Domů
Ropa
Bloomberg: Ukrajina se chystá zdražit tranzit ropy pro Maďarsko a Slovensko
Ropovod Družba

Bloomberg: Ukrajina se chystá zdražit tranzit ropy pro Maďarsko a Slovensko

Ropa
11 komentářů
21. listopad 2022, 17:24
ČTK

Ukrajina chce od ledna zvýšit poplatek za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o více než 18 procent na 13,60 eura (331 Kč) za tunu. S odkazem na provozovatele ukrajinské sítě ropovodů Ukrtransnafta o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Ukrajinský podnik tvrdí, že ke zvýšení ceny je nucen kvůli tomu, že Rusové poškodili jeho energetickou infrastrukturu.

„Pokračující ničení ukrajinské energetické infrastruktury vedlo k výraznému nedostatku elektřiny, ke zvýšení jejích nákladů, k nedostatku paliva a náhradních dílů,“ stojí v dopise, do kterého měl Bloomberg možnost nahlédnout. Podle dopisu, který podepsal generální ředitel společnosti Ukrtransnafta, se také zvýšily náklady na organizaci bezpečných pracovních podmínek pro personál a náklady na ochranu zařízení.

Ukrajina zvýšila poplatek za tranzit už v dubnu. Za rok je tak cena za přepravu ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba do zemí střední Evropy vyšší asi o 51 procent. Družba přivádí ruskou ropu i do České republiky.

Minulý týden se tok ruské ropy do střední Evropy na den zastavil. Podle sdělení Ukrajinců byla příčinou dělostřelecká palba, která zasáhla transformátor nutný pro fungování ropovodu Družba na ukrajinském území. Rusko ten den podle kyjevského letectva odpálilo na Ukrajinu asi 100 raket.

Za dva týdny vstoupí v platnost sankce Evropské unie na dovoz ruské ropy. Rusko ale mezitím přišlo o 90 procent svého trhu v severních zemích EU, píše Bloomberg.

Do Rotterdamu, což je pro Rusko jediná zbývající evropská destinace pro námořní dodávky mimo oblast Středozemního a Černého moře, Rusko během čtyř týdnů do 18. listopadu dopravovalo pouze 95.000 barelů suroviny denně. Ještě začátkem února přitom putovalo do přístavů v regionu denně více než 1,2 milionu barelů ropy. Státy jako Litva, Francie a Německo tento dovoz ale před několika měsíci zastavily. Polsko je následovalo v září.

Evropská unie se dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba. Embargo je součástí sankcí, které západní země zavádějí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Michal K.
21. listopad 2022, 20:55

to je na zamyslenie. po tom vsetkom co sme pre nich urobili, co vsetko sme im darovali, co vsetko zafinancovali, by mal byt tranzit cez UA uz len z vdacnosti zadarmo. Chovame si hada na prsiach ...

PetrD
21. listopad 2022, 23:13

No Maďaři tedy rozhodně ne, a vy osobně si hada na prsou také nehřejete. Spíš bych pro vás viděl jinou nabídku: tuhle jste tu psal, že musíte emigrovat co nejdříve, ale už asi není kam emigrovat. Rusko nyní láká západní občany k přestěhování do Ruska. Tak co?

Ivan
22. listopad 2022, 09:46

takže za Vás není blbé, že evropa se jde potrhat, aby ukrajině pomohla a ukrajina za oplátku ještě víc zdraží suroviny evropě?

hlpb
22. listopad 2022, 10:23

ne, maďarsku by měla Ukrajina stopnout ropu úplně, je načase uvažovat o vyhození maďarska z EU

Ivan
22. listopad 2022, 11:02

pak mi vysvětlete, proč tedy ukrajina bere suroviny z ruska, od svého úhlavního nepřítele a ryje do evropy, ať s tím okamžitě přestane? Není to pokrytectví nejhrubšího zrna?

hlpb
22. listopad 2022, 11:21

není, Ukrajina to nedělá s radostí, ale nemá zatím jinou možnost, navíc to byl jeden z důvodů ruské invaze, na Ukrajině byly zjištěny tak velké zásoby zemního plynu a ropy, že by se Ukrajina nejen stala soběstačná, ale mohla by i vyvážet obrovské množství do EU místo ruska. EU s dovozem surovin z ruska samozřejmě přestat může, protože je může dovážet od jiných dodavatelů.

koumák
22. listopad 2022, 14:53

Tak bych se zklidnil.. ono je to logické jak u Ukrajiny tak u Běloruska. Objem ropy spadl na 1/2 ale fixní náklady na údržbu ropovodu se tak musí rozpočítat do toho menšího objemu. Nebo máte lepší řešení?

Ivan
22. listopad 2022, 15:38

riziko podnikání.

Přemek z Mělníka
22. listopad 2022, 22:16

Jedná se hlavně o břidličnatý plyn povětšinou a ten pokud je známo Evropa víceméně netěží kvůli husté zástavbě a nebezpečí kontaminace podzemních vod....

Takže to není tak horké....

J.Tolím
22. listopad 2022, 09:57

Ukr. jako projev vděčnosti za zdarma dodávané zbraně ze Slovenska zdraží transit ruských produktů. Sláva Ukrajině.

Libor Blažek
22. listopad 2022, 10:57

Ukrajina odebírá ruský plyn i ruskou ropu obdobně jako před válečným konfliktem. To jenom hloupí lidé s povahou sebepoškozování za každou cenu tvrdí, že neodebírání surovin z Ruska Ukrajině i Evropské unii pomáhá. Proč to tedy nedělá Ukrajina? Na Ukrajině jsou chytřejší podnikatelé než v celé EU. Planeta krvácí, ale ekologické dopady ze sankcí proti Rusku nikdo nesmí zveřejnit. Bavíme se o energetické krizi, na dluh budoucích generací skupujeme ve velkém zbraně pro Ukrajinu a podporujeme válku. Vlastním dětem nebo důchodcům odpíráme důstojný život. Prakticky neexistuje politika podpory nového bydlení, které není podmíněno otrockou prací slušných lidí do konce života na splácení dluhů. Zlatá léta mého mládí!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se