Domů
Plynárenství
Ruský plynovod Jamal sedmý den pracuje v obráceném režimu
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Ruský plynovod Jamal sedmý den pracuje v obráceném režimu

Plynárenství
41 komentářů
27. prosinec 2021, 13:16
ČTK

Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.

Podle údajů z německé měřicí stanice Mallnow, která leží u hranice s Polskem, proudil dnes ráno plyn směrem na východ, tedy z Německa do Polska, v hodinovém objemu téměř 1,2 milionu kilowatthodiny (kWh/h). Ruský vývozce plynu Gazprom si na dnešní den nezarezervoval přes Jamal žádnou dodatečnou kapacitu pro vývoz plynu do Evropy.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden uvedl, že Německo nakoupený ruský plyn prodává do Polska a na Ukrajinu, místo aby jej samo použilo, a zmírnilo tak napětí na trhu. Němečtí dovozci plynu tedy podle Putina mohou za raketový růst cen plynu. Německé ministerstvo hospodářství odmítlo Putinův výrok komentovat a dovozci plynu na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali.

Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Jeho projektovaná kapacita je 32,9 miliardy metrů krychlových ročně. Směr toku plynu závisí na tom, jaké požadavky obdrží provozovatel přepravní soustavy od zákazníků, uvedla agentura TASS, když minulý týden popisovala mechanismus toku suroviny v potrubí.

Gazprom už dříve uvedl, že i po obrácení toku v plynovodu závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní. Také odběratelé v evropských zemích potvrzují, že dostávají od Gazpromu tolik plynu, kolik si objednali. Gazprom uvádí, že dodatečnou kapacitu pro přepravu potrubím Jamal si neobjednává, protože nikdo z odběratelů v Evropě ho o dodatečné objemy plynu nežádá.

Rusko odmítá náznaky, že obrácený tok suroviny v plynovodu je politickým rozhodnutím, i když tato situace nastává v době rostoucího napětí mezi Moskvou a Západem kvůli Ukrajině. Odmítá rovněž obvinění, že omezuje dodávky do Evropy s cílem vyvinout tlak na německé regulační orgány, aby schválily zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2.

Gazprom si obvykle rezervuje kapacitu přepravy plynovodem Jamal pouze v aukcích na krátkou dobu. Loni totiž vypršela platnost smlouvy mezi Ruskem a Polskem týkající se tranzitu suroviny.

Některé východoevropské země kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy. Plyn od Ruska tak nakoupí západoevropské podniky a ty jej následně posílají zpět na východ do zemí, které nechtějí nakupovat přímo od Ruska. To je také zřejmě jedním z důvodů obráceného toku plynu v plynovodu.

Provozovatele plynovodní sítě Gascade vlastní firma WIGA, což je společný podnik Gazpromu a plynárenské firmy Wintershall DEA. Tu vlastní německá chemická skupina BASF a ruská společnost LetterOne.

Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že požadovaná kapacita pro dnešní tok ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany činí 731.574 megawatthodin (MWh). To je zhruba stejná úroveň jako v pátek, ale méně než na začátku prosince.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(41)
Josef Patera
2. leden 2022, 13:48

I když je politika ten hlavní "hybatel" plynu tak si dovolím komentář o technologiích.

1) Plyn v potrubí neteče sám. Na straně zdroje musí být vhodný (a dost velký) kompresor, který ho do potrubí natlačí.

2) NS2 je dle informací na netu dobudován Gaspromem i přes odpor EU a USA. Ty roury jsou v NS2 dvě.

3) Pak je tu ještě celá předchozí dříve vybudovaná síť plynovodů včetně Jamalu.

4) To že EU nechce odebírat plyn z potrubí (jen jedna roura NS2 je schválená, o druhou EU nestojí - není EU schválena - proč?) je taky zvláštní.

5) Aby potrubím tekl plyn "obráceně" musí být na straně Německa kompresor, který ho do potrubí natlačí z nějakého zásobníku v Německu. A na druhé straně potrubí musí být nějaký další zásobník, nebo odběratel, který ho odebere. Potrubí Jamal vede z Ruska přes Bělorusko, Polsko, Německo. A pochybuji, že plyn odebírá Rusko. A Rusko musí svůj kompresor na druhé straně potrubí vypnout a zavřít kohout. Takže nějaká dohoda?

6) Jaký plyn je z Německa do potrubí tlačen? Když se říká, že před zimou jsou zásobníky v EU poloprázdné? Buď ruský z NS2 nebo americký z tankerů nebo norský nebo arabský. Jiný nemáme.

7) A k těm "slavným" tankerům. V meinstreamu proběhlo číslo 20 kusů. Plavba atlantikem asi tak 14 dnů jedna cesta? Kolik hodin provozu NS2 a ostatních plynovodů nahradí tankery?

Pavel
27. prosinec 2021, 14:02

Kdyz Jamal nepotrebujeme ani v prosinci, k cemu je vubec potreba NS2? Podle meho jen proto, aby Rusove mohli zacit vrazdit Ukrajince ve velkem a to bez rizika, ze jim stopnou tranzit plynu do Evropy pres Slovensko. A aby Nemci vesele vydelavali na tranzitu. A to se nam opravdu vyplati. Ostatne pri pohledu na zalohy energii, se nam to vyplaci uz ted.

miro novak
27. prosinec 2021, 16:19

Pavel, som rad, ze sa ta mozem ako skveleho vojnoveho stratega spytat, preco Rusi nevrazdili Ukrajincov uz v roku 2014? Len preto nie, lebo si mal vtedy este len 6 rokov?

Medvedzig
27. prosinec 2021, 18:59

Lahko Ti to vysvetlim,na zapade sa asi zacali otuzovat a preto nepotrebuju vykurovat tak preto si nekupuju plyn a neni nutne posielat cez Jamal.Postacuje taka verzia na vysvetlenie?

Josef
27. prosinec 2021, 23:13

NS2 je ekonomický projekt, prostě levný plyn především pro Německo bez tranzitních poplatků to je oč tu běží....

Nefi
27. prosinec 2021, 20:16

TASS je oficiálním propagandistickým kanálem Ruska. Třeba to brát s rezervou.

Malé upřesnění k článku. ČR nakupuje zhruba přes polovinu svého plynu na burzách (široce definovaných), to ale neznamená, že by plyn měl nejprve doputovat do Nizozemska a poté putovat zpět. Podobně je to s tím Polskem. V tomto smyslu je vysvětlení TASS samozřejmě polopravda. Na burzách a v hubech probíhají obrovské obchody a je na operátorech se s tím vypořádat. Rusko má poměrně velkou flexibilitu, kterým plynovodem pošle nasmlouvané množství plynu třeba do Německa, nebo do toho Nizozemska.

Vysvětlení je značně jednoduché. Rusko potřebuje články o tom, že Jamal pracuje v reverzním režimu pro vytvoření paniky. Dosáhne toho tak, že pošle skrz Jamal méně plynu než je Polská spotřeba resp. nic. Plyn pak logicky na základě evropských obchodních vztahů teče ze západu. Opravdu zde nehraje roli, zda některé země nechtějí nakupovat od Ruska, jak spekuluje článek. Dokonce i kdyby Polsko nakupovalo 100% svého plynu na základě dlouhodobého kontraktu s Gazpromem, i tehdy by mohla vzniknout snadno situace, že by Gazprom poslal z východu přes Jamal menší množství než je Polská spotřeba resp. nic a plyn do Polska tekl ze západu.

Kreml tuší, že tato party nebude trvat věčně a tak se snaží dotlačit odběratele k LTC založených na ropných indexech. O to tu jde. Gazprom není spokojen s přesunem cenových mechanizmů směrem k hubům. Trading pro něj představuje umělou konkurenci, která dělá jeho předchozí cenovou politiku neproveditelnou a není spokojen ani se svým vlastním ESP.

Turby
27. prosinec 2021, 20:45

A to ti polsti ci nemecti plynari lzou kdyz opakovane verejne potvrzuji, ze gazprom dodava vse co je nasmlouvano a ze nemaji zadne vyhrady k dodavkam?

Nemas v te ruske imerialisticke teorii nejakou ideologickou skvirku? :-)

Nefi
28. prosinec 2021, 09:42

Vysvětluji to přečtěte si to ještě několikrát.

Turby
28. prosinec 2021, 14:48

Stale v tom textu nenachazim nic vic nez mlaceni prazdne slamy.

Medvedzig
28. prosinec 2021, 22:18

Fiha,Vasa amnezia je po com?Zrazili ste sa s konom alebo z rodiny kolaborantov za kazdeho rezimu? Predpokladam,ze to druhe...

Dušan
28. prosinec 2021, 21:57

Problém je, že Gazprom má prázdne zásobníky v Európe a v prípade tuhej zimy nebude vedieť zabezpečiť dodávky plynu ...

Západoeurópski plynári naivne predpokladali, že Gazprom sa bude správať "normálne" a svoje zásobníky si naplní aby mohol plniť požiadavky svojich zásobníkov i počas najtuhšej zimy ... a oni tiež nakúpia ak bude treba ...

Ale už sa zo svojej naivity prebrali a už nebudú takí "blbí" ...

Ale toto je začiatok konca ruského plynu v Európe. I u nás na teplárni sa "medituje" ako ďalej a jedna alternatívna bola, že prejdeme plne na plyn ... myslím, že už je táto alternatívna vyškrtnutá ....

A i ten "predražený bridlicový plyn" už nevyzerá tak draho ako nám tu niektorí "pesimisti" doteraz "dokazovali" ...

Mirek
29. prosinec 2021, 10:30

To víte, zásobování Ukrajiny ruským plynem přes Němnecko něco stojí.

Ale NS2 nepovolíme, ať to stojí, co to stojí. :-) :-).

Marek
29. prosinec 2021, 14:39

Ten "predražený bridlicový plyn" teraz nevyzerá tak draho preto,, lebo američania dávajú na NS2 stále sankcie A tak nám američania zdvihli cenu ruského plynu na úroveň ich bridlicového.

Dušan
29. prosinec 2021, 21:07

Čo s tým má NS2 ?

Technicky nič ... politicky všetko ...

Ak RUsi nechcú zarábať pre politku, ich problém ... zarobia Amíci : )

Dalibor
29. prosinec 2021, 14:05

Zajímavý příspěvek. Mohl by jste přiblížit co je to LTC a co je tu HUB ? A proč je HUB nevýhodný oproti LTC? Děkuji za odpověď.

hellokitty
27. prosinec 2021, 21:19

vcera som si ohrieval vianocnu kapustnicu na plyne a normalne horel, tak neviem ci je to nejaka tragedia ze jeden z plynovodov ide v obratenom smere?

Marek
28. prosinec 2021, 07:44

NS2 je pre nemecké firmy čisto čistý ekonomický projekt. Pretože nebudú platiť poplatky za tranzit, pretože budú mať aj lacnejší plyn od Gazpromu a pretože oni zarobia na tranzitných poplatkoch, keď pôjde všetok plyn cez nemecké potrubia a nie cez poľské a ukrajinské. Budú mať teda lacnejší plyn a nemecké firmy a ich výrobky budú preto konkurencie schopnejšie na trhoch. Nemecko a celá EU chce byť z jedného dňa na druhý iba zelená, takže aj zelená politika môže za nárast cien plynu a elektriny. A samozrejme aj Gazprom potrebuje sprevádzkovať NS2 a tak hrá s kartami, ktoré mu rozdal Brusel.

Jaroslav Loudil
28. prosinec 2021, 09:19

Gerojové Poláci začali "cucat" ruský plyn z Jamalu ve velkém, jelikož tam měli minulý týden i mínus 20, u nás na severu kolem mínus 10. Přitom se buší do prsou, jak na Rusa vyzráli a smlouvu o odběru ruského plynu ukončili. Stále berou ruský plyn, jenomže nyní od "přátel" z Německa. Směšné.

Nefi
28. prosinec 2021, 13:34

Polsko má dlouhodobou smlouvu s Gazpromem na 10 mld. m3 ročně. Tato smlouva vyprší teprve na konci roku 2022. Tuto smlouvu nyní Gazprom naplňuje tak, že neposílá přes Jamal nic a posílá to přes NS1. Plyn tudíž teče do Polska ze západu. Aby v Evropě teklo správně množství plynu kam má, to zajišťují operátoři berouc v úvahu všechny LTC, huby, burzy, ESP, trading, apod.

To, co se Vám tu snažím již několikátým dnem sdělit je, že to, že Jamal pracuje v reverzním módu, je čistě rozhodnutí Gazpromu, že bude posílat plyn jinými plynovody.

Jakmile bude zprovozněn NS2 tak Gazprom přestane používat Jamal a po roce 2024 i Ukrajinu.

Evropské řešení by mělo spočívat:

A) v důsledné aplikaci třetího energetického balíčku a to nejen na NS2, ale i na NS1 a na takové země jako ČR, které si vymohly výjimky. (V případě ČR jsou výjimky čistě výsledkem lobbingu, protože ani přeprava ani distribuce nám nepatří)

B) propojení všech sousedních operátorů navzájem (v případě ČR chybí kapacitní propojení s Rakouskem a Polskem)

C) maximální transparentnost všech externích dodavatelů (např. konkrétní informaci kolik Gazprom skladuje v Dambořicích nelze zjistit, data poskytuje pouze agregátní)

D) důsledné trestání manipulace z trhem (např. dumpingových tarifů na některých přepravních trasách)

Turby
28. prosinec 2021, 15:08

A co je ti proboha po tom jak nejaka firma ci stat pouziva sve trubky a uloziste? Pokud chci necim manipulovat, musim to i ovladat. To ze je neovlada evropa neni chyba Gazpromu ale evropy.

Az to s tou tvoji regulaci cele domyslis, muzes zjistit, ze ma Gazprom kapacity na vychod a na evropske regulace se muze vybodnout. Stejne za nim evropa drive ci pozdeji prileze s prosikem. Nic jineho ji nakonec stejne nezbyde.

Evropa si sama zkratila konec provazu za ktery taha. Veskera vina za soucasny stav je jen a pouze na strane hlupaku, kteri ridi nejen evropske staty ale i firmy. A netyka se to jen energetiky. Stejna bida je to v evropskem automotiv.

Medvedzig
28. prosinec 2021, 22:22

Ciel je jasny, pomocov kolaborantov v unii znicit konkurenciu tzn EU a sanovat svoje dlhy!A teraz si len treba dat otazocku komu to prospieva?

Marek
29. prosinec 2021, 14:35

To, že teraz Gazprom zásobuje Poľsko z NS1 cez Jamal spätným tokom nie je pravda. Všade sa píše iba, že plyn cez Jamal netečie z Poľska do Nemecka. Keď si pozriete Gascade stránku,tak je tam spätný tok cca.120tis.m3 za hodinu. To nie sú ani 3 mil.m3 za deň, to by poliaci pomrzli a oni hovoria, že od Gazpromu dostávajú objednané množstvá. Gazprom zásobuje Poľsko z Bieloruska /cez Jamal?/. Iba tipujem, že v Česku je v zime denná spotreba plynu 40mil/deň.

Decarbon
28. prosinec 2021, 23:12

Pro ty mene chapave vysvetlim duvod nedostatku plynu v Evrope. Rusku vadilo, ze jen mala cast je odebirana pres dlouhodobe kontrakty a hodne plynu se prodavalo pres spot market. Spot market fungoval az do poloviny roku vcelku dobre, nez Rusko zacalo plnit jen dlouhodobe kontrakty a prestalo zasobovat spot market oproti drivejsim zvyklostem. Rusove se ted ohani tim, ze dodavaji presne podle dlouhodobych kontraktu, ale zapominaji priznat, ze umyslne nechali Evropu bez plynu. Volny trh funguje normalne tak, ze se setkaji nabidka s poptavkou a vytvori se cena. Kdyz jdu na trh nakupovat, tak ocekavam nabidku ze ktere si vyberu. Neni prece normalni jit na trh si vyzvednout mesice predem objednane zbozi. Rusko eliminovalo moznost trzniho urceni ceny plynu. Kdo ze zastancu Ruska zde si objednava na cely rok rohliky, chleba a vsechny potraviny dopredu? Jak byste se tvrarili, kdyby vam Lidl rekl, ze zbozi ma jen pro zakazniky, kteri si vse objednali rok dopredu? Rusko vyhralo bitvu neforovym zpusobem, ale trh si to zapamatuje, ze jsou zakerni, nepratelsti a nespolehlivy vekslaci. proto by Evropa mela preferovat jine zdroje plynu. Katar, USA a dalsi. Kdyz bude zasadni poptavka, nabidka se tomu prizpusobi.

Emil
28. prosinec 2021, 23:24

Tak to si trochu protiřečíte, když tvrdíte, že "Rusko eliminovalo moznost trzniho urceni ceny plynu", ale zároveň uvádíte, že "Volny trh funguje normalne tak, ze se setkaji nabidka s poptavkou a vytvori se cena", a že Rusko "prestalo zasobovat spot market oproti drivejsim zvyklostem" - tedy poklesla nabídka. Nabídka s poptávkou se dál setkávají a tvoří se cena, akorát se tvoří na jiné úrovni než dřív...

Decarbon
29. prosinec 2021, 00:46

Rusko tlaci distributory plynu k dlouhodobym kontraktum za cenu, ktera je ted na spot market. To si delaji kozy, smejdi. To bysme si zacementovaly nynejsi ceny na roky. Kdo schvaluje jejich taktiku, je u me naprostej cvok. Jedina strategie musi byt vykaslat se na jejich vydirani a obstarat si LNG od spojencu za ferovou cenu.

Emil
29. prosinec 2021, 07:53

Distributoři nemají s cenou komodity nic společného a "férová" cena za LNG na LT kontrakech není obecně nižší než "neférová" cena za NG na LT kontrakech.

Decarbon
29. prosinec 2021, 08:33

Co znamena "obecne"? Ted kazdeho zajima aktualni cena a ta je za LNG z USA mnohem prijatelnejsi nez ta ruska vyderacska. Aktualne se ukazuje, kdo je spojenec a kdo loupeznik a nepritel.

Emil
29. prosinec 2021, 08:58

Ještě před pár týdny to bylo naopak a za pár týdnů to může být zase jinak, takže s takovou "strategií" bychom si v ničem nepomohli.

Včera jste tvrdil, že "Rusko eliminovalo moznost trzniho urceni ceny plynu", a teď navrhujete dělat to samé a neodebírat přesně podle zákonitostí trhu plyn od toho, kdo nabídne nižší cenu, ale jen ten "spojenecký" plyn bez ohledu na budoucí vývoj cen, protože teď zrovna je levnější...

Decarbon
29. prosinec 2021, 09:23

Rusko ztratilo svuj moralni kredit a musime jim odpovedet vetsi razanci. V Kremlu musi pocitat s tim, ze jak se do lesa vola,... korektni vztahy plati jen mezi prateli. K nepratelum, ke kterym Rusko jednoznacne patri nemuzeme byt schovivavy.

Emil
29. prosinec 2021, 09:42

Aha, takže to původní zaklínání se trhem byly jen takové řeči. Akorát nezapomněl jste se zeptat spotřebitelů, kteří ten plyn skutečně platí, jestli chtějí radši levnější nebo "spojenecký"? Nějak nevidím rozdíl mezi tím co kritizujete a co sám navrhujete.

Decarbon
29. prosinec 2021, 09:53

Neferove obchodni praktiky se trestaji vsude na svete. Kdyz nam Rusko vyhlasilo plynovou valku, tak co muzou ocekavat?

A kdyz jste zastance jejich vydirani a dodavani jen na dlouhodobe kontrakty, tak se dostavte do vase obchodu s potravinami a uzavrete celorocni objednavku na nakupy. Namatkovy prodej vam bude uctovan 10ti nasobkem ceny. Presne to praktikuje Rusko u plynu.

Emil
29. prosinec 2021, 10:05

Plynová válka vypadá jinak než je dodávka podle nasmlouvaných kontraktů.

Já nejsem žádný zastánce "jejich vydirani a dodavani jen na dlouhodobe kontrakty", já jsem zastánce dodržování smluv a principů trhu, podle kterých si jak strana nabídky, tak strana dodávky může svobodně zvolit, za jakou cenu a jestli vůbec daný obchod uskuteční. Když se podle tohoto principu chová (ruská) strana nabídky, tak to kritizujete, zároveň tento princip chcete uplatňovat pro stranu poptávky.

Dále jsem dlouhodobě zastánce toho, abychom nezvyšovali závislost na dováženém zemním plynu, ať je odkudkoliv, bohužel v zájmu vyššího zeleného dobra se děje pravý opak.

Decarbon
29. prosinec 2021, 10:24

Co jineho znamena omezit dodavku jen na nasmlouvane mnozstvi a znemoznit obchodovani na spot market? Co byste rekl vasemu prodejci potravin, kdyby mel zbozi jen na dlouhodobou objednavku a nikde byste nemohl koupit to, co zrovna potrebujete? Nemate rocni objednavku, tak nejezte. Tak se zachovalo Rusko. Ja jsem byl puvodne u Bohemia Energy. Pan Pisarik je omylem oznacovan jako lump. Ten pravy puvodce krize v energetice je v Rusku, tam jsou ti pravy lumpove. To si musi kazdy uvedomit. Ted nas nastesti zachrani LNG z USA a mozna i z Kataru. O Ruska rychle pryc.

Emil
29. prosinec 2021, 10:32

Přestaňte si vymýšlet, nikdo obchodování na spot marketu neznemožnil. Na spot marketu se dál běžně obchoduje. Svému prodejci potravin bych neřekl nic a šel k jinému prodejci. Opět klasický princip nabídky a poptávky, podobně jako se to děje s plynem. LNG tankery jsou toho typickou ukázkou.

Aha, takže teď už může Rusko dokonce i za to, že vám pan Písařík prodal něco co neměl a spoléhal na to, že to později koupí za nižší cenu než vám prodal...

Decarbon
29. prosinec 2021, 10:51

Rusko je dominantni dodavatel. Ted nezasobuje trh v beznem mnozstvi jako v minulych letech a spot market muze obchodovat jen s tim malem, ktere vyrobci dodaji. Zamerne omezeni trhu ze strany Ruska je prave ta bezpecnostni hrozba, pred kterou vsichni experti varuji. Dominantni dodavatel nas muze bezostysne vydirat a my mame smulu. Co by bylo v pripade nejakeho vetsiho konfliktu si snad kazdy dovede predstavit. Rusky trolove nas tlaci do jeste vetsi zavislosti. Pud sebezachovy rika, ze od takoveho lumpa rychle pryc. A vase potraviny si u jineho obchodnika nekoupite, protoze on ovlada vetsinu obchodu a ty co nejsou jeho, nemaji dostatek ani pro jejich stale zakazniky. Ale vy to nechapete a budete trvat na dobrosrdecnosti ruskych smejdu.

Emil
29. prosinec 2021, 18:11

To jsou zase pěkné nesmysly. Trh nezásobuje v běžném množství nejen Rusko, ale vůbec nikdo, přičemž ve srovnání leden-srpen let 2019 a 2021 byl největší úbytek dodávek ve vlastní těžbě v EU, konkrétně 12,5 bcm, na druhém místě byly úbytek veškerých dodávek plynovody 9,1 bcm a na třetím úbytek LNG importů 7,8 bcm. Takže Rusko není ani jediný ani největší důvod toho, proč nebyly zásobníky před zimou dostatečně naplněné.

Nejdřív po mně chcete odpovědět na otázku co udělám, a když vám odpovím, tak mi začnete tvrdit že to neudělám a vymýšlíte další nesmyslné podmínky. Aspoň vidíte, jak jsou ta vaše přirovnání hloupá.

O tom co kdo nechápe bych být vámi úplně pomlčel. Rusko neovládá většinu obchodů, na dodávkách zemního plynu mělo i před pandemií podíl 41,1 %, teď když podle vás významně omezil dodávky, by ten podíl byl ještě nižší.

Jiří Šíma
28. prosinec 2021, 23:44

Nejsem si zcela jistý, že v mém zájmu konečného spotřebitele je, aby se ceny energií stanovovaly denně někde na burze a ne, aby byly podepřeny dlouhodobými kontrakty. Osobně bych si radši energii zajistil na měsíce dopředu, než, abych se spoléhal, že si ji zrovna dnes koupím na trhu. Rusko a EEE mi, jako konečnému spotřebiteli, právě nedávno perfektně ukázali, jak se na takovem spoléhání se na trh dají prodělat kalhoty. Stačí malá odchylka od rovnovážného stavu s ceny dělají divy. To už jste si snad všiml, ne?

Decarbon
29. prosinec 2021, 00:59

A kdyz loni zustali distributori na zasobach plynu z dlouhodobych kontraktu sedet, protoze plyn nikdo nepotreboval, tak jste jim dobrovolne prispel na uhradu ztraty? Civilizovany svet funguje diky svobodnemu trhu a komu se vic zamlouva smelinareni a vekslovani jako za komousu, ten je tady nevhod. Vasi kamaradi na vychode zneuzili dominantni postaveni na trhu a zakerne omezili nabidku. Presne meli vykalkulovano, jaky dopad to bude mit na evropske hospodarstvi. Rusko je absolutne neverohodny a nespolehlivy obchodni partner. Vsak nas oznacuji jako nepritele a tak se zachovali.

Mirek
29. prosinec 2021, 11:02

Máte samozřejmě pravdu. Dlouhodobé kontrakty jsou v zájmu všech stran. Kdo chce ale riskovat a chce obchodovat za spot ceny v naději, že na tom víc vydělá, ve skutečnosti může hodně prodělat.

Mirek
29. prosinec 2021, 10:54

Rusofobové mají problém s tím, že Německo i Polsko říkají, že Gazprom své závazky plní. Tak v čem je problém? Asi v těch dohodách, ne?

Podle diktátu USA uvalujeme na Rusko jednu sankci za druhou, ale nyní by Evropa chtěla více ruského plynu. Evropa si zřejmě neuvědomuje, že se Rusko nebude podřizovat podle toho, jak někdo pískne.

Dušan
29. prosinec 2021, 21:21

Plní ? ... ako kedy ...

V roku 2008 nám Rusko bez varovania stoplo plyn pre spory s Ukrajinou za čo sme my nemohli ... ale Rusi sa nás neobťažovali ani len informovať ...

V roku 2014 Rusko v raj "s technických príčin" krátilo dodávky .. ale malo smolu, bola teplá zima ... zaplatili mastné penále ... a bol kľud ... evidentne sa z tejto blamáže poučili ... že

No možno vy ste pod nejakým "diktátom"... ale práve západná Európa veľmi s USA nekooperuje .... len opakujete ruskú propagandu.

Inak podľa nej "légie NATO pripravujú provokáciu chemickými zbraňami na Ukrajine" ... alebo "NATO chce rozmiestniť na Ukrajine hypersonické zbrane" (to sú zbrane ktoré ešte nik sériovo nevyrába) ... tomu všetkému určite veríte : )

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se