Domů
Ropa
ExxonMobil varoval, že by ho byrokracie mohla v EU odradit od investic
Sídlo společnosti ExxonMobil. Zdroj: ExxonMobil
Zdroj: ExxonMobil

ExxonMobil varoval, že by ho byrokracie mohla v EU odradit od investic

Ropa
3 komentáře
20. únor 2024, 13:39
ČTK

Americký ropný gigant ExxonMobil varoval, že je připraven přesunout plánované investice do projektů souvisejících s klimatem v řádu miliard dolarů z Evropské unie do jiných částí světa, pokud Brusel neomezí byrokracii v oblasti ochrany životního prostředí. Ta je podle firmy zodpovědná za „deindustrializaci evropské ekonomiky“, píše list Financial Times (FT).

Manažerka Karen McKeeová ze společnosti ExxonMobil britskému listu sdělila, že podnik si na období 2022 až 2027 dal stranou 20 miliard dolarů (přes 470 miliard Kč) na projekty zaměřené na snižování uhlíkových emisí. Dodala, že firma pravděpodobně bude v důsledku rostoucí frustrace z regulační zátěže v Evropě upřednostňovat jiné části světa.

„Pokud investujeme, máme na zřeteli velmi dlouhý časový horizont. Řekla bych, že současný vývoj v Evropě nevyvolává důvěru v dlouhodobě předvídatelnou politiku,“ uvedla McKeeová.

„To, co zažíváme, je deindustrializace evropské ekonomiky, což nás znepokojuje,“ dodala.

Regulace spojená s ambiciózními evropskými klimatickými cíli má podle manažerky velmi negativní dopad na podnikání a vede k „pomalým a komplikovaným procedurám“ při schvalovacích procesech a zajišťování financí.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

ExxonMobil patří mezi největší ropné a plynárenské společnosti na světě. Firma v uplynulých deseti letech investovala v Evropě více než 20 miliard eur (zhruba 510 miliard Kč). Loni v prosinci ohlásila pilotní projekt v oblasti zachycování oxidu uhličitého spolufinancovaný Evropskou unií.

Někteří evropští představitelé, například francouzský prezident Emmanuel Macron a belgický premiér Alexander De Croo, už dali Evropské komisi (EK) najevo obavy, že regulace v oblasti ochrany životního prostředí odrazuje investory. Vyvolává také nespokojenost a protesty mezi zemědělci.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
20. únor 2024, 22:16

Zrovna tato firma Americká těžařská firma rozhodně nechce investovat do něčeho co by nám prospělo , tak jedině za dotace dělat nesmysly se zachycováním uhlíku a dovážet jimi vytěžená fosilní paliva do EU to je jejich představa. Když tito odejdou a další žádná škoda to nebude ! Tyto nepotřebujeme , potřebujeme Čínské firmy aby sem investovali do výroby levných elektromobilů a baterií.

Vladimír Šťastný
21. únor 2024, 07:14

Asi už docházejí dotační programy a nejsou kam sypat peníze...ne. Nenažraní jsou ještě nenažranější a potřebují si zajistit zisky na desítky let dopředu.

Vladimír Šťastný
21. únor 2024, 07:15

Pardon, to patřilo jinam.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se