Domů
Ropa
Cenové stropy na ruskou ropu podle USA fungují, Moskva je uznávat nehodlá
Těžba ropy, pokles cen ropy

Cenové stropy na ruskou ropu podle USA fungují, Moskva je uznávat nehodlá

Ropa
1 komentář
7. březen 2023, 16:39
ČTK

Moskva nebude uznávat systém cenových stropů, který u vývozu ropy a ropných produktů z Ruska zavedly západní země. Rusko postupuje tak, aby tento systém nepoškozoval jeho zájmy. Prohlásil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Washington krátce předtím uvedl, že systém cenových stropů funguje dobře a nutí Rusko prodávat ropu a ropné produkty s výraznými slevami.

„Neuznáváme a nebudeme uznávat žádný strop. Pracujeme na tom, aby tento systém nepoškozoval naše zájmy,“ řekl Peskov.

Ruská ekonomika navzdory sankcím zavedeným po invazi na Ukrajinu vykazuje překvapivou odolnost, uvedla agentura Reuters.

Evropská unie spolu se skupinou ekonomicky vyspělých zemí G7 a s Austrálií od loňského 5. prosince zavedla maximální cenu 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři. V případě překročení tohoto limitu je zakázáno ropu převážet a pojišťovat její přepravu. Cílem systému je omezit Moskvě příjmy k financování války na Ukrajině, ale zároveň zabránit výraznému výpadku v dodávkách ruských surovin.

Od 5. února vstoupily v platnost i cenové stropy na ruské ropné produkty. „Krása tohoto systému je v tom, že funguje a že ruská ropa a ruské ropné produkty se prodávají pod cenovým stropem,“ uvedl dnes pracovník amerického ministerstva zahraničí Amos Hochstein, který má na starosti energetické otázky.

Ruský vicepremiér Alexandr Novak v únoru oznámil, že Rusko v březnu sníží těžbu ropy o 500 000 barelů denně, což je zhruba o pět procent. Tento krok podle Novaka souvisí s dřívějším rozhodnutím Ruska neprodávat ropu těm odběratelům, kteří budou systém cenových stropů uplatňovat.

Podle Hochsteina má avizované snížení těžby jen malý vliv na ceny, které odběratelé platí za ruskou ropu. „Nevím, proč Rusko snižuje těžbu,“ uvedl Hochstein. „My chceme zajistit, aby ruská ropa byla na trhu a aby se prodávala se slevou,“ prohlásil.

EU kromě cenového stropu zavedla také embargo na dovoz ropy a ropných produktů z Ruska. Agentura Reuters dnes s odvoláním na údaje obchodníků a společnosti Refinitiv uvedla, že Rusko v únoru v reakci na toto embargo zahájilo vývoz nafty do Saúdské Arábie a že dodávky ruské nafty do Brazílie v únoru dosáhly rekordu.

Americká banka J.P. Morgan minulý týden uvedla, že Rusko bude díky stabilní poptávce ze strany Číny a Indie schopno udržet těžbu ropy na úrovni z doby před začátkem války na Ukrajině. Mohlo by ale mít potíže, když se část exportu ropných produktů snaží přesměrovat mimo Evropu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Salaj
9. březen 2023, 17:03

Podle USA cenové stropy fungují, ale Rusko na ně kašle a navíc snížilo těžbu, což se USA nelíbí, oni by rádi, kdyby bylo ropy nadbytek a musela jít pod cenu...Na blbce dneska člověk nenarazí. :-))

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se