Domů
Ropa
Analytici: Ceny ropy se letos ustálí, výrazně se měnit nebudou ani ceny pohonných hmot

Analytici: Ceny ropy se letos ustálí, výrazně se měnit nebudou ani ceny pohonných hmot

Ceny ropy na světových trzích se po výkyvech minulých let letos ustálí a budou se pohybovat kolem nynější úrovně. Tím pádem nelze očekávat ani významnější změny cen benzinu a nafty u tuzemských čerpacích stanic. Ceny pohonných hmot sice mohou mírně vzrůst, trend bude ale velmi pozvolný. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK.

Cena severomořské ropy Brent ve středu večer činila 62,68 dolarů (1425 Kč) za barel, americká lehká ropa WTI pak stála 54,12 dolaru (1230 Kč) za barel. Na začátku tohoto týdne dosáhly obě ropy svých dvouměsíčních cenových maxim. Ceny pohonných hmot v Česku naopak od loňského listopadu klesají. Podle dat společnosti CCS, která je sleduje, stojí v současnosti v ČR litr benzinu Natural 95 průměrně 30,55 Kč, nafta je průměrně k dostání zhruba za 30,99 Kč za litr. Během posledních sedmi dnů klesla cena litru obou paliv o 12 haléřů.

„Očekávám, že během února postupně dojde ke stabilizaci cen pohonných hmot lehce pod současnými úrovněmi. Nafta by měla stát v průměru kolem 30,70 za litr a Natural 95 kolem 30,20 korun za litr. Během března a dalších měsíců potom nastane pozvolné zvyšování cen mezi 50 haléři až 1,50 korunou na litru,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Na trhu s ropou podle něj po silném propadu z konce loňského roku aktuálně dochází k určité stabilizaci.

„Předpokládám, že během první poloviny roku 2019 se bude cena ropy Brent v průměru pohybovat mezi 60 až 70 dolary za barel,“ dodal.

Hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk uvedl, že ceny pohonných hmot v ČR jsou zhruba tam, kde by měly být z pohledu nedávného vývoje na trhu s ropou.

„Trendově by měly ceny zhruba stagnovat, litr Naturalu 95 předpokládám zhruba na úrovni 30,5 až 31 Kč. Samozřejmě tam ale budou krátkodobé výkyvy,“ dodal.

„Na konci roku 2019 čekáme cenu benzinu a nafty v ČR poblíž 33 Kč za litr, tedy asi osm procent nad současnou úrovní,“ doplnil hlavní ekonom Cyrrus Michal Brožka.

Podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského by se cena ropy měla během prvního čtvrtletí mírně zvýšit o zhruba pět dolarů za barel. V polovině roku by se pak měla ropa obchodovat na úrovni 75 dolarů za barel ropy Brent, míní.

„Předpokládaný růst ceny v nejbližším období by měl být důsledkem snížení produkce v zemích OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) a Ruska, na kterém se dohodli v loňském roce. Ve směru vyšší ceny bude působit i politický chaos ve Venezuele a snížení tamních exportů. Naopak zásoby ropy v USA v poslední době vzrostly a nahrazují tak zmíněné výpadky produkce,“ uvedl Táborský.

Podotkl, že vývoj cen ropy se bude s mírným zpožděním promítat také do cen pohonných hmot na tuzemských pumpách.

„Očekáváme jejich pozvolné zvyšování v první polovině roku, v letních měsících bude jejich růst podpořen i vlivem tradiční sezonnosti v důsledku turistické sezony. Během podzimu by pak cena měla naopak pozvolna klesat,“ odhadl.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak doplnil, že významný vliv na cenu benzinu a nafty v ČR bude mít také vývoj kurzu koruny vůči dolaru.

„Loni koruna oslabila přibližně o deset procent. Vzhledem k silné ekonomice je ale možné, že letos koruna bude zhodnocovat. To by byla pro řidiče příznivá zpráva,“ dodal.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.