Domů
Plynárenství
Kupka: Pokud nepoteče plyn z Ruska, domácnostem by dodávky neměly být omezeny
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Kupka: Pokud nepoteče plyn z Ruska, domácnostem by dodávky neměly být omezeny

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, domácnosti jsou až v poslední řadě opatření ke snížení spotřeby této suroviny. Lidem by dodávky omezeny být neměly. V diskusním pořadu televize CNN Prima News to dnes uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) vládu dnes kritizoval za to, že nenakoupila plánované zásoby plynu do hmotných rezerv, Kupka argumentoval vysokou cenou. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v České televizi uvedl, že společnost Net4Gas připravuje napojení Česka na rakouskou plynovou soustavu. Hotové má být do roku 2028.

Podle Kupky jsou nyní v zásobnících obchodníků zásoby plynu zhruba na 30 dní, v závislosti na počasí. Stát chtěl prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) začátkem března nakoupit až 200 milionů krychlových metrů plynu. Chtěl si vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska. Vláda nakonec návrh zavrhla, Kupka to dnes zdůvodnil tím, že plyn byl v tu dobu drahý, oproti současným cenám by stát podle něj zaplatil víc asi o tři miliardy korun.

Havlíček kritizoval to, že vláda vyměnila nákup zásob plynu za úsporu financí. Vláda si podle něj v současné situaci nemůže dovolit „hazardovat a spekulovat“. Pokud by přestal proudit plyn z Ruska, jeho ceny by dramaticky vzrostly, uvedl Havlíček.

Pokud přestane proudit plyn z Ruska, existuje podle Kupky přesný plán, jak se bude postupovat. V prvních krocích by podle něj obchodníci hledali jiné cesty, jak ruský plyn nahradit. Stát by jednal také se zahraničními partnery, se kterými má uzavřené kontrakty o dodávkách plynu. Důležité podle Kupky je, aby Evropa postupovala jednotně a odmítala platbu za plyn v rublech.

V diskusním pořadu České televize dnes zaznělo, že v roce 2018 vláda zvažovala připojení k projektu plynovodu BACI, který měl umožnit napojení české sítě na Rakousko. Podle deníku E15 ale byl proti slovenský přepravce plynu, v němž má podíl firma EPH miliardáře Daniela Křetínského. „Projekt BACI už je překonaný, ale v současné době společnost Net4Gas připravuje napojení na rakouskou soustavu, ke kterému by mělo do roku 2028 dojít,“ řekl Rakušan. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) už s investory podle něj jednal a projekt podporuje. „Kdyby se začalo v roce 2018, už jsme mohli být ve fázi, kdy by bylo dokončeno,“ dodal. Vyjádření společnosti Net4Gas ČTK zjišťuje.

Energetický průmyslový holding (EPH) dnes v reakci upozornil na to, že Rakousko je na ruském plynu také závislé ze 100 procent. „Do Rakouska plyn teče z Německa a Slovenska. Na tyto země společně má ČR připojení kapacitně 16krát větší, než měla být kapacita plynovodu BACI. Do Rakouska a z Rakouska lze z a do ČR přes Slovensko dovést dvojnásobek české spotřeby plynu. Nikdo to nedělá, protože to nemá smysl,“ uvedl dnes mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Napojení Česka na Rakousko nebude mít podle něj žádný vliv na odklon Česka od ruského plynu. „A v neposlední řadě je cena plynu v Rakousku vyšší než v ČR. Vše přinese jen zbytečné náklady s nulovým efektem pro energetickou bezpečnost ČR. Je smutné, jak katastrofálně čeští politici energetice nerozumí,“ uvedl Častvaj.

Jasnou odpovědí na snížení energetické závislosti na Rusku je podle Kupky zahájení tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud půjde vše podle plánu, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve čtvrtek dekret, podle kterého musí od pátku odběratelé z takzvaných „nikoliv přátelských zemí“ platit za ruský plyn v rublech. Zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Zdeves Pavel
3. duben 2022, 18:20

No a kde ten plyn vezme? Koupí na burze?

J. Svoboda
3. duben 2022, 20:35

Mohl by zkusit někdo odpovědět?

Jsem laik....

Dnes v médiích Havlíček řekl, že mám zásoby plynu na 15% , možností. Síkela řekl, že plynu máme na jeden měsíc. Pokud by tedy podle těchto slov byly rezervy státu naplněny, tak nám plyn z nich stačí na půl roku. V létě je spotřeba plynu řádově nižší, není topná sezona, tak jistě nebude problém zásoby doplnit a případné odříznutí od ruského plynu přes zimu vydržet. Je to doopravdy takto jednoduché? V čem je problém?

Turby
3. duben 2022, 21:19

Bez plynu z Ruska nemuze byt dost relativne levneho plynu pro prumysl. A kdyz nebude fungovat prumysl, nebudou mit lide penize aby si ten plyn (a energie obecne) mohli dovolit koupit.

Je tedy vlastne uplne jedno jestli "bude dost plynu pro domacnosti" pokud nebude dost plynu a energii obecne pro prumysl.

Rejpal
3. duben 2022, 21:29

Já vám odpovím :

Pokud by došlo k přerušení dodávek plynu z Ruska , pak by se všichni snažily dostat k alternativním dodávkám jenže protože nemáme moře nemáme ani LNG terminály u nás by byl plyn jen pro kritickou infrastrukturu tj. pro nemocnice , armádu, policii atd.

Poškození ekonomiky by bylo drastické , přitom plyn vyvážený do EU znamená pro Rusy jen cca 10% jejich příjmů z prodejte uhlovodíků a tento podíl bude dál klesat.

minduton
3. duben 2022, 23:17

U nás by nebyl plyn pro nic - nepočítám-li ta 2% domácí těžby. Jelikož všechen plyn by se dovážel přes třetí země, a jak se říká, bližší košile než kabát, takže je otázkou, zda by přes tyto třetí země do ČR vůbec něco doteklo.

Zkrátka je to naprosto v prd*li, přitom ještě do 60tých min. století bylo Československo energeticky naprosto soběstačné.

De Carbon
4. duben 2022, 02:50

V pripade nedostatku plynu by domacnosti mely byt az na poslednim miste. K cemu by byl tepelny komfort doma, kdyz by fabriky nefungovaly? Populisticke darecky nesmi narusit fungovani hospodarstvi, jinak by se mohlo stat, ze by za nejakou dobu nebyl zadny plyn, protoze by nebyl cim zaplatit. Teply domov je sice hezka vec, ale clovek si na to musi nejdrive vydelat. Bez prace nejsou kolace a ani plyn.

Trochu uskromeni by take nebylo ke skode, aspon by se nemrhalo energii.

maly jarda
4. duben 2022, 09:39

Jako obvykla tato vláda prachsprostě lže, jelikož jsme 100 procentně závislí na ruském plynu a pokud by přestal proudit do Evropy tak nastane všeobecný kritický nedostatek plynu a naši tzv. spojenci se na nás jednoduše vykašlou a k nám se ze západu nedostane nic.

Richard Vacek
4. duben 2022, 10:09

Snad bychom měli začít kopat kanál Dunal-Odra-Labe aby k nám mohly připlouvat lodě s plynem svobody.

Ivan Novák
4. duben 2022, 10:46

Říční tankery LNG existují, pamatuji si nějaké fotky z Rýna. Jejich využití by bylo jistě drahé. Ale to, že by se většinu roku mezinárodně volnou vodní cestou do Děčína ani do Bohumína vůbec nedostaly, je jiná věc, za to může dlouholetá místní naivní politika a urputný zvyk řečmi nahrazovat skutky.

Emil
4. duben 2022, 11:04

Řešení je léty prověřené - vyrobit z plynu vodík a přepravit vzducholodí. (snad to někdo zase nevezme vážně)

nikdo
5. duben 2022, 00:26

Jste mi připomněl, před lety jsem někde četl že sověti kdysi uvažovali že by zemní plyn ze Sibiře dopravovali v balonech nebo vzducholodích přesně už nevím našel jsem zmínku na wiki cs.wikipedia.org/wiki/Vzducholo%C4%8F#N%C3%A1kladn%C3%AD_doprava

Teoreticky by asi šlo vyrobit vzducholoď bez pevné kostry která by se po vypuštění plynu na místě určení vypustila a plášť s gondolu by se vlakem nebo lodí dopravily třeba na blízký východ či do USA, pokud by se vešla do kontejneru mohli by se použít kontejnery které se vrací do Asie většinou prázdné.

nikdo
5. duben 2022, 00:28

Dodatek ten odkaz se netýká Sovětského nápadu zapomněl jsem to oddělit.

minduton
5. duben 2022, 08:59

By?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se