Domů
Ropa
Ceny ropy dál klesají, trh reaguje na růst těžební aktivity v USA
Zdroj: Dailyrecord.co.uk
oil, gas, scotland

Ceny ropy dál klesají, trh reaguje na růst těžební aktivity v USA

Ropa
Bez komentáře
12. září 2016, 16:26
ČTK

Světové ceny ropy dnes pokračují v poklesu a během dne směřovaly k nejhlubší dvoudenní ztrátě od konce června. Spekulanti na trhu v posledních dnech výrazně ruší sázky na růst cen v reakci na nejnovější údaje o těžbě. Data na konci minulého týdne ukázala, že vrtná aktivita v USA je na vzestupu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:00 SELČ ztrácela 0,5 procenta na zhruba 47,80 dolaru za barel a předtím se propadla až pod 47 dolarů za barel; za poslední dva dny tím klesla o více než šest procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o o 0,6 procenta na 45,60 USD za barel.

Nynější cenový propad zčásti smazává zhruba desetiprocentní oživení cen z počátku měsíce.

Zvýšená vrtná aktivita v USA naznačuje, že američtí těžaři jsou schopni při současných cenách dosahovat ziskovosti, řekli analytici agentuře Reuters. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zvýšila odhad dodávek ropy na příští rok ze zemí, které nejsou jejími členy. Začne se totiž těžit z nových polí a firmy, které dobývají v USA ropu z břidličných formací jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo.

Ropu oslabuje i růst kurzu americké měny vůči australskému dolaru a většině měn rozvíjejících se zemí. Silnější dolar znevýhodňuje investorům nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.

Těžba ropy
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 47,78 48,01
New York – Nymex WTI říjen 45,60 45,88

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516