Domů
Ropa
Ceny ropy po pondělním poklesu mírně ožily

Ceny ropy po pondělním poklesu mírně ožily

Ceny ropy na světových trzích dnes po pondělním poklesu oživily, drží se ale dál v úzkém rozpětí. Ropný trh nyní podporuje úsilí ropného kartelu OPEC o snižování těžby, ve výraznějším růstu mu však brání nárůst produkce ve Spojených státech.

Severomořská ropa Brent kolem 17:50 SEČ posílila o 0,9 procenta na 56,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zpevnila o 0,7 procenta na 53,30 dolaru za barel.

Oba druhy ropy v pondělí ztratily asi dvě procenta. Nyní jsou takřka uprostřed pětidolarového rozpětí, v němž se pohybují od počátku prosince po dohodě OPEC a dalších producentů na omezení těžby.

„Obvykle hodně kolísavé ceny ropy se dva měsíce kvůli protikladné dynamice na trhu téměř nepohnuly,“ řekl agentuře Reuters ekonom nizozemské banky ABN AMRO Hans van Cleef.

OPEC a někteří další světoví producenti v čele s Ruskem se dohodli, že v prvním pololetí sníží produkci o celkem 1,8 milionu barelů denně, aby podpořily ceny a snížily převis nabídky na trhu.

Jejich snahu však podkopává obnovený růst produkce v USA, kde se díky zvýšené aktivitě těžařů na břidlicových polích zvýšila letos celková těžba na téměř devět milionu barelů denně, 6,5 procenta nad úroveň poloviny loňského roku.

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ CENA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn – ICE

Brent

duben

56,10

55,59

New York – Nymex

WTI

březen

53,30

52,93

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.