Domů
Ropa
Ceny ropy kvůli zhoršení zahraničního obchodu Číny oslabují

Ceny ropy kvůli zhoršení zahraničního obchodu Číny oslabují

Ropa
14 komentářů
14. leden 2019, 18:16
ČTK

Ceny ropy se dnes snížily v reakci na údaje o čínském zahraničním obchodu, který v prosinci zaznamenal oslabení na straně dovozu i vývozu. Jelikož Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě, trh se obává zpomalení poptávky po ropě.

Severomořská ropa Brent krátce po 16:30 SEČ ztrácela 0,4 procenta na 60,24 dolaru za barel, zatímco americká lehká ropa WTI zlevnila o 0,17 procenta na 51,50 dolaru na barel.

V prosinci se vývoz z Číny meziročně snížil, a to o 4,4 procenta, což bylo nejprudší tempo za dva roky. Prosincový dovoz se propadl dokonce o 7,6 procenta, nejvýrazněji od července 2016. Tyto údaje ukazují na přetrvávající útlum v expanzi čínské ekonomiky a na zhoršující se světovou poptávku, řekli analytici agentuře Reuters.

„Ceny ropy táhnou dolů vyhlídky oslabení hospodářského růstu v Číně,“ uvedl Stephen Innes z makléřské firmy Oanda.

Data podle něho ukazují, jak negativní dopad má obchodní válka na čínskou a možná i globální ekonomiku.

Nicméně pokles čínské poptávky po ropě zatím nic nesignalizuje. Podle kalkulace agentury Reuters založené na údajích celních úřadů čínský dovoz této suroviny v prosinci meziročně stoupl o téměř 30 procent.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 60,24 60,48
New York – NYMEX WTI únor 51,50 51,59
Štítky:ropa
čína

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
loudil
14. leden 2019, 19:59

Stále více jasných signálů ukazuje na příchod recese do světové ekonomiky. V USA se prodalo loni méně nových aut jak roku 2016, prodeje aut padly i v Číně a v závěru roku padají i v Evropě. Nyní se začíná propadat i světový obchod ,za prosinec hlásí propad obchodu Korea, nyní Čína, další státy budou následovat. Recese je už tady. Jak budou reagovat centrálbanky a vlády je otázka. Své "střelivo" už vystřílely v minulé krizi, ECB má úrok na NULE, kam ho vyšle při krizi ??, na mínus 3 % ??? Už se těším na ten marasmus !

Carlos
14. leden 2019, 22:52

Loudile,

pořád se ale ještě nedostavuje další prekurzor krize, prudký růst ceny energií, ropa byla v předvečer krize za 150$/bbl, kde je dnes? Silovka taky kdesi kolem 80-100€/MWh. To se neděje. Ovšem světová ekonomika může začít drhnout, ovšem forma recese je otázkou, krom divoké krátké krize to může být i vleklá stagnace/pokles po vzoru Japonska. Nezapomínejte ani na blížící se demografické zhroucení vaší milované Číny, které může nastat během 5-10 let.

loudil
15. leden 2019, 10:48

TO : Carlos

"Demografické zhroucení" Číny je pouze chiméra vytvořená našimi prolhanými sdělovacími prostředky. Já se raději dívám po faktech, než abych věřil zprávám ČT-1. Pravdivá fakta o obyvatelstvu jsou tato : roku 2016 se v EU 28 narodilo 5 milionů dětí a 5 milionů lidí zemřelo = přírůstek NULA. Přišlo ale 1,3 mil. migrantů tedy v EU přibyl asi 1 milion lidí za rok. V Japonsku více lidí umírá než se rodí, tedy záporný přírůstek. V USA je roční přírůstek + 0,75 % , v Číně + 0,5 %. V Číně se ročně zvedne počet obyvatel státu o 7 milionů, v USA o 2,6 milionu a v Evropě o 1 milion. Na demografické zhroucení Číny to tedy opravdu nevidím !!!

Martin Pácalt
15. leden 2019, 12:43

Loudile, najděte si něco o demografické skladbě obyvatelstva Číny. O počty jde vždy, ale v demografii jde navíc i o to, kolik máte důchodců a novorozeňat vůči ekonomicky aktivnímu obyvatelstvu(které vydělává na daně státu).

A zkuste si nastudovat i něco o vnitřním zadlužení čínských provincií a "P.R.C.u" jako takovém. Jejich růst do nebe pokračovat nebude. A nevyhýbají se jim ani letité zákonitosti ekonomie.

loudil
15. leden 2019, 15:10

Nikdo netvrdí, že se Číně vyhnou zákonitosti ekonomie. V období 1980 -2010 rostl její HDP o 10 % ročně, nyní má necelých 7 % a stále zpomaluje k 6 %, v období 2020-30 se u Číny očekává průměrně 5 % růst ,což je tempo, ke kterému se v období růstu někdy blížíme i my v ČR /vybraná čtvrtletí třeba 2017-18/. USA mají hrubý státní dluh 105 % HDP = 22 bilionů Dolarů, je to snad brzdit nijak nebude ?? Jinak , velká část čínského dluhu vznikla budováním infrastruktury /za 15 let Čína nově postavila tolik domů a bytů, kolik jich máme v Evropě = Čína postavila Evropu za 15 let./ A takové dluhy nejsou "vyhozené peníze". Je snad možné tvrdit, že stát jako Čína nepotřebuje moderní železnici, metro, mosty, dálnice, letiště, přístavy, sídliště, kosmodromy,....atd ? Na nových železnicích, letištích ,dálnicích,.... platí lidé lístky a poplatky, takže tato díla se postupně splácí, v nových bytech lidé platí nájem nebo si je rovnou koupili , takže čínské dluhy mají z velké části zdravý základ. Čínský "DLUH" si může každý prohlédnout na vlastní oči : vysokorychlostní železnice, mosty, dálnice, letiště, přístavy, elektrárny...... Poslední příklad. Gigantická elektrárna Tři soutěsky stála asi 30 miliard Dolarů = asi 650 miliard Kč. Byla postavena na duh. Ovšem do sítě dodává už řadu let asi 100 mld. KWh ročně. I kdyby dodávala 1 KWh za 1 Kč , tak už nyní dodala tolik elektřiny, kolik stála. Jistě je nutné připočíst provozní náklady /obsluha, čistění, ostraha,...atd/ , ale je jisté, že při životnosti 80 až 100 let se toto obří dílo bohatě zaplatí.

Tomáš
15. leden 2019, 12:48

Demografie je složitější než aby ji šlo vystihnout jen ročním přírůstkem. Ten se může během několika let poměrně zásadně změnit, záleží na struktuře populace. Konkrétně Čína nemá úplně nejlepší vyhlídky, viz

https://www.populationpyramid.net/china/2018/

V její "pyramidě" je poměrně velký zub na hranici 25-30 let. To znamená, že za 5 let bude velký pokles ve věkové kategorii 30-35 a za 10 let totéž v kategorii 35-40. To je důležité, protože mezi 30 - 40 lety klesá počet dětí, které se ženám rodí. Proto je také v projekci čínské populace "peak" někdy kolem roku 2030, a pak už následuje pokles.

Nevím, jestli tomu říkat demografické zhroucení, ale každopádně do 10 let v Číně skončí růst populace a pokud nebudou doplňovat stavy imigrací, což by byla při velikosti jejich populace opravdu výzva :-) tak započne pokles se všemi důsledky pro ekonomiku. Ne, že by na tom Česko bylo líp...

loudil
15. leden 2019, 14:39

TO : Tomáš

Váš uvedený graf je chybný. Počet obyvatel Číny jako "peak" = 1.415 milionů pro rok 2030 dosáhla Čína už loni. A přitom roste stále o 0,5 % ročně , což je 7 milionů lidí ročně přírůstek. Takže čínský "strop" vidím někde k 1500 milionům, možná. Čína velmi rychle bohatne a tak bych vůbec nevylučoval nějaký ten imigrační vliv v budoucnu. V Číně se nedostává žen díky politice preference mužských potomků. A proto už nyní probíhá "transfer" mladých žen pro čínské manžele z etnicky příbuzných zemí /šikmookých/ . Tyto "šikmooké"země jsou například : Kambodža, Vietnam, Filipíny, Indonésie, Laos, Thajsko, Barma/ =přes 600 milionů mladých obyvatel ,většinou silně chudých. Takže potenciál na možný dovoz "imigrantů" v okolí Číny rozhodně je. 600 milionů lidí, to je více než má EU.

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_China#Table_of_births_and_deaths_1950%E2%80%932017

Tomáš
15. leden 2019, 17:11

TO: loudil

Tak já si ta čísla nevymyslel, ale co jsem googloval, tak počet obyvatel Číny je 1.386 milionu (2017), což s tím grafem u pyramidy sedí. CIA Factbook uvádí 1.385 mil jako odhad pro červenec 2018. Každopádně není až tak důležité, jestli peak bude při 1,4 nebo 1,5 miliardě obyvatel, ale že k tomu peaku dojde a jak si s tím poradí. Uvidíme.

Carlos
15. leden 2019, 19:08

Loudile, mě je jedno co si říkají na ČT, nebo z čeho si to taháte Vy, ale podívejte se na věkovou pyramidu, podívejte se na to že 30-40 let platí politika jednoho dítěte, podívejte se na to projekce křivek dle tohoto. ta populace se začne sypat se všemi důsledky.

loudil
15. leden 2019, 23:22

To : Carlos

Trochu bych vám objasnil, jak vlastně v Číně probíhala ona politika jednoho dítěte. Národnostní menšiny mohly mít 3 děti ,na vesnicích / 70 % Číňanů kolem roku 1980/ , když se první narodila dcera , tak bylo povoleno druhé dítě s tím, že by to mohl být syn. Ano , ve městech se trvalo na jediném dítěti , ovšem ani tam se to příliš nedodržovalo - navíc zde byla možnost "vykoupit se finančně" při narození druhého dítěte = něco jako státu zaplatit pokutu za porušení zákona. Když u nás budete špatně parkovat, tak zaplatíte pokutu, když se v rodině v Číně narodilo druhé dítě, tak rodiče zaplatili pokutu. Takže politika jednoho dítěte vůbec neznamenala jedno dítě v rodině. A také to tak vypadá - dle CIA Factbook je v těchto zemích tento počet dětí 0-14 let v procentech. Japonci = 12,7 %, Němci = 12,8 %, Jižní Korea = 13,0%, Čína= 17, 2% , USA = 18,6%. Nic tragického v době, kdy Čína přebírá první místo na světě v robotizaci výroby a zavádění umělé inteligence.

Josef
15. leden 2019, 01:04

Recese nepřijde dokud budou levné energie a ty jsou. Američani už patrně v 2 polovině roku budou čistými vývozci ropy a ropných produktů. To bude tlumit poptávku po ropě od států OPEC. Zhruba za 7 let bude růst cen ropy už ovlivňovat elektromobilita což bude další brzda růstu cen ropy. Během příštích 15 let se patrně Asie stane ekonomicky středně vyspělým regionem zhruba na úrovni Turecka. Což změní svět a definitivně vyřadí USA z pozice velké světové ekonomické mocnosti pak bych spíše čekal problémy, protože dolar přestane být hlavní světovou měnou - USA nedokáže dát protihodnotu za bilony USD, které jsou dnes ve světě to povede ke zhroucení cen dolaru a ke světové recesi - tu ovšem čekejme až po roce 2030. Kdy Čína bude mít vyšší HDP (PPK) než USA+EU dohromady. Dnes jsou USA stále ekonomicky nejmocnějším státem světa a jejich ropná samostatnost jejich pozici udrží ještě dlouho dobu proto žádnou recesi nečekám jen takové zpomalení.

frank
15. leden 2019, 08:47

Pro Čínu to bude zdravá krize, tamní Ústřední Výbor už docela dlouho přitahuje otěže jejich domácí bublině a hlavně místním "managero-bublinářům" z řad ozbrojených sil a stranických holdingů .

Jednou z obětí přitažení těchto otěží je i nejlepší poradce pana prezidenta, který plánoval expanzi v duchu " zdroje jsou" a najednou zjistil, že na úvěrovou bublinu přišla přísná domácí(čínská) regulace. Nějakou dobu to obcházel , kryt kreditem velké čínské firmy ( a u nás i Hradu :)a splácel dlouhodobé úvěry krátkými aby pak udělal takovou malou chybu v Rusku ( nekoupil co měl) nakonec tak nějak zmizel ze světa top managerů a teď ho někde ,v tedy v té zemi od které by jsme se měli učit, připravují k soudu aby něco nepopletl při přiznání...

Ale jak říkám, Číně ta krize pomůže přecenit domácí trh a to nejenom cenově, ale i hodnotově. Prostě se pomalu obrátí k vlastnímu trhu a přejde, jako řada " asijských tygrů" před ní, do fáze zvyšování životní úrovně vlastního obyvatelstva. Což je dobře :)

loudil
15. leden 2019, 10:40

Nutnou podmínkou pro vznik recese rozhodně není vysoká cena energií, tedy hlavně ropy. Stačí, když spouštěčem budou opět předražené nemovitosti a obří dluhy obecně, které nebude možné splácet, protože centrálbanky budou zvedat úroky a tak se budou splátky silně prodražovat. U nás už stojí nový byt 3 +1 v Plzni, Brně,.. kolem 4 milionů, v Praze kolem - 7 milionů. V Praze 40 % bytů skupují spekulanti , i ti zahraniční, normální lidé na to přestávají mít prachy. myslím si, velmi dobrá situace pro nástup recese. Prodeje aut ve světě už dosáhly vrcholu, výše už jít nemůžou /USA,Evropa,Čína/ , ten kdo vyrábí něco pro auta tak už bude stagnovat či spíše padat- to se týká také nás.

P.S. Pokud by se dalo recesi vyhnout přes levné energie, tak by to bylo jednoduché ! Když by cena ropy dosáhla 100 USD a blížila by se recese, tak by Rusko, S.Arábie, Irák a další začali naplno těžit ropu s plynem a vrhali by přebytky na trh a tím by ropu sundali na 50. Recese by byla odvrácena. Ovšem tak jednoduché to rozhodně není. Ropa byla před poslední krizí z roku 2008 za 140 z toho důvodu, že Dolar v období 2001-08 stále klesal a klesal , z parity s eurem 1 : 1 až na 1,60 Dolaru za Euro v červenci 2008. Pád dolaru tak rychle zvyšoval "dolarové ceny" surovin. V té době jsem Dolar kupoval ve směnárně za 15 Kč, dnes bych musel vytáhnou 22 Kč. Dolar tedy nepadá a ani cena ropy tak neroste.

loudil
15. leden 2019, 14:51

Jako ukazatel blížící se recese pro mne naopak jsou klesající ceny surovin i těch energetických. Proč ? Co znamená slovo recese ? Je to stagnace i pokles výroby, obchodu, spotřeby,.... atd. Příklad. Bude klesat prodej aut /už klesá/. Tedy klesne i spotřeba : oceli, barevných kovů a energie potřebných při výrobě aut. Náhle tedy bude přebytek uvedených komodit , což při stejné nabídce sníží jejich cenu, pokud dodavatelé včas nesníží své dodávky na trh. A pokud sníží dodávky na trh, tak se musí zavírat doly, hutě, elektrárny,... a následně propouštět lidi. Když propustím lidi, je více nezaměstnaných , to více zatíží státní rozpočet a lidé méně nakupují v obchodech. Tím začne klesat HDP. Pro mne je ukazatelem blížící se recese pokles cen energií a komodit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se