektřiny z plynu v jednotlivých regionech USA mezi lety 2015 a 2019. Zdroj: EIA

Úvodní fotografie: Paroplynová elektrárna Inland Empire Energy Center společnosti GE, autor: Oohlongjohnson, Wikimedia Commons

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro a plyn patří mezi zelené investice. Dočasné zařazení schválil Evropský parlament
6. červenec 2022, 11:36
Slovensko hlásí, že patrně bude mít dostatek plynu, aby zvládlo příští zimu
6. červenec 2022, 11:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
9. prosinec 2020, 14:10

Dokud bude levný plyn bude jeho využití v USA dále růst, už těží téměř o polovinu více plynu než Rusko a těžba stále roste přitom jejich zásoby jsou proti Rusům méně než třetinové. Takže bude záležet na tom, jestli nové objevy stačí s těžbou držet krok a nebo ne.

PetrV
9. prosinec 2020, 19:26

Ušaci mají zkapalneny zemní plyn jsko odpadní produkt z destilace helia, kde ovládají 80 procent výroby. Tak ho udávají kde můžou. Helium 4 je potreba po celém světě na hromady aplikací a helium 3 na zvlafnutou fúzi pomocí FRC a dnes zkouší plazmové dělo. Bohužel helia 3 vyrobí jen 5 kg ročně...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se