Domů
Ropa
Brazilská ropná aukce zůstala daleko za očekáváním

Brazilská ropná aukce zůstala daleko za očekáváním

Brazilská aukce ropy, která měla dle předpokladů tamní vlády znamenat pro Brazílii příjem až 50 miliard dolarů za licenční poplatky a kompenzace, zdaleka nenaplnila očekávání.

Brazilská vláda předpokládala, že prodejem licenčních poplatků na těžbu ropy vydělá okolo 25 miliard dolarů. A největší ropné společnosti na světe skutečně projevily o aukci zájem. Nicméně jedině brazilská státní společnost Petrobras a konsorcium společností, ve které byl Petrobras také, uspěly.

Dalších 25 miliard dolarů brazilská vláda očekávala ve formě kompenzace vítězných uchazečů společnosti Petrobras, a to za již provedené průzkumné operace.

Aukci zcela jistě negativně ovlivnila obří ropná skvrna táhnoucí se podél více než 200 pláží a pomalá reakce ze strany tamní vlády v ohledu řešení nastalé situace. Brazílie za svou pomalou reakci byla kritizována nejen environmentálními organizacemi, ale také politiky. Ropné společnosti pak vyjádřily svou obavu o další rozvoj těžby ropy.

V aukci se prodaly dvě ze čtyř nabízených oblastí pro těžbu ropy. Konsorcium Petrobras (90 %), CNOOC a CNODC (čínské státní společnosti, dohromady 10% podíl) uspělo v aukci na pole Buzios. Petrobras o toto pole již před aukcí projevil velký zájem a jejich nabídka tak nebyla překvapující. Petrobras také uspěl se svou nabídkou u ropného pole Itapu, kde byl ovšem jediným uchazečem.

Brazílie získala prodejem licenčních poplatků 17 miliard dolarů a zůstala tak velmi daleko za svým očekáváním. Přesto to představitelé Brazílie nazývají úspěchem. Energetický ministr Brazílie Bento Albuquerque uvedl, že neprodané bloky budou příští rok znovu nabídnuty k prodeji.

„Musíme zhodnotit, proč se největší ropné společnosti nezúčastnily,“ uvedl zástupcům médii brazilský ministr.

Nicméně dle náznaků ropných gigantů, jako je například ExxonMobil, lze usoudit, že vzhledem k odhadovaným nákladům na těžbu ropy a dalším rizikům, byly nabízená ropná pole prostě příliš drahá.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.