Domů
Ropa
Britský koncern BP se zbaví svého podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť
Zdroj: Berardo62 / Flickr

Britský koncern BP se zbaví svého podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť

Ropa
7 komentářů
27. únor 2022, 19:46
ČTK
Britský energetický kolos BP se kvůli ruské invazi na Ukrajinu zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť. Informovala o tom dnes firma, která byla pod tlakem britské vlády, aby angažmá v ruském ropném gigantu ukončila. Rosněfť vyjádřila politování nad tímto krokem, který podle ní zničí dlouholetou spolupráci.

Šéf BP Bernard Looney a jeho předchůdce Bob Dudley také okamžitě odstoupí ze správní rady Rosněfti. Rozhodnutí zbavit se podílu v Rosněfti si na konci prvního čtvrtletí vyžádá náklady až 25 miliard dolarů (550 miliard Kč), uvedla s odvoláním na informace BP agentura Reuters.

"Ruský útok na Ukrajinu je aktem agrese, který má na region tragické dopady... BP se proto po důkladném uvážení rozhodla, že naše zapojení v Rosněfti, státem vlastněném podniku, nemůže dál pokračovat," uvedl v prohlášení výkonný ředitel BP Helge Lund.

"Situace na Ukrajině mě šokovala a hluboce zarmoutila.... Způsobila, že jsme od základů změnili postoj BP vůči Rosněfti," uvedl v prohlášení šéf firmy Looney.

Rosněfť podle agentur uvedla, že BP tento krok učinila po "bezprecedentním politickém tlaku". Toto rozhodnutí "ničí úspěšných 30 let spolupráce mezi oběma společnostmi", citovala agentura TASS ze stanoviska ruské společnosti.

Britský ministr obchodu Kwasi Kwarteng podle BBC tento týden vedení firmy sdělil, že její angažmá v Rusku je za současných okolností problematické. Podle Reuters je rozhodnutí BP po vypuknutí války na Ukrajině dosud nejodvážnějším krokem některé ze západních ropných společností, které v Rusku působí.

Rosněfť se na těžbě ropy v Rusku podílí zhruba ze 40 procent. Britská těžební skupina BP v Rosněfti od roku 2013 drží 19,75 procenta akcií, 50procentní podíl má ruská státní holdingová společnost Rosněftěgaz. Tento měsíc Rosněfť uvedla, že loni zvýšila čistý zisk více než šestinásobně na rekordních 883 miliard rublů (251,8 miliardy Kč).

Štítky:ropa
Rusko

Potřebujete být v obraze ohledně ropy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti ropy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Pohled na světlejší stranu ekonomiky. Ceny ropy budou zase nízko. Možná níž, než si dokážeme představit
25. červen 2022, 09:30
Česko nakoupí ropu do nouzových zásob za miliardu korun
22. červen 2022, 18:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vojvodik Petr
27. únor 2022, 19:53

Dnes je vše bezcenné, pokud to patří k rusku.

A v rusku ddto.

rosta kosta
27. únor 2022, 20:53

Kdyz to koupi Cinane, tak to si Evropa fakt pomuze...

Jimi
28. únor 2022, 07:37

Jestli chtěj Číňané prodělat tak bychom jim to měli umožnit

nikdo
27. únor 2022, 23:43

Mít investici v Rusku tak jí také stáhnu, nejen kvůli současnému chováni Ruského režimu ale i proto že nemám jistotu že mě tu investici Ruský stát neznárodní.

Maly Jarda
28. únor 2022, 00:27

britové vydělávali i na ruském plynu, ale očividně si spočítali že destabilizovat situaci v Evropě, zakázat dovoz ruského plynu a vydělávat na tom katarském se jim vyplatí víc

.. a místní pepkové vyskočové nadšeně hýkají

hlpb
28. únor 2022, 06:42

Tento týden uvidíme totální destrukci ruské ekonomiky, krachy bank (u nás už neotevře např. Sberbank), drtivý pád rublu, růst úroků, hyperinflace. Rusko se během půl roku stane totálně chudou zemí jako severní korea, nebo rusáci povstanou a svrhnou putina

xoor
28. únor 2022, 21:51

Trochu se bojím toho magora, co vymyslí, ale asi více se bojím co to udělá s naší inflací. Mnoho lidí už teď nemána na energie a nejpozději v roce 23 (končí běžné fixace energií) do toho spadnou všichni.

Je jasné, že se mění koncepce všeho a v oze musíme zrchlit nejlépe na 2GW/rok a doufat, že nás to za 10let nezrujnuje.

Budou se muset nahrnout obrovské prachy do skladování energie z oze, aby byly reálně nasaditelné do několika málo let. Vláda by měla přehodnotit dukovany a zaměřit se na reálně dosažitelné a nasaditelné zdroje, které jsme schopni za 10let postavit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se