Domů
Přenos elektřiny
ČEPS žádá o výjimku na nákup služeb výkonové rovnováhy, cílem je snížit náklady provozu soustavy
Stožár Dunaj provozovatele přenosové soustavy ČEPS
Zdroj: ČEPS

ČEPS žádá o výjimku na nákup služeb výkonové rovnováhy, cílem je snížit náklady provozu soustavy

Energetický regulační úřad zveřejnil na svých stránkách žádost společnosti ČEPS, a.s., o výjimku z povinnosti nakupovat veškerý objem regulační zálohy na denním trhu, která vyplývá ze současného znění nařízení o vnitřním trhu s elektřinou. ČEPS požádal o výjimku z důvodu současných podmínek na trhu s elektřinou, který není pro účast poskytovatelů služeb výkonové rovnováhy dostatečně motivační, a z důvodu nejasného budoucího provozu uhelných elektráren. Cílem je také snížit náklady na provoz přenosové soustavy.

Společnost ČEPS, která je provozovatelem přenosové soustavy v ČR, podala v tomto týdnu žádost o udělení výjimky z povinného nákupu služeb výkonové rovnováhy pouze na denním trhu. Tuto povinnost ji sice stanoví evropské nařízení o vnitřním trhu s elektřinou z roku 2019, nicméně za stanovených podmínek je možné z této povinnosti udělit výjimku, díky které lze nakupovat služby výkonové rovnováhy také pomocí dlouhodobých kontraktů (s nejvyšší délkou jednoho roku).

Provozovatel přenosové soustavy o stejnou výjimku požádal již v minulých letech. V letošním roce ji ovšem odůvodnil také nejistotou ohledně nejistého budoucího provozu uhelných elektráren. Jejich budoucnost se nedávno začala intenzivně řešit v souvislosti s výrazným poklesem velkoobchodních cen elektřiny.

Podle provozovatelů uhelných elektráren se provoz elektráren spalujících uhlí nemusí ekonomicky vyplatit již v nadcházejících několika letech. Téma zesílilo poté, co majitel skupiny Sev.en Pavel Tykač varoval, že své dvě elektrárny a dva uhelné lomy v severních Čechách zavře už po příští topné sezóně.

Elektrárna Počerady. Foto: ČTK

Společnost ČEPS obecně zaznamenává nižší nabízený objem regulační zálohy zejména v záporných službách, a to v obdobích s nízkou cenou silové elektřiny a vysokou cenou emisních povolenek. Jak uvádí ČEPS v žádosti, při poskytování těchto služeb musí být většina energetických zařízení v provozu na určitý minimální výkon, aby mohla tyto služby poskytovat. <oskytovatelé ovšem často energetická zařízení vlivem nízkých cen silové elektřiny raději odstavují, než aby provozovali své energetické zařízení se ztrátou.

"Převládá tedy přímé ekonomické rozhodování a jednotliví poskytovatelé nejsou žádným způsobem motivováni udržovat svá energetická zařízení v provozu pouze za účelem účasti na denním trhu se službami výkonové rovnováhy," uvádí ČEPS v žádosti o výjimku z povinnosti poptávat služby výkonové rovnováhy pouze na denním trhu.

Cílem ČEPS je zajišťovat služby výkonové rovnováhy nikoliv výhradně na denním trhu, ale z maximální dovolené míře také pomocí dlouhodobých (až ročních) kontraktů. Pokud Energetický regulační úřad žádosti ČEPS vyhoví, výběrová řízení by měla proběhnou již v létě tohoto roku, přičemž kontrakty by měly být uzavřeny na období roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pravoslav Motyčka
13. březen 2024, 21:12

Ale ono by to šlo jen kdyby se chtělo , Ono poptávat zápornou výkonovou kapacitu po 1MW jak to dělá ČEPS také není moc chytré. Odběratelů jsou miliony a kdyby mohl každý nabídnout výkon pak měl ČEPS najednou jednotky GW výkonu a nestálo by to žádnou energii.

Franta
14. březen 2024, 07:09

Toto zajišťují tzv. agregátoři. To že se někde uvede, že je k dispozici XX kWh v bateriích u různých spotřebitelů, podle toho co je v žádostech o dotace, tak neznamená, že to je k dispozici a uživatel je schopen to ovládat.

Nápad to není špatný, ale ČEPS určitě chce minimalizovat riziko, že to, co je ve smlouvě bude splněno, a to mohou dělat agregátoři, kteří spojením více malých dodavatelů toto riziko přebírají na sebe.

Spíše je ale problém s dodavateli než s odběrateli.

Pro oblast spotřeby by stačilo jenom řádně využívat HDO.

Roman Kosařík
14. březen 2024, 10:38

Boha jeho, HDO je technologie z doby krále klacka. K čemu teda budou ty "chytré elektroměry", ke kterým má distributor datovou konektivitu a které se budou zavádět postupně do všech odběrných míst? Bylo by vyloženě mrhání prostředky, pokud se nebude implementovat řízení spotřeby domácnosti chytrým elektroměrem a z celého elektroměru se akorát využije posílání dat po 1/4 hodinách, aby se mohli v budoucnu líp holit nešťastníci, kteří ještě v DS zůstali.

https://www.mdpi.com/1996-1073/10/2/199

Bob
14. březen 2024, 11:26

Samozřejmě, že chytrý elměr je lepší, než HDO.

Jenže prozatím a ještě pár let ho nebudou mít zdaleka všichni. Takže do té doby by se dalo lépe využít i stávající HDO. Třeba, aby byl větší rozdíl mezi VT a NT na 8 hodin.

Na druhou stranu, letos se začnou montovat plošně chytré elměry. Takže je nejvyšší čas na tvorbu nějakých nových tarifů pro tyto odběratele.

Poznámka: Kdo by chtěl využívat tyto nové tarify, měl by mít nárok na instalaci chytrého elměru zadarmo, přestože nesplňuje podmínku minimálního odběru pro automatickou instalaci. Koneckonců je to i v zájmu distributora a obchodníka. Třeba kvůli černým odběrům.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2024, 00:35

S těmi tarify máte pravdu , současné tarify jsou už překonané. Další problém je že tarif podmiňuje vlastnictví něčeho třeba bojleru nebo elektrokotle atd. A nikdo neřeší reálnou spotřebu , Jenže ve výsledku má být jedno na co ten který uživatel tu elektřinu potřebuje důležité je , aby tarif odměňoval za spotřebu ve smluvených hodinách. Například kdo si domluví x hodin nízkého tarifu v noci , tak by měl mít také noční spotřebu v nějakém poměru k denní , když jí mít nebude pak mu bude sazba dopočítána. Příklad spotřeba mezi například 4 hodinový 8 hodinový 12 hodinový a 18 hodinový 20 hodinový tarif. Přičemž 4 a 8 hodinové mohou být rozděleny mezi ryze noční ( k nabíjení aut ) a denní kdy se tarif bude dělit na odpolední a noční část. Ono už to dnes také funguje , ale tarifů je málo. Ne každý potřebuje 8 hodin někomu by stačilo 6 , když by to bylo levnější někdo by chtěl 12 hodin protože chce topit tepelným čerpadlem levněji než s 20 hodinovým tarifem.

Pravoslav Motyčka
18. březen 2024, 00:12

Ano to zajišťují Agregátoři , to je pravda jenže ty nejsou pro běžného uživatele vhodné. Podle mě by toto měl dělat distributor za každou 1kWh záporné regulace by měla být odměna. Příklad ohřívám TUV držím bojler na nějaké teplotě T1 a pak mám druhou teplotu T2 mezi T1 a T2 a přídavné topné těleso které slouží pro regulaci mezi T1 a T2 teplotou to je typický uživatel tepelného čerpadla v ČR jich je asi 200 000 když si každý pořídí takové těleso dejme tomu 5kW máme tu 1GW záporné regulace. A to je jen zlomek potenciálu.

Jan Kopecký
13. březen 2024, 22:54

To je padlé na hlavu - vlády EU nejprve zdraží uměle svým daňovým poplatníkům elektřinu odpustky = povolenkami (výnos z nich je chybně alokován v ekonomice prostřednictvím dotací, tedy vyplýtváván), výrobci nakupují povolenky "na trhu" tj. od "investorů" tedy za ceny navýšené o zisky jdoucí mimo obor a často i území státu, a následně stát bude dotovat z dalších daní ždímaných z daňových poplatníků zatížených cenou elektřiny zvýšenou o povolenky výrobu (tedy nákup těch samých povolenek).

Jiří Ing.Linda
14. březen 2024, 01:49

Myslím, že je to dobrá zpráva.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se