Analytici: Průměrná cena ropy v roce 2024 nepřekoná 100 USD/barel
Ropní analytici jsou na základě aktuálních dat v domnění, že průměrná cena ropy v příštím roce nepřesáhne 100 USD/bbl. Mezi důležité fundamenty ovlivňující její cenu řadí zejména rostoucí produkci ze strany USA a dalších států nepatřících do kartelu OPEC a jeho spojenců, společně označovaných jako OPEC+. Klesající tržní podíl OPEC+ přitom může mezi jeho členy způsobit sváry a neochotu dále omezovat svou produkci za první kvartál roku 2024, pro který byly již produkční škrty odsouhlaseny.
Ropní analytici jsou přesvědčeni, že cena ropy v příštím roce nepřesáhne v průměru 100 USD/bbl za předpokladu, že nenastane žádný velký mezinárodní konflikt vedoucí k významným výpadkům v produkci.
Jedním z významných faktorů na trhu je silná produkce ropy v USA překonávající většinu očekávání v kombinaci se zpomalujícím růstem poptávky, jak konstatuje rovněž prosincový ropný report Mezinárodní energetické agentury (IEA). Nárůst produkce ze strany USA může dosáhnout cca 1,4 mil. barelů ropy za den (bpd), přičemž agregovaná produkce OPEC+ pravděpodobně poklesne o 0,4 mil. bpd. Tržní podíl OPEC+ v důsledku toho dosahuje pouhých 51 %. To je nejnižší hodnota od roku 2016.
Dostatečná volná produkční kapacita
Podle analytiků má nyní OPEC, včetně Iránu, volnou produkční kapacitu na úrovni 5,5 mil. bpd. Obchodníci se domnívají, že v případě, kdy by došlo k významnějšímu nárůstu cen, tak se tato volná kapacita využije a vrátí se na trh, což limituje výši možného budoucího nárůstu cen.
Pro dění na trhu proto bude důležité, zda zástupci OPEC+ prodlouží své produkční škrty za první kvartál roku 2024. Pokud se tak stane, mohou se ceny ropy během prvního pololetí stabilizovat na úrovni mezi 70-80 USD/bbl.
Dle analytiků je ovšem i šance, byť s menší pravděpodobností, že klesající tržní podíl způsobí rozkol mezi jednotlivými členskými státy kartelu a zapříčiní jejich neochotu dále se podílet na produkčních škrtech.
Pravděpodobnost této varianty je ale nižší – produkce USA je rekordně vysoká a i další státy mimo OPEC+, jako jsou Norsko, Brazílie nebo Kanada, operují na velmi vysoké úrovni využití svých těžebních kapacit. V případě této varianty je nicméně ve hře i pokles o 30 % a vice z nynější cenové hladiny.
Mohlo by vás zajímat:
O ceně rozhodne zejména poptávka a o té rozhodne vývoj ekonomiky
zejména v Asii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se