Domů
Ropa
Ceny ropy dál klesají, trh reaguje na růst těžební aktivity v USA
oil, gas, scotland

Ceny ropy dál klesají, trh reaguje na růst těžební aktivity v USA

Světové ceny ropy dnes pokračují v poklesu a během dne směřovaly k nejhlubší dvoudenní ztrátě od konce června. Spekulanti na trhu v posledních dnech výrazně ruší sázky na růst cen v reakci na nejnovější údaje o těžbě. Data na konci minulého týdne ukázala, že vrtná aktivita v USA je na vzestupu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:00 SELČ ztrácela 0,5 procenta na zhruba 47,80 dolaru za barel a předtím se propadla až pod 47 dolarů za barel; za poslední dva dny tím klesla o více než šest procent. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o o 0,6 procenta na 45,60 USD za barel.

Nynější cenový propad zčásti smazává zhruba desetiprocentní oživení cen z počátku měsíce.

Zvýšená vrtná aktivita v USA naznačuje, že američtí těžaři jsou schopni při současných cenách dosahovat ziskovosti, řekli analytici agentuře Reuters. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zvýšila odhad dodávek ropy na příští rok ze zemí, které nejsou jejími členy. Začne se totiž těžit z nových polí a firmy, které dobývají v USA ropu z břidličných formací jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo.

Ropu oslabuje i růst kurzu americké měny vůči australskému dolaru a většině měn rozvíjejících se zemí. Silnější dolar znevýhodňuje investorům nákupy ropy a dalších komodit obchodovaných v americké měně.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

listopad

47,78

48,01

New York – Nymex

WTI

říjen

45,60

45,88

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.