Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli obavám o poptávku v Číně klesají
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Ceny ropy kvůli obavám o poptávku v Číně klesají

Ropa
Bez komentáře
8. listopad 2022, 18:51
ČTK

Ceny ropy dnes klesají, protože hrozba recese a zhoršující se epidemie nemoci covid-19 v Číně zvýšily obavy z nižší poptávky po pohonných hmotách. Čína je největším dovozcem ropy na světě.

Kolem 17:15 SEČ cena severomořské ropy Brent klesala o 0,1 procenta na 97,83 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu ztrácela 0,4 procenta a obchodovala se za 91,42 dolaru za barel.

V pondělí ceny ropy stouply nejvýše od srpna v souvislosti se zprávami, že představitelé Číny zvažují ukončení přísných koronavirových omezení v zemi. V některých čínských městech se však prudce zvýšil počet nových případů, což snižuje vyhlídky na zmírnění omezení. Analytik PVM Tamás Varga upozornil, že nulová tolerance Číny k nemoci covid-19 byla hlavním důvodem, proč Mezinárodní agentura pro energii minulý měsíc výrazně snížila výhled světové poptávky po ropě.

Obchodníci se nyní zaměří na údaje o vývoji spotřebitelských cen v USA, které budou zveřejněné v pátek. Vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby zvyšují možnost globální ekonomické recese, což by snížilo poptávku po ropě.

Ilustrační foto

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o zhruba 1,1 milionu barelů. Dnes večer údaje o zásobách zveřejní ropný institut API a ve středu večer vládní úřad pro energetické informace EIA.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZATYPKONTRAKTAKTUÁLNÍ CENAPŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICEBrentleden97,8397,92
New York – NYMEXWTIprosinec91,4291,79

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se