Domů
Plynárenství
Do plynárenské sítě v ČR se bude čím dál více vtláčet i biometan

Do plynárenské sítě v ČR se bude čím dál více vtláčet i biometan

Plynárenství
16 komentářů
12. říjen 2020, 15:24
ČTK

Do plynárenské soustavy v ČR se bude čím dál více vtláčet i biometan. Nejvhodnější metoda, jak tak činit, by měla být známá do dvou let. Do roku 2030 by mělo být do plynárenských sítí v Česku ročně dodáváno až 500 milionů metrů krychlových biometanu, tedy přibližně šest procent současné spotřeby zemního plynu. Z toho asi 40 procent by mělo pocházet z odpadních surovin, jako jsou čistírenské kaly a nejrůznější bioodpady. V tiskové zprávě to dnes uvedl Český plynárenský svaz (ČPS).

Biometan lze vtlačovat do plynárenské distribuční soustavy díky jeho srovnatelným vlastnostem se zemním plynem. Na společném výzkumném projektu v oblasti spolupracuje svaz s konsorciem firem SEVEn Energy a SIMONE Research Group. Částkou téměř deseti milionů korun ho podpořila Technologická agentura ČR. ČPS upozornil, že zapojení biometanu mezi zdroje energetického mixu je pro Česko nutností pro splnění národního cíle podílu obnovitelné energie v sektoru dopravy, který je EU stanoven na 14 procent.

„Cílem projektu je vyvinout a ověřit možnost dodávky biometanu do distribučních plynárenských sítí, aniž by bylo nutné zvyšovat spalné teplo biometanu na úroveň zemního plynu přídavkem energeticky hodnotnějšího plynu, kterým je typicky propan. Pokud se nám to podaří, zjednodušíme cestu pro využití biometanu v tuzemském plynárenství,“ řekla dnes výkonná ředitelka ČPS Lenka Kovačovská.

Vše, co funguje na zemní plyn, bude podle ní fungovat i na biometan bez nutnosti jakýchkoli úprav technologie a dalších investic. „To si u nás mohou už v praxi vyzkoušet majitelé vozidel na stačený zemní plyn (CNG). Biometan v podobě BioCNG do sítě začalo vtláčet Energetické centrum recyklace Rapotín,“ uvedla Kovačovská. Zařízení na výrobu biometanu z bioplynu zprovoznila investiční skupina Energy financial group (EFG) v Rapotíně na Šumpersku loni na podzim.

V rámci aktuálního projektu SmartInject vznikne podle svazu model distribuční plynárenské sítě, kde budou simulovány různé provozní stavy při připojení výrobny biometanu. Model bude postupně upravován na základě měření toků v síti, z čehož vzejde skutečné složení ideální směsi plynu.

„Výsledkem bude metodický postup ve formě normativního dokumentu a softwarový nástroj, které umožní stanovení správného spalného tepla směsi biometanu a zemního plynu,“ řekl dnes technický ředitel SEVEn Energy Tomáš Voříšek.

ČPS má roli garanta projektu s cílem získané výsledky a postupy vyvinuté v rámci projektu následně napomoci aplikovat u dalších obdobných projektů. „Využití výsledků projektu je možné očekávat přibližně za dva roky,“ dodala Kovačovská.

rdo mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
PetrV
12. říjen 2020, 16:57

Nevyplatí se to. Musí se měřit výhřevnost, obsah příměsí, vlhkost apod. což prodraží plyn.

Pokud má biometan 90 proc. výhřevnosti(jsem optimista),

tak 87 306 GWhx0,06x0,1= 524 GWh, což je ztráta spotřebitelů.

Americký plyn má 90 procent výhřevnosti proti ruskému, což je obdobná ztráta pro spotřebitele, protože plynoměry měří jen průtokové množství.

Netušíte kolik stojí GWh plynu bez přepravy? Mě vyšly nesmysly.

Bizon
12. říjen 2020, 19:34

V surovém bio-plynu je voda a sloučeniny síry, ale ty jsou v surovém zemním plynu často taky! V rafineriích se to normálně vymražuje nebo propírá. Máte podklady že US plyn má menší výhřevnost? Když z toho plynu separují helium, tak by logicky měl být čistější než jakýkoliv jiný. Stejně tak se dá vyčistit bio-metan, a čistý metan má konstantní tabulkovou výhřevnost, na původu nezáleží. Ztráta pro spotřebitele naředěným plynem bude u plynu z Východu i Západu, ty velké podzemní zásobníky plynu se občas tlakují dusíkem(na škole nám říkali nějakou ofiko výmluvu že je to zanedbatelné, ale někdy tam toho intertu natlačí i přes 5%...)

Nechci plošně obhajovat masivní energetické využití bio-masy, ani netvrdím že bio-plyn může ekonomicky konkurovat fosil-plynu, ale pokud je vyráběn zpracováním odpadu tak nemám námitky. Pokud je plyn dostatečně rafinovaný tak není technický problém ho pustit do plynovodu, je to uplně ten samý plyn co už tam je normálně! A ty kecičky ze článku o "ideální směsi plynu" jsou jen PR kecy..

Jo, taky by mně zajímalo kolik tak stojí GWh plynu přímo u zdroje, asi směšně málo.

PetrV
12. říjen 2020, 21:01

Není problém v heliu, dusíku apod. Problém je v poměru metan x ostatní vyšší uhlovodíky. Ten má ruský plyn nejlepší, má v sobě více vyšších uhlovodíků... https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDh%C5%99evnost

Hledejte přesné data na netu, teď nemám na to čas.

Obchodní měření u Net4gas je věda, kde jde o miliardy.

Jinde hořáčky s měřením spalného tepla nejsou, alespoň o tom nevím.

PetrV
12. říjen 2020, 21:09

Petře, vím z Net4Gas, že mají plyn za cenu pro přepravní účely- do kompresorů na KS pro pohon plynu. Je to cca 7 kč/m3.

Ruský pln má více vyšších uhlovodíků nežli metanu. Proto je výhřevnější.

Koukni na https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDh%C5%99evnost

Obchodní měření u Net4Gas je věda.

Jde o miliardy.

PetrV
12. říjen 2020, 21:22

Petře, vím z Net4Gas, že mají plyn za cenu pro přepravní účely- do kompresorů na KS pro pohon plynu. Je to cca 7 kč/m3.

Ruský plyn má více vyšších uhlovodíků nežli metanu. Proto je výhřevnější.

Koukni na https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDh%C5%99evnost

Obchodní měření u Net4Gas je věda.

Jde o miliardy.

PetrV
12. říjen 2020, 21:24

Petře, vím z Net4Gas, že mají plyn za cenu pro přepravní účely- do kompresorů na KS pro pohon plynu. Je to cca 7 kč/m3.

Ruský plyn má více vyšších uhlovodíků nežli metanu. Proto je vyhrevnejsi.

Koukni na wiki vyhřevnost.

Obchodní měření u Net4Gas je věda.

Jde o miliardy.

Bizon
12. říjen 2020, 22:35

Jo aha, víc etanu, propanu, butanu! Kdyby se to měřilo na kila tak je rozdíl minimální, ale na kubík to dává smysl že mají výšší výhřevnost. Nedivím se že obchodní měření objemu plynu je velká věda..

PetrV
13. říjen 2020, 04:22

Petře, na HPS se měří teplota, tlak, vlhkost, výhřevnost, rychlost proudění plynu na měřících řadách, jsou tam myslím spektrografy. Vše se za zaznamenává do čítačů snad po minutě, to přesně nevím. Dále se data zpracují a každý den zveřejňují na https://transparency.entsog.eu/. Koncem měsíce musí objet všechny HPS a stáhnout data do kompu pro porovnání.

U vnitrostátních PS a zásobníků a velkých odběratelů jako PPE Počerady se měří tlak, průtok, teplota.

U malých spotřebitelů průtok, tlak je dle nadmořské výšky, teplota se neměří.

Možná se v něčem mýlím, ale tak +- to je.

Bioplyn vtláčet do potrubí je těžké. Musíš přetlačit tlak v trubce. Standartně to dělají kompresory na kompresních stanicích. Což je efektivní, tady z tlaku 0 musíš vtláčet (ddoávat práci) alespoň do VTL potrubí, kde proudí dost plynu, jinak spotřebitel v blízkosti bioplynky zapláče. Bioplyn je agresivní díky příměsem. Vodík zase způsobuje vodíkovou křehkost potrubí a uniká skrz trubky ven.

Byl jsem na bioplynové elektrárně a největší problém je s agresivitou plynu v místě spalování. Pak samozřejmě za každých okolností míchat v nádržích tj.nutnost náhradního zdroje, což je drahé, jinak ta srajda bouchne...

Bizon
13. říjen 2020, 15:13

Já si vždycky říkal že když se to měří objemově tak musí hodně hlídat tlak, klasické průtokoměry měří zase spíš hmotnost, nedivil bych se kdyby používali oboje. In-line UV-VIS spektrometry taky dávají smysl, tím můžou měřit vodu i organiku najednou, a to v reálném čase.

Jo, a já nejsu Petr. Petr je můj brácha. Nevím jestli se známe, na netu jsu se svoji identitou opatrný, ale přezdívkou kterou zde požívám mi říkají kámoši i normálně v reálu..

Ivan Novák
12. říjen 2020, 23:50

U českého bioplynu jde o malý podíl na koláči, o moc víc kukuřice nebo kalů už tu nebude. Je absurdní, že se jeho podpora penězi daňových poplatníků má dít pod praporem snížení lidského vlivu na klima formou vtlačení do směsí, jejichž různost má na klima dopady možná významnější, ale do jejich cen se ten vliv nepromítá.

PetrV
13. říjen 2020, 04:27

Jedno sladké tajemství. Více než 90 procent úniků metanu do ovzduší je z moří z karbohydrátů. Zbytek je z prdění krav a tlení. Člověk je takto maličký.

Metan unikne do vzduchu, rozloží se pod UV světe div se na co2. To se nám pak měří nárůst co2...

Nárůst metanu ve vzduchu je několikanásobně větší.

Hledejte na netu.

Ivan Novák
12. říjen 2020, 20:41

Na výstupu z ložiska plyn většinou cenu nemá (cena je to, na čem se dohodnou prodávající a kupující, obchodní hub pro ně produkt výhodně standardizuje). Náklady na těžbu, pokud si pamatuji z novin, se globálně velmi různí, a i složení třeba holandského a alžírského plynu se liší ekonomicky nezanedbatelně.

Nápadu rozumím tak, že producenti bioplynu se chtějí vyhnout povinnosti využívat teplo zbylé po výrobě elektřiny, a hledají, v jakém množství lze bioplyn přimíchat do běžného plynovodu bez velkých cirátů. Čekám, že pro aktuální objemy v ČR to chemický problém nebude, finance dotacemi OZE.

PetrV
12. říjen 2020, 21:05

Ano, cena plynu od rusů je cca 1/4 ceny plynu u spotřebitelů.

Málo se to ví.

petr
12. říjen 2020, 22:02

Cena zemního plynu z Ruska je předně cenou politické podpory či nepodpory.

Pro ty kteří budou dělat pro Rusko určitou službu (nemusí jít o čistou rozvědku, jen třeba podpora při volbě správného prezidenta - Zeman) pak společnost co pak pošle peníze na účet Zemana přes bílé koně může mít plyn za 100 USD za 1000 m3, jiný co není kamarád a podporovatel zájmů Putina a jeho party, pak má ten samý plyn za 300 USD...

To jest realita...

Bizon
12. říjen 2020, 22:47

Myslím že to jest realita nejen v Rusku. Nákup jakýchkoliv strategických surovin či vojenské techniky nemá tabulkové ceny, záleží jaký jste kámoš s danou mocností. Putinova parta, Bushova parta, Macronova parta, tak se to prostě hraje. Nic proti tomu, pořád lepší dražší plyn než export demokracie silou se stovkami tisíc mrtvých...

PetrV
14. říjen 2020, 03:18

Tak to jsem si psal mailem s bráchou. Bizone, můžeme si zavolat? Nebo mail?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se