Domů
Přenos elektřiny
Nemo Link propojí Velkou Británii a Belgii již během letošní zimy

Nemo Link propojí Velkou Británii a Belgii již během letošní zimy

Provozovatel britské přenosové soustavy společnost National Grid dokončil část pozemního vedení nacházejícího se na jihovýchodním pobřeží Anglie. National Grid tak úspěšně zdolal jeden z důležitých milníků projektu Nemo Link, který propojí přenosové soustavy Velké Británie a Belgie.

Výstavba 20 km dlouhého vedení mezi Richborough a Canterbury umožní zapojení HVDC podmořského kabelu do přenosové soustavy Spojeného království. Na zelené louce zde vyrostlo 60 stožárů vysokého napětí, které nesou kabely o celkové délce 260 km. Měnírna (zařízení pro změnu střídavého proudu na stejnosměrný) se pak nachází v místě již odstavené elektrárny Richborough.

Nemo Link bude k propojení Velké Británie s kontinentální Evropou využívat jak podmořské HVDC vedení, tak venkovní i podzemní kabely. Maximální výkon, který bude možně vedením Nemo Link přenášet v obou směrech je 1 GW. Nové podmořské vedení se bude skládat ze dvou kabelů XPLE a bude provozováno na napěťové hladině 400 kV.

„Dokončení projektu Richborough je významným milníkem projektu Nemo Link. Zprovoznění tohoto vedení umožní, aby mohla začít proudit elektřina mezi Británií a Belgií již počátkem příštího roku. Nemo Link tak poskytne vyšší zabezpečení dodávek elektřiny a rozšíří možnosti obchodování mezi Spojeným královstvím a kontinentální Evropou,“ prohlásil Graham Dolamore, projektový ředitel ze společnosti National Grid.

Vítané rozšíření možností pro belgický import

Projekt Nemo Link je v tuto vítaným přilepšením především pro belgickou přenosovou soustavu. Belgie se totiž aktuálně potýká s nedostatkem výkonu pro zajištění výkonové rovnováhy především kvůli odstávce jaderných zdrojů. Na omezenou dostupnost výrobních kapacit již zareagovaly ceny na krátkodobých trzích, které se v některých kritických hodinách pohybují i v řádu stovek euro za MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516