Domů
Plynárenství
Tok plynu přes Nord Stream 1 do Německa zůstává stabilní, potíže má Francie
Nord Stream

Tok plynu přes Nord Stream 1 do Německa zůstává stabilní, potíže má Francie

Plynárenství
12 komentářů
17. červen 2022, 12:29
ČTK

Tok zemního plynu z Ruska do Německa plynovodem Nord Stream 1 byl dnes dopoledne stabilní, a držel se v blízkosti hodnot, na které je ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila ve čtvrtek. Z Německa už ale od středy neproudí žádný plyn do Francie, což francouzský provozovatel plynovodní soustavy dává do souvislosti s problémy kolem snížení dodávek Nord Streamem 1. Francie si ale chybějící plyn zajišťuje jinde, uvedla agentura Reuters.

Stabilní na snížených úrovních je i tok ruského plynu do Evropské unie přes Ukrajinu. Plynovodem Jamal-Evropa, který už Rusko přestalo pro přepravu plynu do EU využívat, ale který funguje v obráceném režimu, se tok plynu zvýšil. Toto potrubí se využívá už jen ve směru ze západu na východ, což znamená, že plyn v něm proudí z Německa do Polska.

Fyzický tok plynu do Německa přes Nord Stream 1 ráno činil 29,4 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h), zatímco ve čtvrtek večer se pohyboval kolem 30 milionů kWh/h. Je tak v souladu s požadavky na přepravu, které činí 29,4 milionu kWh/h.

Maximální objem dodávek ruského plynu přes Nord Stream 1 zůstává na 67 milionech metrů krychlových za den, což odpovídá hodnotě 30,414.741 kWh/h. Gazprom tento týden ve dvou krocích maximální objem dodávek snížil, běžná hodnota do té doby činila 167 milionů metrů krychlových plynu za den. Nyní je tedy maximální kapacita dodávek asi na 40 procentech té původní.

Gazprom uvádí, že omezení dodávek si vyžádaly technické důvody, a sice zpoždění při opravě zařízení společnosti Siemens Energy. Podle Gazpromu situaci komplikují sankce, které na Rusko uvalily západní země, protože zařízení se opravuje v Kanadě. Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka jsou ale za kroky Gazpromu politické důvody. Rusko čelí západním sankcím za svou únorovou invazi na Ukrajinu.

Plynovod Nord Stream 1 čeká od 11. do 21. července plánovaná roční údržba. V té době tok plynu obvykle ustává.

Cena plynu pro evropský trh se dnes krátce před 11:00 SELČ ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 132 eur (3260 Kč) za megawatthodinu (MWh). Proti čtvrtku tak vykazovala růst o více než šest procent. Před rokem se pohybovala kolem 19 eur.

Dodávky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu tranzitním bodem Sudža ráno dosahovaly 41,9 milionu metrů krychlových za den. Snížily se tak ze čtvrtečních 42,5 milionu metrů krychlových za den, uvedl Gazprom. Požadavek na přepravu plynu přes slovenský hraniční uzel Veľké Kapušany činily 36,9 milionu metrů krychlových za den, proti čtvrtku beze změny, uvádí ukrajinský provozovatel plynovodní soustavy. Objem plynu z měřicí stanice Mallnow na východě Německa ve směru do Polska vzrostl na 5,12 milionu kWh/h, zatímco ve čtvrtek činil 4,47 milionu kWh/h, ukazují data německé společnosti Gascade.

Naopak z Německa do Francie už od středy žádný plyn neproudí, oznámil dnes francouzský provozovatel plynovodní sítě GRTgaz. Příčinu vidí právě v omezených dodávkách z Ruska.

„Společnost GRTgaz je před nadcházející zimou i nadále velmi ostražitá a vyzývá obchodní společnosti, aby pokračovaly v plnění zásobníků, jak je to jen možné,“ uvedla společnost.

Ta je součástí hlavního francouzského dodavatele plynu Engie.

„Od 15. června společnost GRTgaz registruje, že fyzický tok plynu mezi Francií a Německem se zastavil. Na začátku roku 2022 činil zhruba 60 gigawatthodin za den (GWh/d), což je jen deset procent kapacity na propojovacím bodě,“ uvedl francouzský podnik.

GRTgaz uvádí, že Francii letos v létě nedostatek plynu nehrozí. Nižší objemy z Německa totiž země dokáže nahradit vyšším dovozem ze Španělska a zvýšenou kapacitou v terminálech na metan. Francie má nyní strategické zásobníky plynu naplněné asi na 56 procent, uvedl provozovatel. Obvykle jsou zásobníky v tomto ročním období plné z 50 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Peter Zachara
17. červen 2022, 12:55

dnes ked citam ten Habeckov vyrok znovu, mam dojem, ze on je vlastne stastny, ze si strelil do nohy.

Maly Jarda
17. červen 2022, 14:02

Fialův vlastizrádný režim nás vmanévroval do závislosti na Německu , které nám přeprodává 3x předražený ruský plyn a bez mrknutí oka nám ho vypne úplně pokud ho samo nebude mít dost

.. tak jak do dnes dělá dokonce i Francii.

nikdo
1. červenec 2022, 13:49

Současné kontrakty na plyn z Německa byli uzavřeny dávno před nástupem Fialovi vlády.

Maly Jarda
17. červen 2022, 15:16

tak jsem se z článku na Seznamu ozvěděl jak je to s cenami plynu v USA :

"Američané mi rovnou řekli, že takto nemůžu dostat žádný kšeft. Že oni mají plyn za 11 dolarů, tak co děláme my, když je kolem 140 dolarů" ... to není nic jiného než ekonomická válka kterou USA vedou proti Evropě a vše co dělají zdejší Europolitici poslední půlrok je vlastizrada a likvidace Evropy v zájmu USA

Peter Zachara
17. červen 2022, 17:37

Jardo, nechcem vyryvat, ale mas nasadene nespravne okuliare.

Josef
17. červen 2022, 17:58

Malý Jardo máte v tom chaos tak jsme závislí na Německu, RF nebo USA. A Fiala nějak během 8 let vlády nutil Babiše nepokračovat v budování alternativ z Polska nebo Rakouska??Jak to tedy je z tím Fialou a jeho režimem??

Petr prochaska
17. červen 2022, 18:29

Ano, také se jedná o zvýhodnění firem v USA proti evropským. Nicméně hlavním cílem je

- hození vidlí do vzájemné ekonomické spolupráce EU a Ruska

- evropské země se zbaví starých zbraní a nakoupí nové z USA, Evropa bude nakupovat plyn z USA

- Rusko se vojensky ale hlavně ekonomicky vyčerpá. Hlavně tím, že bude muset obnovovat část Ukrajiny, kterou nyní ničí dělostřelectvem.

Josef
17. červen 2022, 19:38

vražte tam ještě wallstreet a máte to spiknutí komplet

Peter Zachara
17. červen 2022, 20:02

bez Sorosa a plochej zeme to nie je ono. A diabla z vychodu.

Josef
17. červen 2022, 20:30

a možná pár úniku informací z kuloárů ze srazu sudetských Němců by také hodně vysvěltlilo

Rejpal
18. červen 2022, 01:38

Ano máte pravdu Rusko a EU válku prohrály bez ohledu na výsledek, vítězem je Čína a USA. Jinak Čína už se třese na investice na Ukrajině....

Rejpal
18. červen 2022, 01:32

Je to tak , ale víte ono to Bruselu vyhovuje. A víte proč , protože díky drahým energiím dojde k rozvoji zelené ideologie není problém s omezováním práv a svobod občanů - to je pro ně dar z nebes......

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se