Brazilská aukce ropy, která měla dle předpokladů tamní vlády znamenat pro Brazílii příjem až 50 miliard dolarů za licenční poplatky a kompenzace, zdaleka nenaplnila očekávání.

Brazilská vláda předpokládala, že prodejem licenčních poplatků na těžbu ropy vydělá okolo 25 miliard dolarů. A největší ropné společnosti na světe skutečně projevily o aukci zájem. Nicméně jedině brazilská státní společnost Petrobras a konsorcium společností, ve které byl Petrobras také, uspěly.

Dalších 25 miliard dolarů brazilská vláda očekávala ve formě kompenzace vítězných uchazečů společnosti Petrobras, a to za již provedené průzkumné operace.

Aukci zcela jistě negativně ovlivnila obří ropná skvrna táhnoucí se podél více než 200 pláží a pomalá reakce ze strany tamní vlády v ohledu řešení nastalé situace. Brazílie za svou pomalou reakci byla kritizována nejen environmentálními organizacemi, ale také politiky. Ropné společnosti pak vyjádřily svou obavu o další rozvoj těžby ropy.

V aukci se prodaly dvě ze čtyř nabízených oblastí pro těžbu ropy. Konsorcium Petrobras (90 %), CNOOC a CNODC (čínské státní společnosti, dohromady 10% podíl) uspělo v aukci na pole Buzios. Petrobras o toto pole již před aukcí projevil velký zájem a jejich nabídka tak nebyla překvapující. Petrobras také uspěl se svou nabídkou u ropného pole Itapu, kde byl ovšem jediným uchazečem.

Brazílie získala prodejem licenčních poplatků 17 miliard dolarů a zůstala tak velmi daleko za svým očekáváním. Přesto to představitelé Brazílie nazývají úspěchem. Energetický ministr Brazílie Bento Albuquerque uvedl, že neprodané bloky budou příští rok znovu nabídnuty k prodeji.

„Musíme zhodnotit, proč se největší ropné společnosti nezúčastnily,“ uvedl zástupcům médii brazilský ministr.

Nicméně dle náznaků ropných gigantů, jako je například ExxonMobil, lze usoudit, že vzhledem k odhadovaným nákladům na těžbu ropy a dalším rizikům, byly nabízená ropná pole prostě příliš drahá.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *