Domů
Plynárenství
Německý regulátor nyní ruský plynovod Nord Stream 2 neschválí, žádá změny
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Německý regulátor nyní ruský plynovod Nord Stream 2 neschválí, žádá změny

Plynárenství
31 komentářů
16. listopad 2021, 11:22
ČTK

Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Oznámila to dnes německá Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel zatím plánuje založit ke správě plynovodního potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu nestačí.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu povolení. Země má na certifikaci čas do začátku ledna. Jakmile vydá doporučení, postoupí ho Evropské komisi (EK), která má další měsíce na odpověď.

Bez schválení úřadu dodávky plynovodem Nord Stream 2 na německý trh nesmějí. Dodavateli by hrozila pokuta.

Plyn pro evropský trh po zprávě o potížích s certifikací zdražil. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci vzrostla o více než deset procent a dostala se na 88,20 eura (2224 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to data ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Začátkem října cena za dva dny skokově vystoupila až nad 160 eur/MWh, zatímco před rokem se pohybovala mírně nad 15 eury za megawatthodinu.

"Očekávaný časový harmonogram se tím docela posunuje," řekl podle agentury Reuters analytik Trevor Sikorski ze společnosti Energy Aspects.

Podle něj se nedá odhadnout, jak dlouho může trvat, než vznikne nová firma a s celým procesem certifikace se začne znovu. Plyn přes Nord Stream 2 tak v prvním pololetí příštího roku asi ještě proudit nebude.

Podle směrnice Evropské unie musejí být provoz potrubí a distribuce plynu od sebe dostatečně odděleny. Švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, za kterou stojí ruská plynárenská společnost Gazprom, se podle Spolkové agentury pro sítě rozhodla založit podle německého práva dceřinou společnost pouze pro německou část plynovodu. Ta by se měla stát vlastníkem německé části potrubí a provozovat ji. Úřad dnes ale uvedl, že schvalovací proces pozastavuje do doby, dokud nebude dokončen převod základních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou firmu. Až se tak stane, může schvalování pokračovat. Čas na to ale v lednu vyprší.

I pokud dá Spolková agentura pro sítě projektu zelenou, může trvat další až čtyři měsíce, než se k němu vyjádří Evropská komise, uvedla agentura DPA. Poté bude mít německá síťová agentura další dva měsíce na konečné rozhodnutí, zda projekt schválí. Rozhodnutí se teoreticky může lišit od názoru komise. Pak by Německu hrozila žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Následně by bylo na lucemburských soudcích, aby rozhodli, zda je rozhodnutí německého úřadu o certifikaci v souladu s právem EU.

Trasa plynovoud Nord Stream a Nord Stream 2. Zdroj: Gazprom

Rozhodnutí Spolkové agentury pro sítě dnes přivítal šéf ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz Jurij Vitrenko. "Německý regulátor sdílí náš postoj, že certifikace se nemůže vztahovat pouze na plynovod v Německu, ale měla by se vztahovat na celý plynovod z území Ruské federace na území Německa," sdělil podle agentury Reuters Vitrenko. Ukrajina se staví proti plynovodu Nord Stream 2, protože kvůli němu přijde o příjmy z tranzitu plynu. Pro Kyjev je dnešní oznámení Spolkové agentury pro sítě další dobrou zprávou poté, co spolková agentura v pondělí uvedla, že ukrajinské energetické společnosti Naftogaz a GTSOU mají být do německého procesu certifikace zahrnuty.

Za dobré znamení pro Polsko a Evropu označila dnešní rozhodnutí německého úřadu na twitteru i polská plynárenská společnost PGNiG. Dodala, že je potřeba důsledně dodržovat unijní právo a zásadu energetické solidarity. Polsko mnohokrát vyjádřilo vůči projektu Nord Streamu 2 námitky a uvádí, že tento plynovod dál upevní dominantní postavení Gazpromu v regionu. Varšava proto podnikla řadu kroků ke snížení své závislosti na ruských dodávkách plynu.

Německé ministerstvo hospodářství sdělilo, že rozhodnutí úřadu se týká právní struktury organizace. Zdůraznilo, že neodráží to, jak německá vláda hodnotí bezpečnost dodávek. Německá liberální strana FDP a Zelení, kteří spolu se sociálními demokraty (SPD) vyjednávají o příští vládní koalici, pozastavení schvalovacího procesu vítají. "Spolková agentura pro sítě postupuje podle zákona – a to je dobře,“ řekl deníku Rheinische Post německý poslanec za Zelené Oliver Krischer. Podobně se podle agentury DPA vyjádřil i expert FDP Hagen Reinhold.

Projekt prosadila odcházející kancléřka ze strany křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová, která zůstává ve funkci do doby, než vznikne nová koalice. Přestože součástí nového kabinetu by mohli být Zelení, kteří jsou striktně proti projektu, bylo by podle zdrojů agentury Reuters pro novou vládu velmi obtížné jej zvrátit. A to i proto, že možný příští kancléř, šéf SPD Olaf Scholz, je zastáncem projektu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Tomáš
16. listopad 2021, 13:05

To bude v Evropě horko, po tomto vyjádření na EEX + 7 EUR/ MWh oproti včerejšku :) jen tak dále!

Ondřej
16. listopad 2021, 13:11

Rusům vyšší cena nevadí, byrokratům v Německu taky ne, takže ze nasmějeme asi jen my ve střední Evropě.

Omega
18. listopad 2021, 12:40

No bude ještě větší zábava. Aktuálně to začíná dost tvrdě vypadat na to, že celá slavná EU hodila Ukrajinu natvrdo přes palubu.

Jak jinak si chcete vysvětlit to, že se z Ukrajiny aktuálně odebírá více plynu, než tam z Ruska a Slovenska aktuálně proudí. To ukrajince čekají studené časy.

frank
16. listopad 2021, 13:43

tak to vypadá, že nepomohlo ani použití bububu, tedy Lukašenka s tím, že zastaví plyn přes Bělorusko . Prostě bude muset švýcarské konsorcimum Nordstream II zvolit jinou formu "řešení" toho, že Nordstream II v současné době nemá založenou společnost( dceřinou entitu) podle německého práva . Trošku to ve mě budí rozpaky protože takové opomenutí naznačuje, že buď jeho oddělení compliance neodvedlo dobrou práci nebo se s tím vůbec neobtěžovali a mysleli si, že to uhrají nějak jinak...

Ondřej
16. listopad 2021, 14:08

NS2 vede z Ruska do Německa. Takže dobře, že se oddělí vlastnictví plynovodu od producenta plynu a umožní se větší konkurence v dodávkách. Třeba přes ten plynovod bude dodávat plyn např. Katar, Nigérie nebo USA.

Galipoli
17. listopad 2021, 15:46

Jen dotaz. Jak píšete plynovod NS II vede z Ruska do Německa. Na ruské straně začíná ve Vyborgu a končí u Greifswaldu ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

A chtete aby do něj (do NS II) mohly dodávat plyn i jiné země např. Katar, Nigérie nebo USA. Komu budou dodávat plyn za použití NS II?

Hawkie
18. listopad 2021, 14:10

Galipoli, to je od Ondřeje jasně sarkasmus, který útočí na tupou byrokracii. Sám z oboru mám zkušenost s přechodem z administrativně-byrokratické regulace na ... administrativně byrokratickou regulaci. (záměr byl přejít na rozumnou odborně- ekonomickou regulaci, ale dopadlo to jako vždycky)

Jinak ale tady má Rusko navrch díky neskutečné hlouposti zodpovědných osob. A teď to slovo do pranice: pokud nenabídneme skutečné manažerské podmínky politikům či analogicky honorovaná místa špičkovým správním a technickým odborníkům, tak je mít nebudeme. Maximálně seženeme, až na výjimky, odpad, často ideologicky indoktrinovaný. Sice závistivý plebs bude, pokud by k tomu došlo, brblat, ale nestane se mu to, co nyní s náklady na elektřinu a plyn.

feliz navidad
16. listopad 2021, 14:00

"Podle Gas Infrastructure Europe je k 13. listopadu obsazenost evropských podzemních zásobníků 74 %, objem aktivního plynu - o 19,5 miliardy metrů krychlových méně než loňská úroveň. Již bylo vytěženo 6,6 % objemu plynu vtlačeného v letním období."

No, zima bude asi ještě zajímavá...

frank
16. listopad 2021, 15:03

Zásobníky Gazpromem vlastněné nebo pronajímané byly v srpnu v pruměru jen na 18 procentech kapacity a konkrétně před měsícem měl Rehden méně než 10 procent , Haidach necelých 20 procent...čili je docela možné že ten průměr dkazí právě Gazprom...

Lubos Vozar
17. listopad 2021, 13:02

Situacia s Haidach a Rehden sa nezmennila. Ked sme tam z firmy volali, po nedavno ukoncenom Shudowne, vyjadrenie bolo take ze aj ked vykonavali udrzbu, zariadenie bolo pripravene na vtlacanie plynu... nijaky vsak neprichadzal.

Z mojho pohladu to je hrube kalkulovanie Gazpromu. Technicky vzate, zarabaju viac na drahsom plyne ako na poplatkoch za ukladanie. Tlak na schvalenie NS II je samozrejme priorita.

https:// agsi. gie. eu/#/

Dušan
17. listopad 2021, 14:26

Nech už Gazprom kalkuluje dnes akokoľvek, tak je isté, že v dlhodobom horizonte na tom stratí ...

V skratke sa dá zhrnúť politika EÚ v oblasti energeticky stručne - všetky zlé zdroje rýchlo nahradíme obnoviteľnými zdrojmi a plyn porieši prechodné obdobie ...

Súhrou okolností "vybuchla" táto politika za pár mesiacov .... zrazu je akceptované jadro, plyn ... a dokonca sa momentálne vzalo na milosť i uhlie.

Hawkie
18. listopad 2021, 14:17

No, nemusí nutně- on ten plyn je přeci jen asi lépe transportovatelný a myslím, že i start/regulace elektrárny je rychlejší než u uhlí (nejsem z oboru, tak jen myslím). A tohle období (které potrvá nejspíš tak 10-15 let) pomůže nejspíš kšeftům Rosatomu.

Lukas
16. listopad 2021, 15:24

Zatial mame jedine ,,stastie,, ze do konca novembra bude relativne teple pocasie, o nieco teplejsie ako je dlhodoby priemer, ale december a januar moze vsetko zmenit, staci jeden vpad studeneho arktickeho vzduchu ked teploty klesnu k -10 alebo -15 cez noc na niekolko dni ci tyzden, tak sa po plyne len zaprasi

PetrV
18. listopad 2021, 13:21

Předpověď pro polovinu evropy 26.11. Bezvětří a teploty až 10C pod normál.

Petr Prochaska
16. listopad 2021, 15:41

Máte nějaký odkaz, kde by se dalo naplnění zásobníků sledovat online?

feliz navidad
16. listopad 2021, 17:17

agsi. gie. eu/#/

Petr
16. listopad 2021, 15:19

Já jen, jestli se vezme v potaz rozhodnutí Generálního advokáta EU:

https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2021-10/cp210179cs.pdf

tak je celá certifikace úplně zbytečná. Neboť nutnost certifikace je zakotvena až ve změně Směrnice z roku 2019. Jedná se o rozhodnutí Tribunálu, které tento server přinesl 31.8.2021

Dušan
16. listopad 2021, 18:01

NS2 nám mal podľa mnohých "optimistov" priniesť samé pozitíva a odmietali, že by to bol politický projekt.

Dnes je jasné, že nič pozitívne neprinesie, naopak priniesol nám vysoké ceny plynu a nik pri zmysloch už nerozporuje, že ide o politický projekt, lebo Rusko to hovorí úplne otvorene ... dokonca to zdôrazňuje. Ono je to z pohľadu ruskej diktatúry i trochu nepochopiteľné, že nejakí úradníci môže nesúhlasiť s vládou a postupovať nezávislo....to sa v Rusku nestáva.

Z dlhodobého hľadiska však byť táto "drahá zima" pozitívna v tom, že sa už prestaneme spoliehať na "spoľahlivého partnera", ktorí nikdy spoľahlivý nebol čoho najlepším dôkazom je to, že hlasná proruská nemecká loby stíchla ...

V Nemecku je zrazu pre verejnosť prijateľné udržanie jadroviek ... a náhrada "všetkého" plynom sa už nezdá také samozrejmé ako pred pár rokmi.

Medvedzig
16. listopad 2021, 18:34

Asi si sa skonom zrazil,ze? O com to taras?Rusky plyn nevypadol, vypadla tazba v EU a hlavne USA a Katarsky demokraticky plyn nehovoriac o vypadku zelenej energetiky ,ktora jednoducho nedodala energiu tak ju nahradili navysenov spotrebou plynu v elektrarnach!Ale pan je asik politik typu Klus,ze?

feliz navidad
16. listopad 2021, 18:37

Můžete vysvětlit, jak podle vás způsobil NS2 vysoké ceny plynu?

Všichni evropští odběratelé potvrzují, že Gazprom smluvní závazky plní. Má snad podle vás Gazprom povinnost dodávat více plynu, než si zákazníci objednali?

Carlos
16. listopad 2021, 19:09

Vy jste si nevšiml co si Rusko od dokonnčení stavby dovoluje? Snižování dodávky, kolísavé dodávky, přerušování dodávky... na současných trasách? To má samozřejmě vliv na cenu plynu v Evropě.

feliz navidad
16. listopad 2021, 19:20

A vy jste si nevšiml, že všichni evropští odběratelé stále potvrzují, že Gazprom smluvní závazky plní?

Pokud si Evropa objednala méně plynu, než potřebuje, tak je to její starost, ne Gazpromu. Dodávky jsou takové, jaké si zákazníci objednali. Gazprom nemá žádnou povinnost dodávat více, než mu smlouvy ukládají.

Brečíte sice dobře, ale na cizím hrobě. Máslo na hlavě máme v tomto případě my (=EU).

miro novak
16. listopad 2021, 19:39

Carlos, pridaj aj rusky reverz a pomoz tak Dusanovi vo vyplakavani. Pre historiu zostanete obidvaja ako ukazkove priklady leninskeho ucenia o uzitocnych.

Dušan
16. listopad 2021, 19:52

Miro Novak tomu rozumie asi lepšie ak burzy ktoré sa obávajú zimy ... zaujímavé, že taký "expet" musí svoje "múdrosti" vypisovať na nete a neriadia sa ním investori ....

Dokonca i proruská energetická loby v Nemecku stíchla ...

A keď sme pri histórii .... v roku 2009 nám stopli Rusi plyn bez varovania, v roku 2014 obmedzili z "technických príčin" ... takže toto nie je nič nové .... len rok 2009 si nevšimli na západe a v roku 2014 si "narazili ústa" akurát Rusi pre teplú zimu ...

Dušan
16. listopad 2021, 19:46

Realita nestačí ?

Rusko plnilo a plní zmluvné záväzky ... už sa poučilo z roku 2014, kedy neplnilo kontrakty pre "technické príčiny" a muselo platiť mastné penále.

Ale Gazprom vlastní i zásobníky a tie nie len že neplnil, ale dokonca ich vyprázdňoval tak "dokonale", že keby bola tuhá zima, tak už nám nič nepomôže.

To skrátka naivných partnerov RUska nenapadlo, že sa to môže stať, lebo normálne je plniť zásoby v lete a spotrebovávať v zime .. nie naopak.

štefan
16. listopad 2021, 20:28

Dušan

prečo by mal GAZPROM naplňovať zásobníky v EÚ ? Prečo ?

GAZPROM si plní svoje zmluvné záväzky ! Problém je v tom, že štáty EÚ si u GAZPROMU objednali oproti minulým rokom menej plynu ( za zmluvné ceny, ktoré sú omnoho nižšie ako na burze ! Spoliehali sa, že rozdiel nakúpia na burze. Prepočítali sa. Plynové molekuly slobody z USA odišli do Číny a Ázie, no podraz z USA. Na burze je cena plynu nenormálna. Pán Dušan Rusi dodajú plyn, ale si ho musia štáty EÚ objednať za burzovú cenu !!! Lenže objednávky nechodia, tak prečo by mal GAZPROM tlačiť plyn do EÚ ? Komu ho predá, keď ho nikto nechce za burzovú cenu a prečo by ho mal predávať za nižšiu cenu ?

GAZPROM naplnil zásobníky v tokom množstve ako si štáty EÚ objednali pán Dušan.

Dušan
17. listopad 2021, 14:19

Akurát vo svojich zásobníkoch má tak málo plynu, že keď bude tuhá zima, tak to už "nedobehne" a nebude schopný plniť ani svoje zmluvné záväzky ...

A "náhodou" v tom istom čase Gazprom odmieta transport cez Ukrajinu a Putin sa vôbec netají, že keď sa schváli NS2, tak "Európe nebude mať problém".....

Gazprom si NENAPLNIL svoje zásobníky na svoje zmluvné záväzky ak bude tuhá zima .... no možno to je pre Vás normálne ... ale pre väčšinu odborníkov je to "záhada" prečo nerobí Gazprom veci "logicky" a nenaplnil ich v lete ... možno nám to objasníte Vy ...

Ale faktom je, že to je naša hlúposť, že hlavne v Nemecku brali Gazprom ako "seriózneho partnera" a evidentne si roky 2009 a 2014 veľmi nevšimli ... rok 2021 si už všimol každý ...

Mimochodom rast plynu je i pre napätie medzi Poľskom a Bieloruskom ktoré je plne v réžii Putina, lebo bez neho je Lukašenko nič ... napriek tomu, že sa nemajú radi, tak visí na trenkách jeho gatí.

Tak isto tomu neprospelo ohrozenie ISS zo strany Ruska a "šponovanie" napätia pri Ukrajine ...

Skrátka si môžete myslieť a písať čo chcete ... aura "dobrého spoľahlivého dodávateľa plynu" je už pre Rusko definitívne minulosťou nech sa už táto zima skonči hocijako....

Martin Prokš
17. listopad 2021, 16:34

Dobrý den,

Reakce na Dušana. Jsem sice laik, nevidím do smluv a tak, ale představuji si, že EU a jednotlivé země/obchodníci si se svým partnerem v RF (Gazpromem) uzavírají smlouvy na dodávky plynu v daném termínu.

A teď prostě je něco nasmlouvaného, tak to dodavate plní a předpokládám že má zarezervovanou transportní kapacitu i na to co je nasmlouváno do budoucna + něco málo navrch.

Jaká bude zima není otázka již uzavřených smluv a kontraktů. Prostě když bude zima, tak jednotlivý obchodníci budou chtít kupovat víc plynu - strana poptávky. To však samo o sobě ještě nevytváří právní vztah. Až teprve jestli dodavatel jako strana nabídky bude ochotná podepsat tyto další kontrakty. Nemusí, uzavření obchodu je přeci shoda obou stran.

A jestli EU a členské státy byly a jsou tak blbé, že si dopředu uzavřely kontrakty jen v objemu "mírné zimy" nebo ani to ne, plus pronajaly tomu samému dodavateli významné objemy zásobníků v EU a na Ukrajině bez předplacení nebo zasmluvnění si naplnění a uskladnění příslušného objemu plynu na zimu ... tak jsme prostě idioti a sami jsme se vydali tomu obchodníkovi na druhé straně na milost.

Jen se nebojte, on nám ten plyn prodá, ale samozřejmě za něj bude chtít maximum a ne nutně pouze v penězích. Každý zdatný obchodník by se choval stejně.

Jaroslav Loudil
16. listopad 2021, 22:16

Takže plyn poteče nejdříve někdy v létě za rok . No, přál bych si v Evropě mínus 20 celý prosinec a leden , bezvětří a hodně málo Slunce. Poté by se konečně ona slavná : "Evropská energetická koncepce" - mohla řádně vyzkoušet v praxi ! A pak bych požádal o komentář třeba Gretu Thurnbergovou.

PetrV
18. listopad 2021, 13:35

Greta se ukáže v ušance a kožichu.

Tolasz mi psal, je třeba snížit uhlikovou stopu každého.

Pavel Veselý
17. listopad 2021, 21:09

No ono se to rozhodnutí netýká celého plynovodů NS2, ale jen toho kousků na území a vodách Německa. Cca 60 km. Jen mi není jasné jak si soud představuje, že do tohoto kousku vstoupí jiní dodavatelé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se