Z Gazpromu odchází dlouholetý náměstek ředitele Medveděv

DomůPlynárenstvíZ Gazpromu odchází dlouholetý náměstek ředitele Medveděv

Ruskou plynárenskou společnost Gazprom opouští její dlouholetý náměstek Alexandr Medveděv (63), který dohlížel na zvýšení vývozu plynu do Evropy. Oznámila to dnes firma, bližší informace k tomu ale neposkytla. Nástupce Medveděva, který zastával funkci náměstka více než 16 let, by měl být jmenován ve správný čas, řekl agentuře Reuters mluvčí firmy.

Medveděv byl důležitou osobou při často tvrdých jednání Gazpromu s evropskými zeměmi o dodávkách plynu, které se po ruské anexi Krymu v roce 2014 staly politickou záležitostí. Byl prakticky šéfem vývozu Gazpromu, i když v roce 2014 se stala ředitelkou divize Gazprom Export Jelena Burmistrovová.

Medveděv měl také obtížný úkol přesvědčit evropské země, aby kupovaly ruský plyn a schválily výstavbu plynovodů jako je TurkStream a Nord Stream 2, navzdory odporu Spojených států.

„Je to šok pro mnoho lidí ve společnosti,“ řekl agentuře Reuters po oznámení zprávy zdroj blízký Gazpromu.

Ilustrační foto

Další zdroj uvedl, že Medveděv má napjaté vztahy s generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem, což mohlo vést k jeho odchodu.

Gazprom dodal, že firmu opouští také další náměstek ředitele, Valerij Goluběv.

V loňském roce vývoz Gazpromu do Evropy, včetně Turecka, vzrostl na rekordních více než 200 miliard metrů krychlových. Podíl Gazpromu na trhu v regionu se zvýšil na více než třetinu a firma chce získat na evropském trhu s plynem ještě větší podíl.

Nicméně ztrácí podíl na domácím trhu a nepodařilo se jí zajistit monopol ve vývozu plynu, když firma Novatek spustila produkci zkapalněného zemního plynu v arktické oblasti a získala spolu s tím i právo prodávat tento plyn do zahraničí.

Štítky: GazpromRusko