Domů
Plynárenství
Odpojení od plynu po konci Bohemia Energy hrozí podle komory stovkám firem
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Odpojení od plynu po konci Bohemia Energy hrozí podle komory stovkám firem

Plynárenství
15 komentářů
15. říjen 2021, 15:59
ČTK

Odpojení od plynu po ukončení činnosti Bohemia Energy hrozí podle Agrární komory ČR stovkám firem, které mají velkou odběrovou kapacitu. ČTK to dnes sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba přesahuje 630 megawatthodin, a nevztahuje se tím pádem na ně institut dodavatele poslední instance, tedy povinnost jiné firmy jim plyn dodat.

Mluvčí dodala, že jde například o chovatele prasat z Proagro Nymburk nebo o velkou společnost chovající vodní drůbež. Podle pražské energetické burzy mohou mít problémy i města a obce, které dosud nenakoupily dodávky energií na příští rok.

„Hledáme nového dodavatele, ale jsme pod velkým časovým tlakem a jsme tím nuceni přistoupit na méně výhodné podmínky. Při odpojení dodávek plynu hrozí úhyny selat na porodně a také velké problémy při odchovu nosných kuřic a také při výkrmu brojlerových kuřat,“ sdělili ČTK zástupci Proagro Nymburk.

Velká chovatelská společnost, která si nepřála být jmenována, začala odbírat plyn od firmy DPI. Smlouvu na příští rok uzavřela s novým dodavatelem. „Pokud bychom byli odpojeni od plynu v současné době, tak budeme mít veliký problém a pravděpodobně zavřeme středisko,“ uvedli její zástupci.

Pavel Grochál, mluvčí největšího dodavatele plynu v ČR, firmy innogy, dnes ČTK řekl, že podobně jako u domácností se na innogy ve větší míře v těchto dnech obracejí také firemní zákazníci. „Energie jsme schopni pro ně zajistit, ale výhradně za tržní ceny. Ty se však mění i v řádu hodin. Jednáme operativně a snažíme se těmto zákazníkům být poradcem v této komplikované situaci,“ dodal.

Agrárníci spolu s Hospodářskou komorou ČR začali ve čtvrtek mapovat mezi svými členy, kolika z nich odpojení od plynu hrozí. Vyzvali také ministerstvo průmyslu a obchodu k neodkladnému řešení situace.

„Urychlené zajištění alternativních zdrojů je zásadní především v živočišné výrobě, kde se bez nich neobejdou především menší kategorie zvířat. Ohrožené jsou hlavně výkrmy a odchovy drůbeže a prasat. Přerušení dodávek plynu může mít dopad také na množství podniků, které jsou na zemědělství napojené, jako jsou výrobci krmných směsí hnojiv nebo technologií,“ sdělil ČTK prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Středoevropská energetická burza Power Exchange Central Europe (PXE) dnes uvedla, že ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v Česku. Problémy však podle ní mohou mít města a obce, které doposud nekoupily dodávky energií na příští rok.

„Řada klientů si doposud nezajistila dodávku energií na příští rok. Znamená to tedy, že pokud se ceny na velkoobchodním trhu do konce roku nesníží, budou muset realizovat fixaci na stávajících cenových hladinách, což pro tyto subjekty bude pochopitelně znamenat značné zvýšení nákladů na energie,“ uvedl generální sekretář burzy David Kučera.

Oznámení o ukončení činnosti se kromě samotné Bohemia Energy týká společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600.000 zákazníků, plyn téměř 300.000. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Dnes Bohemia Energy uvedla, že svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům dostojí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Josef
15. říjen 2021, 23:12

Právě ukončil činnost další dodavatel, skupina BH energy ukázala jak se to dělá, prostě ukončíte činnost a nemusíte plnit smlouvy zisk Vám zůstane ztráty ponesou jen zákazníci. Podle mě je tady díky v legislativě , pokud by dodavatel zkrachoval , pak to chápu, ale není přece možné nedodržet smlouvy a odnést si kufr plný peněz a hodit všechny náklady na zákazníky.

Carlos
15. říjen 2021, 23:36

To je součást běžného ekonomického cyklu.

Pokud je v krachu společnosti něco shady, tak se to dá vyšetřit a případně ty lidi nechat odsoudit.

Kolemjdouci
16. říjen 2021, 08:25

Mate pravdu Josefe, proto je dobre, ze Skautska energie vcera klientum mj. sdelila:

"Jelikoz jsme tento postup vyhodnotili jako poruseni smluvnich zavazku dodavatele, okamzite jsme zahajili pravni kroky a zaroven jedname s dalsimi dodavateli v CR, abychom zachovali i ve stavajici situaci pro zakazniky Skautske energie co nejvyhodnejsi mozne ceny".

Takze Skauti to tak nenechaji a ocekavam zalobu.

Kolemjdouci
16. říjen 2021, 08:57

Upresnuji, ze v 1. fazi by mohlo jit spise o vyvolani spravniho rizeni s dodavatelem u spravniho organu, tedy ERU.

Vysledek rizeni by mohl byt zaklad pro prip. pozadavek na nahradu skody z neuskutecneneho plneni smluvne dohodnutych a ocekavanych dodavek obou energii mezi 19.10. 2021 a 31.12. 2022 pro cca 28 000 klientu. V zasade by pak slo o nahradu v radu min. desitek milionu Kc.

Tolik ma predstavivost, tesim se na dalsi, doufam, ze uz pro klienty priznivejsi vyvoj, s vidinou mozneho odskodneni v horizontu 1 roku.

Vinkler
16. říjen 2021, 09:54

Už teď se přestává vyrábět močovina a výbušniny. A není tato kombinace bezpečnostní riziko jak pro stabilitu EU vnitřní a vnější?

Vinkler
16. říjen 2021, 09:59

Pro pamětníky.

Jde ovčan po václaváku (nebo teď Picadily?) a brblá, Ku.. benzín není, hajzlpapír není, banány nejsou... Protijdoucí polecajt a říká pane, za takové řeči se za hitlera střílelo. Pán dí: ku.. patrony nejsou..

Kolemjdouci
16. říjen 2021, 11:43

Neni, munice ma NATO plne sklady.

Jen US Army nechala letos v srpnu v Afganistanu vyzbroje za kolik? Ucetne odepsano z rozpoctu danovych poplatniku 80-100 mld. USD.

Energie je treba prioritne na potraviny a dalsi naprosto nezbytne veci a sluzby.

Milano
16. říjen 2021, 19:42

Šéf KDU-ČSL a zřejmě budoucí staronový ministr zemědělství Jurečka mezitím pléduje za více fotovoltaických elektráren a decentralizaci energetiky. Tak ať mu jeho agrární kolegové před barák přivezou haldy hnoje, aby se vzpamatovala nepodléhal solární lobby. To je v pravicové koalici Spolu ostudný postoj. Stačí se podívat, kolik v zimě soláry produkují - nula nula nic. To ta selátka mají umřít zimou?

Roman
17. říjen 2021, 10:28

Co Vám vadí na FVE a větší decentralizaci energetiky. Je to správná cesta. Vůbec nevadí, že FVE vyrábějí víc v létě, i to je úspora. Byť třeba jen v období březen - říjen. Nejen pro spotřebitele, kteří mohou používat FVE na svých střechách, ale i z hlediska zatížení přenosové soustavy ( lokální výroba a i spotřeba )a přenosových ztrát. Nevím o tom, že by někde plédoval o zavření ostatních elektráren, které budeme potřebovat pro zimní provoz a regulaci!? Jen jste si to asi přeložil po svém.

xoor
18. říjen 2021, 12:05

Argument s menším zatížením sítě moc neberu, protože FVE listopad,prosinec, leden, únor dává mnohdy 0kWh nebo minimum a mnohdy to pokryje jen spotřebu samotného systému FVE (většina čínských střídačů sami sežerou 1-2kWh/den podle režimu a výkonu. V zimě je zatížení soustavy až 12GW oproti létu s 6-8GW. V létě FVE fungovat budou a je to cesta, ale my musíme řešit zimu.

Petr Pávek
17. říjen 2021, 11:34

Včera jsem měl v simulaci v PV-sol běžně dostupný solární bifaciální (oboustranný) panel s natočením čistý jih a sklon 90°.

Výroba 960 kWh/kWp ročně.

Cena před týdnem vyšší o necelých 20 % od běžných panelů, zatím může být problém s měniči (dává to větší proud, než je zvykem).

Ale jinak agrivoltaika dává smysl, pokud pro traktor není v místě omezující, jezdit mezi panely.

Nicméně pokud vydrží ceny EE nad 100 €/MWh a nevyletí ceny panelů, tak se vyplatí i orientace na mírný sever a podobné "nápady"...

Carlos
17. říjen 2021, 13:58

Prosím? Mohl byste napsat o tím chcete říct?

PETRIK
17. říjen 2021, 01:24

Ale ekonomika ,,slape,,Po skodovce dalsi velky prusvich.A to jeste nezacala zima,natoz novy rok?

Zbyněk Poisl
17. říjen 2021, 12:32

Každý klient BE by měl být prohlášen za nesvéprávného. Absolutně nechápu, jak někdo může na tak zjevně nekalé obchodní praktiky skočit. Na mě zkoušeli nabídku EE za 900,-Kč/MWh. Když jsem chtěl smlouvu na 2MWh ročně za 1800,- Kč, tak to najednou nějak nešlo. Hned na začátku telefonátu mi bylo jasné, že je to jen vějička na kterou se mám chytit. Nakonec bych měl elektřinu od BE dražší než ji mám od ČEZu. Takže jsem tu paní na druhém konci drátu poslal tam, odkud není návratu. Je mi záhadou, že v tzv. "právním státě" jsou takovéto praktiky vůbec možné. Naprosto zjevný podvod na klienta a nikdo se tím nezabývá. Pak se lidé diví, když jim dodavatel zkrachuje!

xoor
18. říjen 2021, 12:09

? 900kč/MWh bylo bez dph a dalších poplatku, že?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se