Domů
Plynárenství
IEA: Poptávka po zemním plynu v Evropě letos patrně klesne

IEA: Poptávka po zemním plynu v Evropě letos patrně klesne

Plynárenství
2 komentáře
31. leden 2022, 12:52
ČTK

Poptávka po zemním plynu v Evropě letos patrně klesne, jeho vysoké ceny totiž zvyšují konkurenceschopnost uhlí pro výrobu elektřiny. Ve své čtvrtletní zprávě o trhu s plynem to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). V loňském roce se podle ní spotřeba plynu v Evropě zvýšila o 5,5 procenta na 552 miliard metrů krychlových. Růst poptávky po zemním plynu v Asii by pak mohl zpomalit.

V letošním roce IEA očekává V Evropě pokles poptávky po zemním plynu přibližně o 4,5 procenta na 527 miliard metrů krychlových, částečně v důsledku snížení spalování plynu v energetice. To by mohlo v porovnání s loňským rokem klesnout o šest procent.

„Očekává se, že výroba elektřiny z plynu bude klesat v souvislosti se výrazným rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Vysoké ceny plynu nadále snižují jeho konkurenceschopnost vůči uhlí při výrobě elektřiny,“ uvedla agentura.

Ceny zemního plynu v Evropě a v Asii loni vystoupily na rekordní hodnoty, zatímco ve Spojených státech vzrostly na nejvyšší úroveň za posledních deset let. Přispěla k tomu snížená nabídka, nízké zásoby, výpadky infrastruktury a konkurence dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

Ceny uhlí v Evropě a v EU sice také stouply, ale za nárůstem cen plynu zaostaly. Z hlediska krátkodobých mezních nákladů tak je výhodnější využívat k výrobě elektřiny uhlí.

K tomu, že v Evropě i s nástupem nového roku přetrvávají zvýšené ceny zemního plynu přispívají nižší dodávky z Ruska spolu s obavami z přerušení dodávek v případě sankcí proti Rusku. Evropské země, které mohou přecházet mezi spalováním plynu a uhlí, tento stav motivuje k využívání uhlí.

Vysoké ceny plynu podle IEA přetrvají do poloviny roku. Pak by mohly klesnout, pokud se zlepší dostupnost dodávek.

Ruský export této suroviny do Evropy a Turecka se navzdory poklesu ve čtvrtém čtvrtletí za celý loňský rok zvýšil o čtyři procenta. Tok do Evropské unie se nicméně o tři procenta snížil.

V Asii se poptávka po zemní plynu loni zvýšila o sedm procent, avšak letos se očekává zpomalení růstu na pět procent. Celkem by tak poptávka mohla činit asi 950 miliard metrů krychlových. Loni poptávka z Číny v souvislosti s oživením hospodářské aktivity vzrostla o 12 procent. Letos by se mohla zmírnit na osmiprocentní růst a dosáhnout 394 miliard metrů krychlových, zejména v důsledku zpomalení hospodářského růstu, vyšších dovozních cen a obvyklejšího sezonního počasí.

V Indii se poptávka po zemní plynu podle IEA letos zvýší o osm procent, loňský růst činil pět procent. V Severní Americe se loni zvýšila o 0,9 procenta a v letošním roce se předpokládá přibližně jednoprocentní nárůst na 1,1 bilionu metrů krychlových.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
miro novak
31. leden 2022, 13:27

stupne spalovanie uhlia? Vlastne ano, vsak nebudeme platit predsa za drahy plyn. Co nase bezemisne zavazky? Tie nech berie cert.

Michal K.
31. leden 2022, 13:56

to je asi ten green deal. Znizime vypustanie uhlika tym, ze ho zvysime.

A este vypneme bezemisne jadro. Nebude nam tu predsa niekto kazit nasu bezemisnu zelenu buducnost !

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se