Domů
Přenos elektřiny
Nemo Link propojí Velkou Británii a Belgii již během letošní zimy

Nemo Link propojí Velkou Británii a Belgii již během letošní zimy

Provozovatel britské přenosové soustavy společnost National Grid dokončil část pozemního vedení nacházejícího se na jihovýchodním pobřeží Anglie. National Grid tak úspěšně zdolal jeden z důležitých milníků projektu Nemo Link, který propojí přenosové soustavy Velké Británie a Belgie.

Výstavba 20 km dlouhého vedení mezi Richborough a Canterbury umožní zapojení HVDC podmořského kabelu do přenosové soustavy Spojeného království. Na zelené louce zde vyrostlo 60 stožárů vysokého napětí, které nesou kabely o celkové délce 260 km. Měnírna (zařízení pro změnu střídavého proudu na stejnosměrný) se pak nachází v místě již odstavené elektrárny Richborough.

Nemo Link bude k propojení Velké Británie s kontinentální Evropou využívat jak podmořské HVDC vedení, tak venkovní i podzemní kabely. Maximální výkon, který bude možně vedením Nemo Link přenášet v obou směrech je 1 GW. Nové podmořské vedení se bude skládat ze dvou kabelů XPLE a bude provozováno na napěťové hladině 400 kV.

„Dokončení projektu Richborough je významným milníkem projektu Nemo Link. Zprovoznění tohoto vedení umožní, aby mohla začít proudit elektřina mezi Británií a Belgií již počátkem příštího roku. Nemo Link tak poskytne vyšší zabezpečení dodávek elektřiny a rozšíří možnosti obchodování mezi Spojeným královstvím a kontinentální Evropou,“ prohlásil Graham Dolamore, projektový ředitel ze společnosti National Grid.

Vítané rozšíření možností pro belgický import

Projekt Nemo Link je v tuto vítaným přilepšením především pro belgickou přenosovou soustavu. Belgie se totiž aktuálně potýká s nedostatkem výkonu pro zajištění výkonové rovnováhy především kvůli odstávce jaderných zdrojů. Na omezenou dostupnost výrobních kapacit již zareagovaly ceny na krátkodobých trzích, které se v některých kritických hodinách pohybují i v řádu stovek euro za MWh.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.