Domů
Plynárenství
Kanada v nedělí poslala turbínu pro Nord Stream 1 do Německa, napsal Kommersant
Trasa plynovodu Nord Stream

Kanada v nedělí poslala turbínu pro Nord Stream 1 do Německa, napsal Kommersant

Plynárenství
5 komentářů
18. červenec 2022, 08:17
ČTK

Kanada v neděli poslala po opravě turbínu pro plynovod Nord Stream 1 do Německa. Uvedl to dnes list Kommersant s odvoláním na informované zdroje. Pokud nebudou žádné problémy s logistikou a na celnici, měla by podle listu turbína dorazit do Ruska za dalších pět až sedm dní. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.

Ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml a která vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy s kompresorovou turbínou.

Minulý týden také začala pravidelná údržba plynovodu. Trvat má do 21. července. Část evropských politiků se obává, že Gazprom po údržbě dodávky plynu buď neobnoví, anebo jen v omezeném režimu.

Německo je silně závislé na dodávkách energie z Ruska. Zastavení toku plynovodem Nord Stream 1 by zhatilo plán země naplnit zásobníky na zimu a prohloubilo plynovou krizi, která si vyžádala vládní mimořádná opatření a vysoké účty pro spotřebitele.

Turbína se stala také předmětem sporu mezi Německem a Ukrajinou. Kyjev vyzval Kanadu, aby si turbínu nechala, a tvrdí, že její vrácení porušuje sankce uvalené na Moskvu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli řekl kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi, že Ukrajinci nikdy nepřijmou rozhodnutí Kanady vrátit turbínu pro ruský plynovod, její předání Německu podle něj znamená porušení sankcí.

Podmořský plynovod Nord Stream 1 je v provozu od roku 2011, vede z ruského Vyborgu do Lubminu nedaleko Greifswaldu na severu Německa. Je dlouhý 1222 kilometrů a jeho maximální kapacita činí 55 miliard metrů krychlových plynu za rok.

Loni byl dokončen plynovod Nord Stream 2, který vede paralelně a který má stejnou kapacitu jako Nord Stream 1. Německé úřady ale ještě před invazí ruských vojsk na Ukrajinu odmítly vydat povolení k zahájení jeho provozu. Surovinu z tohoto potrubí měla využívat i Česká republika, která by se na Nord Stream 2 napojila prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Lukáš
18. červenec 2022, 08:29

Prisiel na psa mraz?! Alebo este len pride... :D

Karel Navratil
18. červenec 2022, 13:18

Evropské energetické firmy jsou zadlužení biliony eur a to se ješte nezačalo topit.... To se naše děti a vnuci naplati....no,hlavne,ze se nedá Rusům utrzit, aby neměli na válku. :-)

Emil
18. červenec 2022, 14:39

To jsou ale dluhy související s cashflow, konkrétně se zajištěním kontraktů s budoucí dodávkou. Jak budou kontrakty s vysokým marginem postupně plnit, zajištění se jim bude vracet a tím budou přirozeně mizet i ty dluhy. Našich dětí ani vnuků se tyto dluhy vůbec netýkají.

Karel Navratil
18. červenec 2022, 16:23

A proc tedy ta firma kvůli dluhům krachuje, když je to tak fajn :-)

Emil
18. červenec 2022, 17:09

Kde jste přišel na to, že je to "tak fajn"? Já jsem nepsal že je to "tak fajn", psal jsem že to "zadlužení biliony eur" se netýká našich dětí ani vnuků.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se