Domů
Přenos elektřiny
ČEZ Distribuce zahájila modernizaci strategické rozvodny Lískovec
Rozvodna 08

ČEZ Distribuce zahájila modernizaci strategické rozvodny Lískovec

Společnost ČEZ Distribuce zahájila modernizaci strategické rozvodny Lískovec v Žabni na Frýdecko-Místecku za 393 milionů korun. Dokončena má být v polovině roku 2023. Rozvodna napájí Frýdek-Místek a část Beskyd, ale také velké průmyslové firmy v regionu od Biocelu Paskov až po nové společnosti působící v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku. ČTK to dnes sdělil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Místopředseda představenstva ČEZ Distribuce Radim Černý uvedl, že modernizace se bude dělat po etapách a práce se protáhnou na tři roky, protože je nutné zachovat provoz rozvodny. „Nové parametry rozvodny nám umožní budoucí navýšení zkratové odolnosti až na 40 kiloampérů, což zlepší podmínky pro připojování zdrojů, které jsme dříve nemohli uspokojit, včetně rostoucího počtu domácích fotovoltaických elektráren,“ uvedl Černý.

Dalšími důležitými důvody pro dlouho plánovanou rekonstrukci jsou podle mluvčího zastaralé technologie i špatný stav více než 70 let staré stavební části rozvodny. „Kvůli starému řídícímu systému musí být rozvodna jako jedna z mála ovládána přímo na místě a vyžaduje trvalou přítomnost obsluhy, zatímco ostatní rozvodny jsou napojeny na centrální dispečink,“ uvedl Sobol.

Ilustrační foto

„Celý řídící systém se po modernizaci změní, což přinese snížení poruch a zvýšení bezpečnosti dodávek. Vše se navíc zjednoduší tím, že budeme rozvodnu řídit z centrálního dispečinku,“ doplnil Černý.

Rozvodna 110 kV Lískovec byla uvedena do provozu v roce 1952. Spolu se sousední rozvodnou 220/110 kV, kterou provozuje společnost ČEPS, tvoří jeden z nejdůležitějších energetických uzlů na severu Moravy.

ČEZ Distribuce provozuje vedení v délce téměř 164.000 kilometrů a má 3,7 milionu odběrných míst. Působí na území Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Středočeského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje a částečně ve Zlínském kraji a na Vysočině. V roce 2019 činil čistý zisk ČEZ Distribuce 7,3 miliardy korun (meziročně o 4,9 procenta méně), tržby firmě vzrostly meziročně o 2,5 procenta na 48,4 miliardy korun. Firma zaměstnává okolo 4500 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
pr
2. listopad 2020, 18:07

Tak zákon o podporovaných zdrojích energie je z roku 2005. Dobře věděli co jsme jako republika slíbili že splníme. Jedinou jejich činností bylo v lednu roku 2009 změnit metodiku posuzování vlivů a tím zakázat připojovat nových FVE do sítě. (z důvodu překročení zkratové odolnosti rozvodny XY fotovoltaickou elektrárnou s okamžitým proudem typicky max. 25A) A to přes to, že například FVE na střechách jsou zhusta v režimu zeleného bonusu a tedy jejich zátěž pro síť je minimální.

V roce 2013 skončilo přidělování provozní podpory pro nové FVE, protože se cena elektřiny z FVE vyrovnala ceně pro koncového zákazníka. Od té doby si lidé začali stavět FVE bez vědomí distributora (proč taky, že?)

Inu a za dalších 6 let začne distributor upravovat rozvodnu aby mohl připojovat lidi s jejich FVE. V době, kdy ti lidé staví nejenom FVE, ale i bateriová úložiště. A to proto, že se jim to celé sakumprásk vyplatí.

Inu co na to říci? Slušná slova již dávno byla vyplýtvána.

PetrV
2. listopad 2020, 18:52

Co na to říct? Že by každá fotovoltaická elektrárna ba i VTE by měla mít u sebe bateriový zdroj s dostatečnou kapacitou a to povinně. Pro vykrytí

dodávky do sítě v případě že nesvítí a nefouká a na své náklady.

Ta aušus elektřina způsobuje nestabilitu v síti a ubližuje především zákazníkům. Proto je často u nás na dálku musí odpojit.

Doufám, že tušíte, co je to stabilita sítě.

Pokud ne, dostudujte si to.

Ano slušná slova byla vyplýtvána na megakrádež...

pr
3. listopad 2020, 13:01

Neraďte co má dělat druhý. Možná že stejně jako Vy dobře ví co má sám dělat a Vaše knížecí rady jsou mu v zadeli.

Možná jste přehlédl informaci o zelených bonusech a akumulačních systémech. Které fotovoltaikáři ve svém zájmu budují. A zvlášť dnes, když to ekonomicky vychází a nese benefity.

Ale to je vše pouze O.T.

Jak souvisí Váš příspěvek s tím, že distributor místo toho aby síť připravoval na to co se legislativně schválilo ihned po tomto schválení v roce 2005, tak s investicemi čeká 15 let aby investoval v době, kdy to je jaksi dobré na trus. Přeložit si to slovo do vulgárnosti snad dokáže každý.

Nikdo to potřebovat nebude. K dalšímu zatížení sítě i přes budoucí masivní výstavbu FVE nedojde.

Takže pokud distributor takto květnatými slovy obhajuje prostou reprodukci stávající rozvodny, tak je to prachsprosté vymývání mozků a PR práce. A pokud opravdu navyšuje, pak by měl jít sedět, protože to je investice na opět to co tu zaznělo.

Ivan Novák
2. listopad 2020, 19:43

Proud 25A je jistě nevýznamný. Proud 5kA, byť impulsní, by přispěl k celkovému zatížení zkratem postiženého zařízení v Albrechticích nezanedbatelně (nedávno jste tu byl konkrétní. Pokud tam Váš příspěvek v takové výši opravdu přitéci nemohl, omlouvám se. Už několik let se podle vyhlášky pro tyto situace má dělat studie.).

Distributora, pokud je pako, neomlouvám, jen chci upozornit, že to pro něj úplná legrace není.

energetik
2. listopad 2020, 21:29

FVE se střídači není zdrojem zkratového proudu. Protože fotovoltaické panely jsou spíše zdroje proudu než zdroje napětí a díky MPPT tak pracují standardně hranici zkratového proudu a více proudu už prostě nedají ani do zkratu než je ten jejich aktuální. Tak křivka výkonu a účinnosti za MPP bodem prudce padá k 0. Tedy díky tomu že tyto zdroje mají žádné rotační setrvačné hmoty tak nekladou žádné nároky na zkratový výkon v síti.

A proto teď nově pro změnu zase distributoři požadují po FVE i dodávku zkratového proudu (funkci LVRT) a tedy při poruše v síti (poklesu napětí vlivem zkratu) musejí zůstat tyto zdroje připojené a dodávat maximální možný výkon. Setkal jsem se i s technikem distributora který dokonce zakazuje přejít do ostrovního režimu a nadále požaduje podporovat síť, i když je v síti skoro nulové napětí. Nevím jakým kouzlem se za těchto podmínek podařilo Škodovce připojit do sítě ty ultrakapacitory, které při poruše v síti okamžitě přecházejí do ostrovu a na nějakou podporu sítě distributora a teď povinnou dodávku zkratového výkonu z vysoka serou. Nám toto distributor nikdy nedovolil a LVRT požaduje i u zdrojů s akumulací s funkcí ostrova.

Tedy to co bylo na Severní Moravě ještě před 5 lety důvodem k odmítnutí připojení FVE (jakože že mají něco co ve skutečnosti neměli), je teď pro změnu zase důvodem nepřipojení když to nemají :-).

Střídač FVE může při velice blízkém zkratu dodat maximálně to, co zůstane v jeho kondenzátorech, oproti kapacitě kabelů v síti a všech připojených kompenzací, je to prakticky zanedbatelný neměřitelný vliv a u FVE v rodinném domě se ten prakticky neexistující zkratový proud nedostane ani k hlavnímu jističi.

Bizon
2. listopad 2020, 22:27

Dobrý technický komentář, dává to smysl, jsou to (foto)diody takže napětí mají prakticky konstantní, jsou to špíš zdroje proudu a "do zkratu" jedou vlastně pořád. Jedinou "naskrblenou" energii mají v těch kondenzátorech měničů, a ta je vskutku zanedbatelná oproti kapacitě jen samotných přenosových drátů. Ten superkapacitor ve Škodovce o kterém mluvíte funguje v normálním režimu jako aktivní PFC? Ale když se něco podělá tak prostě MUSÍ přejít do ostrovního provozu, ne? Ze super-kapacitoru by celou vnější dodrbanou síť přece nikdy neustabilizovali, technicky se nedivím že na to serou.

O tom LVRT teď čtu čím dál častěji, rotující zdroje to zajišťují přirozeně, hádám že se distributoři připravují na jejich menší podíl. Buzerovat s tím ale (polo)ostrovy je fakt demence. Při HVDC přenosech taky příjdete o hodně LVRT a stejně se to dělá, LVRT se dožene synchronním kondenzorem/kompenzátorem a pořád se to vyplatí. Asi proto se ty rotující kondenzory vracejí, kondenzátory jsou levnější na relugulaci účiníku, ale nedodají LVRT. V Británii ty kondenzory staví aby s tím nemuseli buzerovat ani opravdu velké FVE.

Ivan Novák
2. listopad 2020, 23:00

Páni, díky za vysvětlivky, příště snad šlápnu vedle méně.

Když se nechce, je to horší, než když to nejde. Masové deformaci trhu ve jménu idejí nefandím, ale ještě víc vadí fušerství nebo pohodlnost těch, co by měli mít radost, že mohou pracovat kvalitně a za plat.

Bizon
2. listopad 2020, 23:29

Není to jednoduché, pravda je trochu na obou stranách. Já sám mám určité obavy o soustavu a OZE, s rostoucím podílem bude potřeba podnikat kroky ke stabilizaci které nebudou zadarmo. Ale kvůli vysokému proudu nemůže distributor fňukat, rozvádět proud je jejich hlavní práce. Já mám pochopení pro část jejich problémů a nepopírám určitou deformaci trhu, ale v některých věcech jsou šíleně neflexibilní z pohodlnosti.

pr
3. listopad 2020, 13:20

A to jste ještě nebyli v měnírně válcovacích tratí. Mají tam krásná rotační soustrojí. Nebojte, oni to chtějí předělat na polovodiče. Takže nejen že OZE zdroje nebudou mít setrvačníky, ale ani odběrná zařízení. A jak probíhá energetický impulz potřebný při najetí válcovaného materiálu mezi válce si jistě sami dokážete představit. Hmota motoru je jedna věc, ale pokud vypadne ze soustrojí rotační měnič, tak to síť sakra pozná. A tomuto mají dělat podporu malé OZE na domech? Co ještě na nás podnikavci chtějí hodit? Co vše jako ovčané ještě máme průmyslu platit? Kde jsou hesla "za své" soudruzi kapitalisté?

Bizon
3. listopad 2020, 21:45

Rotační měnírna jako motor-generátory?! Wow. Já chápu že měnit frekvenci jinak dlouho ani nešlo, ale jsem už dítě polovodičů, motor-generátorové sety mi příjdou jako něco ze středověku.

Upřímně mi ale dodnes nedošlo že tato středověká věc je zároveň kompenzátorem (nejen) velkých nepříjemných pulzů. Měniče mají lepší pomalý rozběh než většina old-school věcí, ale když vjede plech mezi válce tak to si skoro nedokážu představit co to musí být za pík proudu, to musí stáhnout napětí poblíž vstupu jak svině, poblíž takového místa sítě je každopádně potřeba nějaké LVRT řešení. Ty rotující hmoty jsou prostě magické, některé jejich výhody si člověk udědomí teprve až je ztratí:D

Omega
4. listopad 2020, 11:42

No ona rotační měnírna funguje jako velký zásobník energie - roztočit pár tun železa vyžaduje dost energie, ale dokáže zrychlit a zpomalit a především zvládá v obou směrech velké proudy.

Vždyť rotační zásobníky se v USA používají na vyrovnávání na hranicích mezi přenosovými soustavami

energetik
4. listopad 2020, 13:36

Omega

popisujete rotační akumulátory, to je ale něco jiného než rotační měnírny.

Rotační akumulátory se používají se střídači a skoro v plném rozsahu otáček, tedy třeba od 500 000 až do skoro zastavení. A vlastnosti závisí především na střídači co umí, jestli tam ale bude mít střídač lithium, nebo roztočené železo je tomu střídači ve výsledku jedno.

Válcovací stolice mohou mít například motor generátor (Leonardovo soustrojí) který dokáže vyfiltrovat proudové rázy, ale válcovací stolice je na DC napětí a není to tedy synchronní stroj který by do střídavé sítě dodával nějaké stabilizační rázy energie. Dodává je pouze na DC straně ke není žádná frekvence.

Kdežto synchronní stroj například na úpravu účiníku má ve frekvenčním rozsahu 50Hz +- 0,nic Hz dle kolísání frekvence v síti i také +- 0,nic W využitelné akumulované energie. Může se vám to jevit jako hodně roztočené energie, ale jakmile by jste odebral maličko kinetické energie, tak otáčky klesnou pod synchronní a potom už energii nedodáváte ale odebíráte. Takže z té roztočené hmoty nedokážete u synchronního stroje využít prakticky nic pokud nepoklesne v síti i frekvence.

Carlos
4. listopad 2020, 19:37

Energetiku, nemusí být, existují i rotační měniče které jsou založené na synchronních motorech a navíc mají galvanicky spojený primární vstup - 3f (2f fí=90°) a DC stranu, takže to je pak takové divočejší jakési. Umím si představit ještě komutaci na 1f, na 3f už ne, pokud se ten stroj pak připojí k turbíně, tak z toho leze jak AC, tak DC, pokud se napojí na AC tak z toho leze rotace a DC, pokud na DC, tak to začne rotovat na daných otáčkách a leze z toho jak AC, tak rotace. Je to velmi vtipné zařízení.

en. wikipedia. org/wiki/Rotary_converter

Bizon
5. listopad 2020, 08:06

Taky mám pocit že to Energetik uplně nedomyslel, mně to došlo právě až v této diskuzi z příspěvku co napsal Pr. Co je na vnitřní straně, tj na generátoru motor-generátoru, je skoro jedno dokud to má aspoň trochu hmotu, dokud je na straně sítě synchronní motor tak ji bude vždycky stabilizovat(jalovina, LVRT, filtrace vyšších harmonických). Stabilizuje to samozřejmně i tu vnitřní síť, jestli je to vstup(motor) nebo výstup(generátor) je přece jedno, vždyť je to někdy uplně to samé (u DC samozřejmě ne, tam je stabilizace hodně nevýrazná). Taky mně to ale dostalo jak už jsem přiznal, lidi často řeší napětí na výstupu měničů ale na prasení/vyhlazování napájecího napětí zapomínáme (a to už se mnou jednou vydrbalo, spínaný zdroj mi šuměl do celého palubního napájení)

Ty synchronní kondenzory/kompenzátory jsou taky synchronní mašiny, jen hrídel není mechanicnky napojená na nic. Samozřejmě neslouží jako akumulátory, nikdo netvrdí že to je kdejaký zásobník energie. Kromě úpravy účiníku/jaloviny ale dělá vynikající LVRT které sám píšete že přichází do módy. Je to prostě primární/frekvenční regulace, má akorát energii podržet napětí pár sekund než zareagují nějaké ty rychlé 15-sekundové regulace, nebo v případě zkratu podrží napětí(LVRT) i velice seriózním proudem na pár desetin-sekund. Samozřejmě za cenu lehkého poklesu frekvence, ale čím rychleji zareagují ty následující regulace tím menší bude pokles.

Nevím o jakých setrvačnících píše Omega, ale krom kondenzorů a setrvačníků jsou ještě kompulzátory, optimalizované pro krátké intenzivní pulzy, napájí se tím rail-guny (elektromagnetické děla).

Přesně kvůli těm divokým věcem co zmiňuje Carlos jsem se ujištoval jestli jsme se bavili o klasických motor-generátorech! Už jsem na TO párkrát narazil, chápu to jen povrchně, každopádně je to voľaké čudo... Jakoby motor-dynamový set který sdílí jediný rotor, který je zároveň společným vinutím?! Beru to jako rotující auto-transformátor s mechanickým usměrňovačem/střídačem (což je vlastně komutátor, aha, akorát teď jsem to trochu pochopil, proto může AC a DC sdílet jedno vinutí...) Každopádně Carlos dobře přiblížil ty tři p.dele režimů, jen základní funkce jsou: aternátor, dynamo, jejich kombinace, invertor, a usměrňovač, to vše samozřejmě obnáší rotaci, je to vtipné. Narozdíl od odděleného motor-generátoru TO ale postrádá většinu těch zázračných výhod synchronní rotující hmoty, bacha!

Díky i Energetikovi za to Leonardovo soustrojí, další zajímavá varianta co jsem neznal ale dává smysl, kombinace klasického motor-generátoru s old-shool regulací výkonu lokomotiv buzením. Na Wiki teď koukám že to o čem píše Omega je na 98% varianta toho Leonarda s přidaným setrvačníkem na hřídeli, nějakej Illgnerův měnič, přímo u něj zmiňují válcovací stolice. Ten pak síť na vstupu stabilizuje nejen elektricky synchronní indukční magií, ale už tím že ten impulz příkonu při vjezdu ingotu mezi válce energeticky zaplatí hlavně z mechanické energie toho setrvačníku, čímž sežere většinu rázu, který se tak na vstupním síťovém napětí projeví už jen minimálně.

Jo, výživná debata. Já tyhle rotující induční magie poznávám až poslední dobou, je to hodně zajímavé, polovinu znalostí mám z diskuzí z tohoto webu, hodně od Energetika, ještě před rokem jsem upřímně skoro nechápal ani účiník/jalovinu.

František Ryšánek
3. listopad 2020, 21:23

Děkuji za výživnou debatu pod článkem. Připomněla mi, jak u nás v práci v baráku rok od roku roste poměr kapacitní zátěže k "aspoň trochu činné=odporové". Žárovky u nás dávno nejsou, odjakživa svítíme zářivkami s indukčním balastem (tlumivkou), ale přibývá počítačů a další elektroniky, která je napájena bezvýhradně spínanými zdroji - a odjinud slýchám, že kondík na primáru obsahují také LEDkové světelné zdroje. To je peklo. A omezení inrushe nedělá nikdo, protože je drahé. Ani v jednotlivých spotřebičích, je problém něco koupit do rozvodnic na patrech, je problém něco vymyslet na patu baráku. To se pak nedivím, když má distributor na periferii fůru kapacitní zátěže, že se snaží jak může, sehnat zdroje, které mu to při nahození větve dokážou nakrmit. Protože ten inrush pri startu je hroznej, násobek v desítkách až stovkách následného ustáleného odběru. (Ono taky nabít ty kondíky trvá zlomek doby, kterou potřebuje ke startu járovka neřkuli motor, ale v celkovém úhrnu to asi bolí i tak.)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se