Domů
Ropa
Bidenova administrativa přeruší těžbu v aljašské přírodní rezervaci

Bidenova administrativa přeruší těžbu v aljašské přírodní rezervaci

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pozastaví prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci. Přerušení potrvá do doby, než úřady prozkoumají dopad těžby na životní prostředí. S odvoláním na oznámení amerického ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters.

Těžba v netknuté aljašské přírodě nebyla po desetiletí povolena, v roce 2017 však zrušení tohoto zákazu prosadila Republikánská strana. To po nich dlouhodobě požadovali zákonodárci z Aljašky, podle nichž by přinesly výzkum a případná těžba do státu práci a peníze. Prodej koncesí pak následně v posledních dnech své vlády zahájila letos v lednu administrativa předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Biden se již v předvolební kampani zavázal, že těžbě zamezí.

„Prezident Biden věří, že americké přírodní památky jsou kulturní a ekonomické základy naší země a je vděčný rychlé akci ministerstva vnitra, které pozastavilo veškeré koncese, dokud neprošetří rozhodnutí, jež minulá administrativa učinila ve svých posledních dnech a které může charakter tohoto výjimečného místa navždy změnit,“ uvedla šéfka kanceláře pro změnu klimatu Gina McCarthyová.

Rozhodnutí ministerstva vnitra uvítaly aljašské skupiny bojující za ochranu životního prostředí i sdružující aktivisty z řad původních obyvatel, které se proti prodeji koncesí bránily i soudní cestou.

Arktická národní přírodní rezervace je rozsáhlá oblast na severu Aljašky, kterou mimo jiné obývají lední medvědi, sobi a stěhovaví ptáci. Má rozlohu přes 78.000 kilometrů čtverečních, tedy přibližně stejně jako Česká republika.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.