Domů
Plynárenství
Zásobníky plynu v EU jsou naplněny vysoko nad průměrem
Rakouský podzemní zásobník plynu Schönkirchen
Zdroj: OMV

Zásobníky plynu v EU jsou naplněny vysoko nad průměrem

S blížícím se koncem zimy jsou zásobníky v Evropě naplněny vysoko nad průměrem posledních 10 let. Podle předpokladů by tato vysoká úroveň naplněnosti mohla přetrvat až do konce zimy. To by mohlo mít pozitivní vliv na ceny zemního plynu. Informoval o tom zpravodajská agentura Reuters.

Zásoby zemního plynu byly k 4. březnu 2023 v EU dle dat Gas Infrastructure Europe (GIE) naplněny zhruba na 59 %, respektive 665 TWh z 1 123 TWh. Z toho jsou ovšem data pro Itálii a Španělsko pro tento konkrétní den odhady, protože někteří provozovatelé zásobníků data neaktualizují pravidelně. Také v případě Německa jsou zahrnuty některé odhady, ale většina dat je aktuálních.

Podle dat GIE byla 4. března 2022, tedy přesně před rokem, naplněnost plynárenských zásobníků v EU téměř 28 %. Průměr za posledních 6 let je ke stejnému dni zhruba 36 %. Téměř stejné vysoké úrovně naplněnosti 59 % jako na začátku letošního března bylo dosaženo v březnu během zimní sezóny 2019/2020.

Vysoká naplněnost kvůli politice EU i teplému počasí

Na základě trendů předchozích let Reuters očekává, že by na konci zimy objem plynu v zásobnících v EU mohl klesnout na 617 TWh, zhruba 55 % naplněnost, respektive na hodnotu mezi 569 TWh až 667 TWh.

Dosavadního maxima na konci zimy bylo dosaženo v období 2019/2020, kdy byly zásobníky naplněny na 609 TWh. Každopádně lze s velkou jistotou očekávat naplněnost vyšší než průměr několika posledních let. To ovšem záleží mj. na konci zimní sezóny, která se odvíjí například od teplot. Během posledních let zimní sezóna skončila mezi 16. březnem až 19. dubnem, běžně ale končí s koncem měsíce března.

V důsledku energetické krize EU urgovala provozovatele zásobníků po celé EU, aby maximalizovali vtláčení do zásobníků a udržovali vysokou naplněnost bez ohledu na náklady. Členské státy například přijali mimořádné nařízení stanovující konkrétní cíle procentuální naplněnosti. Zároveň byla současná zimní sezóna teplejší ve srovnání s minulými roky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Pernica
6. březen 2023, 22:02

S těmito zásobami bychom si vystačili pomalu i další zimu

Zdroj: https://zasobyplynu.cz

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se