Domů
Evropská Unie
Tok ruského plynu do EU přes Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je zatím stabilní

Tok ruského plynu do EU přes Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je zatím stabilní

Evropská Unie
9 komentářů
8. červenec 2022, 11:09
ČTK

Tok ruského plynu do Evropské unie přes podmořský plynovod Nord Stream 1 i přes Ukrajinu je dnes stabilní, ukazují záznamy provozovatelů sítí. Mírně ale klesl objem plynu, který proudí v opačném směru plynovodem Jamal, tedy z Německa do Polska. Pozornost se teď upíná zejména k plynovodu Nord Stream 1, kde v pondělí začíná pravidelná roční údržba. V té době potrubím většinou neproudí žádný plyn.

Fyzický tok suroviny do Německa plynovodem Nord Stream 1 se dnes ráno pohyboval kolem 29,280.032 kilowatthodin za hodinu (kWh/h), což je beze změny proti předchozímu dni.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v červnu snížila tok plynu v Nord Streamu 1 zhruba na 40 procent původní kapacity. Zdůvodnila to technickými problémy, a to opožděným návratem zařízení německé společnosti Siemens Energy ze servisu v Kanadě. Německý ministr hospodářství Robert Habeck minulý týden řekl, že Německo se musí připravit i na variantu, že Gazprom po údržbě tok plynu Nord Streamem 1 buď neobnoví, anebo dodávky bude nadále omezovat.

Takzvané nominace na přívod plynu na Slovensko z Ukrajiny přes hraniční bod Veľké Kapušany se dnes nezměnily a ráno činily 36,9 milionu metrů krychlových denně, ukázaly údaje ukrajinského provozovatele přepravní soustavy. Tyto objemy odrážejí rezervace odběratelů.

Gazprom podle agentury Reuters uvedl, že jeho dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu přes vstupní bod Sudža by dnes měly dosahovat 41,1 milionu metrů krychlových ve srovnání se čtvrtečním objemem 41,2 milionu metrů krychlových.

Tok plynu ve směru z Německa na východ přes plynovod Jamal-Evropa do Polska je mírně slabší, ukázala data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Výstupní průtok v měřicím bodě Mallnow na německých hranicích s Polskem ráno činil 4,876.731 kWh/h, což je proti hodnotám mírně nad pět milionů kWh/h z předchozího dne pokles.

Gazprom už plyn nevyváží západním směrem potrubím Jamal-Evropa. Dodávky zastavil, když Rusko uvalilo odvetné sankce na společnost EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu. Plyn tímto potrubím proudí už jen východním směrem, tedy z Německa do Polska. Rusko je terčem tvrdých západních sankcí za únorový vpád svých vojsk na Ukrajinu.

Kromě toho Ukrajina v květnu rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Objem ruského plynu, který směřuje do EU přes Ukrajinu, se tak snížil asi o třetinu.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ministři financí EU se dohodli na rozdělení 20 miliard eur. Pomůže to s energetickou nezávislostí na Rusku
4. říjen 2022, 11:06
K zastropování ceny ruské ropy může dojít už dnes. EU se přiblížila schválení sankcí
4. říjen 2022, 08:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Přemek z Mělníka
11. červenec 2022, 09:54

Jakápak solidarita....,z Německa dostanem v případě energetické krize kulový, sem si jist.....

Stačí že tam prodáváme naši elektřinu za pár korun kilowata a pak ji dokupujeme zpátky až za 30 kč kilowata......to je tedy solidarita za všechny peníze......

Plyn to samé, němci kupují tisíc kubíků plynu asi za 7 dolarů a nám ho přeprodají asi za 25 doláčů.....skvělá je ta evropská solidarita.....

Až rusové budou posílat před zimou do německa málo plynu, tak klidně řeknou němcům, to je jen pro vás, čechům nemusíte přeposílat nic, stejně je to pro nás nepřátelská země, těm dodávat nemusíme.....vás ale potřebujeme, jste velký zákazník a vaše ekonomika je pro RF důležitá a věříme ve zlepšení vztahů......Česko nám je ukradený a fialový koumák a šizuňk Fiala si jistě poradí.....,a nebo neporadí a voliči jej v dalších volbách vynesou v zubech ven z vlády.....,je to dost pravděpodobný.....howgh a sorry jako....

Péťo drž se, máš to možná už za pár......

Peter Zachara
8. červenec 2022, 11:47

budeme sa musiet spolahnut na unijnu solidaritu. Tu pocitili Taliani v prvej vlne kovidu, ked im Nemci stopli dodavky rusok.

minduton
8. červenec 2022, 12:03

Nic jako solidarita v těchto otázkách neexistuje. Každý jede prostě sám za sebe.

Turby
8. červenec 2022, 12:46

zachara pouzil ironii :-)

Peter Zachara
8. červenec 2022, 14:16

11. prikazanie: Nerobte si z Pana Boha srandu.

Inymi slovami, odvolavat sa na krestanske tradicie zapadnej Europy, ale pri prvej prilezitosti sa opat chovat ako dobytok.

Petr Benda
8. červenec 2022, 12:20

Trochu mám problém se zápisem ,,4,876.731 kWh/h, což je proti hodnotám mírně nad pět milionů kWh/h"". Mě se prostě nějak nezdá za milionem čárka a za tisícovkou tečka. 4876731 nebo 4 876 731 se mi zdá poněkud lepší.

Rejpal
8. červenec 2022, 22:10

Ano , plyn zatím proudí, připomíná mi to chlápka co padá z 11 patra a každé patro si říká, zatím je všechno v pořádku, zatím je všechno v pořádku........

PetrD
8. červenec 2022, 22:41

Já si skoro přeji, aby to vypnuli. Tím samozřejmě Rusko skončí na hodně, hodně dlouho jako jakýkoliv relevantní partner, či dodavatel. První plus. Navíc se překvapivě projeví evropská solidarita a země EU se sjednotí jako už dlouho ne. Kde jsou naše rozmíšky s Poláky kvůli Turowu dnes? Nikoho nezajímají. Společný nepřítel je zcela vymazal. I lidi u nas s hobití povahou pochopí, že EU není jen pro zlost. A navíc se byrokratický moloch rozhejbe do nečekaných otáček. Samá pozitiva do budoucna.

Rejpal
9. červenec 2022, 19:51

vy jste hodně naivní. Dopadne to jako při covidu se zdravotními pomůckami. Pokud půjde do tuhého ne jen že nám Němci nedají nic ze svého , ale ještě nám ukradnou plyn se zásobníků co mají na svém území. Nebo si jako myslíte ,že Německo si zastaví svůj průmysl aby ten náš mohl fungovat ?. Už jen to co se stalo tedy výhra zelené ideologie povede k tomu že 10 let se tady ekonomicky nepohneme z místa a pak se ocitneme ve světě , kde naše životní úroveň bude podobná té Čínské. EU se stane ekonomicky trapným regionem se starou populací a stagnující ekonomikou něco jako Japonsko. A nápady vlády, že lidem co celý život pracují a platí daně dá stejný důchod jako feťákům a nepřizpůsobivým povede k tomu , že část mladé populace se prostě odstěhuje, protože dělat tady na feťáky a lenochy je nebude bavit - to je tak naše budoucnost při stávajícím politickém kurzu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se