Ceny ropy klesly na letošní minimum, pak se začaly zvyšovat

4. červen 2019, 19:13
DomůRopaCeny ropy klesly na letošní minimum, pak se začaly zvyšovat

Ceny ropy dnes klesly na nejnižší úrovně od začátku letošního roku, posléze ale ztráty smazaly a začaly se zvyšovat. Výraznější poptávku ale podle analytiků brzdí známky zpomalování růstu ekonomiky. Šéf ruského ropného gigantu Rosněfť se navíc postavil proti možnému prodloužení těžebních škrtů dohodnutých s Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) do konce roku.

Kolem 17:00 SELČ vykazovala severomořská ropa Brent nárůst o 0,4 procenta na 61,54 dolaru za barel. Během dne klesla až na 60,21 dolaru, což byla její nejslabší hodnota od začátku roku. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala 0,2 procenta na 53,36 dolaru za barel.

Ropa se obchoduje zhruba 20 procent pod letošním maximem, na němž byla koncem dubna. V květnu cena suroviny vykázala nejprudší měsíční pokles od loňského listopadu.

Šéf Rosněfti Igor Sečin dnes uvedl, že Rusko by mělo mít možnost produkovat tolik ropy, kolik bude chtít. Pokud ruská vláda bude souhlasit s prodloužením těžebních škrtů, bude po ní šéf Rosněfti požadovat kompenzace.

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent srpen 61,54 61,28
New York – NYMEX WTI červenec 53,36 53,25
Štítky: ropa