Domů
Ropa
Brazilská ropná aukce zůstala daleko za očekáváním

Brazilská ropná aukce zůstala daleko za očekáváním

Ropa
Bez komentáře
10. listopad 2019, 12:31
Daniel Grecman

Brazilská aukce ropy, která měla dle předpokladů tamní vlády znamenat pro Brazílii příjem až 50 miliard dolarů za licenční poplatky a kompenzace, zdaleka nenaplnila očekávání.

Brazilská vláda předpokládala, že prodejem licenčních poplatků na těžbu ropy vydělá okolo 25 miliard dolarů. A největší ropné společnosti na světe skutečně projevily o aukci zájem. Nicméně jedině brazilská státní společnost Petrobras a konsorcium společností, ve které byl Petrobras také, uspěly.

Dalších 25 miliard dolarů brazilská vláda očekávala ve formě kompenzace vítězných uchazečů společnosti Petrobras, a to za již provedené průzkumné operace.

Aukci zcela jistě negativně ovlivnila obří ropná skvrna táhnoucí se podél více než 200 pláží a pomalá reakce ze strany tamní vlády v ohledu řešení nastalé situace. Brazílie za svou pomalou reakci byla kritizována nejen environmentálními organizacemi, ale také politiky. Ropné společnosti pak vyjádřily svou obavu o další rozvoj těžby ropy.

V aukci se prodaly dvě ze čtyř nabízených oblastí pro těžbu ropy. Konsorcium Petrobras (90 %), CNOOC a CNODC (čínské státní společnosti, dohromady 10% podíl) uspělo v aukci na pole Buzios. Petrobras o toto pole již před aukcí projevil velký zájem a jejich nabídka tak nebyla překvapující. Petrobras také uspěl se svou nabídkou u ropného pole Itapu, kde byl ovšem jediným uchazečem.

Brazílie získala prodejem licenčních poplatků 17 miliard dolarů a zůstala tak velmi daleko za svým očekáváním. Přesto to představitelé Brazílie nazývají úspěchem. Energetický ministr Brazílie Bento Albuquerque uvedl, že neprodané bloky budou příští rok znovu nabídnuty k prodeji.

„Musíme zhodnotit, proč se největší ropné společnosti nezúčastnily,“ uvedl zástupcům médii brazilský ministr.

Nicméně dle náznaků ropných gigantů, jako je například ExxonMobil, lze usoudit, že vzhledem k odhadovaným nákladům na těžbu ropy a dalším rizikům, byly nabízená ropná pole prostě příliš drahá.

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Frakování ropy k nižším cenám nepomůže
26. květen 2022, 17:26
Objem ruské ropy na moři je na rekordních hodnotách, obchodníci mají zřejmě problém sehnat odběratele
25. květen 2022, 05:53
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se