Domů
Plynárenství
Putin: Zahraniční kupci musejí od pátku platit za ruský plyn v rublech
Zdroj: www.kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Putin: Zahraniční kupci musejí od pátku platit za ruský plyn v rublech

Plynárenství
23 komentářů
31. březen 2022, 17:43
ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil rovněž, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. „K nákupu ruského zemního plynu si musejí otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se budou uskutečňovat platby za dodaný plyn,“ citovala Putina agentura Reuters.

Dekret stanoví mechanismus, podle něhož mají kupci převést zahraniční měny na zvláštní účet u ruské banky, která jim následně pošle rubly k uskuteční platby za plyn. „Pokud se takové platby neuskuteční, budeme to považovat za nesplnění povinnosti ze strany kupce se všemi důsledky. Nikdo nám nic neprodává zadarmo a ani my nehodláme dělat charitu. To znamená, že stávající kontrakty budou zastaveny,“ varoval Putin.

Západní vlády a podniky již dříve přechod na platby v rublech odmítly a označily jej za porušení smlouvy. Rusko je důležitým dodavatelem energetických surovin do Evropy. Tyto dodávky jsou nejsilnější pákou, kterou může Putin využít v boji proti sankcím, jež na Rusko uvalují západní země kvůli útoku na Ukrajinu, píše agentura Reuters.

Ilustrační foto

pmh ank

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Biometan může nahradit ruský plyn v autobusech. Města v něm vidí soběstačnost
11. srpen 2022, 17:44
Palivové dřevo i uhlí zdražují. Zájem i tak roste, za elektřinu a plyn lidé zaplatí mnohem víc
11. srpen 2022, 17:24
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Martin
1. duben 2022, 11:43

Tak na Velkých Kapušanech (UKR - CZ) to zatím teče a dokonce ještě ve větším množství (o 80 GWh/den více) než byly březnové maxima.

Tak snad jsem to nezakřiknul .....

De Carbon
31. březen 2022, 18:17

Aspon bude ten odklon jeste rychlejsi. S takovym statem se neda vubec obchodovat.

Rejpal
31. březen 2022, 19:02

Založit si účet a nakoupit si Rubly je otázka jedné hodiny.... A státy to ani nemusí poznat stačí když se domluví s Ruskou bankou budou posílat dolary nebo EURA a ona jim to bude rovnou konvertovat za Rubly. Rusové to klidně mohou dělat sami , je to spíše politické gesto.

Miroslav
31. březen 2022, 19:12

Naopak, je to ekonomické gesto. Když budou kupovat za zahraniční měnu Rubl, tak ho budou posilovat, a to je přesný opak toho o co se už měsíc snaží. Za silnější Rubl, pak dovezou více zboží třeba z asie. Sice je to jednostranné porušení uzavřených smluv ze strany dodavatele, ale sankce uvedené ve smlouvě stejně platit nebudou. Jediný výsledek je, že nedodají plyn tak dlouho, než někdo nevyměkne a nezaplatí v rublech. Ale kdyby to vydrželi všichni aspoň měsíc, tak Rusko okamžitě zbankrotuje, protože jim budou chybět ty miliardy dolarů denně za plyn. Prodej plynu, ropy, hnojiv a surovin tvoří 80% jejich rozpočtu. Až se státní zaměstnanci a důchodci začnou ptát, kde mají peníze, tak tam půjde teprve do tuhého. Dokud stát platí, tak je těmto skupinám úplně u Brusele, co se děje na ukrajině.

Miroslav
31. březen 2022, 19:16

Naštěstí pro nás, právě končí topná sezona, i když je to jen 25% celkové spotřeby, ale podniky a výroba se omezují snadněji, než vytápění domácností. Od konce každé civilizace nás dělí jen 3 hladové dny, v tomto případě 3 chladné noci doma. Náklady na plyn a energie celkově teď půjdou ještě více nahoru, ale na druhou stranu jsme s Ruskem ve válce (studené nebo ekonomické, nehodící škrtněte)¨, tak je potřeba zatnout zuby a porazit nepřítele co nejdříve.

Rejpal
31. březen 2022, 19:29

A co brání Rusům všechny USD nebo Eura okamžitě konvertovat za Rubly je to stejné jako když se dělají patby v Rublech....

Bojkas
1. duben 2022, 08:10

Protože aktuální hodnotu rublu si falešně udržuje rusák a chce za něj více, než jakou má ve skutečnosti cenu, tedy 69,90 za 12 rolí rublu ve třech vrstvách.

mart
31. březen 2022, 19:37

On bude pravděpodobně problém v sankcích, které nějakým způsobem omezují ruskou možnost ty dolary a eura používat, takže pro Rusy nedává moc smysl za ně prodávat. A tímto se asi dokáží sankcím nějak vyhnout.

xoor
31. březen 2022, 20:40

Není potřeba měnit eura za rubly, stačí si otevřít účet u gasprombanky a dál tam posílat dle smlouvy dohodnuté platby v eurech/dolarech. Klid.

hlpb
31. březen 2022, 19:26

zítra se děj války urychlí a zjednoduší, rusko ztratí velkou ekonomickou páku a vliv, odstřihne EU od plynu, ale sebe od 1 miliardy €/den. Státy EU naštve a ty teď už ztratí opatrnost ohledně dodávek zbraní na Ukrajinu. Dá se čekat, že během několika dnů, dodá Evropa a USA na Ukrajinu mnohem silnější zbraně než dosud (tanky, letadla, rakety na ruské lodičky atd. atd.) být obyvatel Krymu, začal bych přemýšlet jak se odsud dostanu pryč.

Rejpal
1. duben 2022, 00:24

Co se týče toho plynu pak pokud by to Rusové vypnuly, pak v květnu už bude plyn na příděl el. energie také, protože firmy ve snaze zachovat výroby budou přecházet na el. energií léto přežijem a na podzim přijde koaps systému. Protože to nebude jen plyn to bude i ropa , kovy atd. A nikdo nám nepomůže. Krom toho peníze ztratí cenu a stovky tisíc lidí možná milion lidí přijde o práci. Jak lidi nebudou mít na energie a potraviny přijdou sociální bouře a smetou současnou vládu. Cílem vazalské vlády je především zůstat u moci , takže naše vláda přijme podmíky Ruska pro prodej plynu , ropy a dalších komodit. Jinak Rusko zahájí ofenzivu a patrně obklíčí velkou část bojeschopné Ukrajinské armády na Donbase. Pokud se to Rusku podaří pak ukrajina bude muset zádat o mír.

A válka zkončí pak dojde ke konsolidaci jak v hospodářské tak v energetické oblasti. Jenže pokud se to Rusku nepodaří , Rusko bude muset mobilizovat , protože Rusové si nemohou dovolij jiný výsledek než totální porážu Ukrajiny. Protože nevýhra pro ně znamená výhledově Ukrajinu s jadernými zbraněmi , která je navíc členem NATO.

Maly Jarda
31. březen 2022, 20:06

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

schizofrenické bláboly neonacisty
.

feliz navidad
31. březen 2022, 20:40

Platby v rublech jsou požadovány za dodávky plynu od 1.4. Ty mají splatnost podle smluv buď 15 nebo 30 dní, první platby v rublech by tak měly přijít nejdříve v druhé polovině dubna.

Maly Jarda
31. březen 2022, 20:03

A je vymalováno

... protože americká ambasáda všem ve střední Evropě( globální ekonomickou konkurenci USA) přikáže toto odmítnout a tak nás zavede do ekonomické sebevraždy s pomocí všech těch místních Scholzů, Fialů a Koudelků

Ivan Novák
31. březen 2022, 20:35

Něco podobného říkalo východoněmecké rádio před blokádou Západního Berlína. Kupodivu se jeho obyvatelům vyplatilo na sovětské požadavky nepřistoupit, i když mohli být půl roku zásobováni vším jen přes jediné letiště.

Maly Jarda
31. březen 2022, 21:15

blábol

Petr Whatever
31. březen 2022, 21:20

Blábol

Maly Jarda
31. březen 2022, 23:34

reality check

energetik
31. březen 2022, 20:37

Kdyby ten plyn od okupantů a zločinců odmítly už před měsícem, tak dávno by bylo po válce a nebylo by tolik mrtvých a škod. A Puťka by si v kleci v Haagu právě poslouchal rozsudek. Jen to zbytečně protahují.

xoor
31. březen 2022, 20:44

Ach ty vaše vlhké sny. Kdo by ho tam jako dostal? Válka byla podle všeho naplánovaná již před mnoha měsící. "ladili" jen termín.

hellokitty
1. duben 2022, 10:15

ak ju tak dlho planovali, tak to ju teda kardinalne pohnojili, malo byt hotovo tusim 2.3.? a uz sa to pretahuje o mesiac, nestihaju terminy

energetik
31. březen 2022, 20:56

Osvobození Rusové by ho tam poslali. Tak mu jen na základě cenzury a lží stále roste oblíbenost.

Pavel
31. březen 2022, 23:57

Puťka si chce diktovat :) Ukrajincům chtěl diktovat bezpodmínečnou kapitulaci, tak už ho ženou sviňským krokem. Hlavně se z něho nepo.rat, dědka z bunkru :) to je odvaha. Hrdina většiny rusaku:)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se